müsteri sosyal ag gelistirme

Tüketici beklentilerini uzun bir bütün olarak is dünyasinin tanimlamistir. Yillar önce, bu beklentileri karsilayan nispeten basit bir süreç oldu. Güç dengesi sirketin tarafinda açikça. Bir tüketici kendi komsusuna sirket sikayet veya övgü için rahatsiz olsa da, küçük bir kitlesel ölçekte basarili ve bu sirket tam anlamiyla kendi pazarlama teknikleri bilemek için gerekli tüm bilgileri sahip anlamina geliyordu olabilir.

Internet pazarlama ve satis, uluslararasi kelime bir parçasi oldu sonra bile, güç dengesi her sirket online is yapiyor hala çok fazlaydi. Müsteriler aniden birçok sirket hayal bile edemeyeceginiz daha fazla bilgi teklif edildi. Her tiklayin ve her arama ek veri anlamina geliyordu ve tüketicilerin e-ticaret dünyayi yöneten bilgi toplama durdurmak için tamamen güçsüz. Online alisveris istedim, veri toplama yigin bir parçasi olmak zorunda. Zamanda en iyi sirketler verilerin mantikli ve is modelleri içine entegre. Digerleri ise, bunun tüm anlamak ve sadece yagmurlu bir gün için halinin altina itti için çok az zaman vardi.

Amazon Andreas Weigend de Eski Bas Bilim, o kadar dubs yeni bir veri devrim tanir “me-is.” Müsteri isbirligi ve sosyallesme bugünün me-is dünyasinin önemli bilesenleridir. “Me-is” devrim, müsteriler çesitli yollarla birbirine erisim hakki olmasini bekliyoruz. Ileri görüslü sirketler kurumsal sosyal aglar gibi birlikte müsterileri baglamak için “sistematik araçlar” gelistirdik. Uygun tasarim, dagitim ve kurumsal sosyal aglarin kullanimi hevesle tanimlanan müsteri beklentilerini neden, ve kati tesvikler sunulan bu müsterilerin sirkete anlamli bilgiler katkida bulunur. Bir online sosyal ag topluluk sirket tarafindan istihdam bir temsilcisi daha müsteriye daha yararli olmasi muhtemeldir bugün kanit yoktur büyüyor.

Birçok durumda isletmelerin çevrimiçi topluluklar coskulu parçalari vardi müsterilerden yardimi ile teknik destek departmanlari sübvanse. Bu topluluklar büyüdükçe birçok müsteri çagri ve sirket içinde birisi kendi sorunu açiklamak için beklemeye beklemek gerek kalmadan ayni sorun vardi diger anlayis müsterilerden hizli yardim bulmak için basladi. Bilgisayar yazilimi ile Örnegin bir müsteri üretici tarafindan test olmazdi, belirli bir makine veya bilesen sadece mevcut sorunlari yasayabilirsiniz. Ayni ekipman kullanan diger müsteriler daha sonra da ürün mükemmel her gün çalistirmak görmek ve sadece düsünebilirsiniz ‘ama çogu zaman saskin müsteri hizmetleri çalisanlari burada çalisiyor zaten çözüm bulmus olabilir ve genellikle daha iyi teknik sorunlar bu tür cevap için donatilmistir ‘.

Güç dengesini müsteri geçer gibi bugün, ayni zamanda dinlemek ve yanit vermeye hazir olan sirketler için inanilmaz firsatlar anlamina gelebilir. Weigend devletler müsterilerin artik daha önce hiç olmadigi gibi deger sonuçlari katki, ancak malzeme karsiliginda is dünyasindan bir sey beklediginiz anliyorum. Ilerici sirketler için, uygun tesvik sistemlerinin yani sira müsteri beklentilerini nasil ele alinacagi daha iyi anlasilmasi gelistirilmesi gelecekteki satis büyümesi anahtaridir.

Sosyal aglar ürün destegi ve daha az müsteri hizmetleri adam saat müsteri basina harcanan ile satis konularinda müsterilerin ilgisini güçlü bir araç saglayabilir. Iyi bir sosyal ag büyük ölçüde müsteri sadakatini artirmak ve dinlemeye haziriz isletmelere beklentilerini iletisim kurmak için müsteri için çok daha oyun alani verebilir. Için ihtiyaçlarina, ürün gelistirmek ve mevcut ve potansiyel müsterilerin tedbirlerin istiyor nasil bakim isletmelerin tartisma bu tür tesvik için sosyal ag sunulabilir.

Sosyal aglar içinde müsterilerin ürün mali satin alma hizmetler daha bir varlik daha fazla olabilir. Onlar yanlislikla ve organik satis veya ürün destek ekipleri bir araç haline gelebilir. Onlar minnetle is gelen diger müsteriler için ücretsiz bir danisman biraz olarak hareket ve is ihtiyaçlarini karsilamak nasil bir rehberlik sunabilir. Bu araçlari gelistirmek için zaman ve uzmanlik alir ama iyi onlar ayri rekabette is ayarlar büyük bir varlik olacaktir basardi.

Birçok tüketici su anda günlük hayatta çesitli sosyal aglari kullanmak. Eger gemide almak ve müsterileriniz için ses getirmek yoksa, baskasi olur. Bu insa ve satis artisi is gelistirmek ve mevcut müsteri sadakatini güçlendirmek için bugünün sosyal aglar kullanmak hakkinda daha fazla bilgi edinmek için yüksek zamani.