e-ticaret günümüzde önemi

Elektronik ticaret üretilen ürün ve hizmetler için online is faaliyetleri genis bir yelpazede ifade eder. Ayrica taraflarin fiziksel degisimleri tarafindan elektronik olarak yerine etkilesim içinde is islem herhangi bir anlamina gelir. E-ticaret genellikle satin alma ve satis internet üzerinden veya mülkiyet veya bir bilgisayar-aracili agi üzerinden mal ve hizmet alma haklarinin devri içeren islem herhangi bir iletken ile iliskilidir. Bir popüler olmasina ragmen, bu tanim bu yeni ve devrimci bir is olgu son gelismeleri yakalamak için yeterince kapsamli degil. Daha popüler ve tanimi tamamlandiginda: E-ticaret elektronik iletisim ve olusturmak, dönüstürmek ve kuruluslar arasinda veya arasinda deger yaratma için iliskileri yeniden tanimlamak için ticari islemlerde dijital bilgi isleme teknolojisinin kullanimi, ve örgütler ve bireyler arasinda.

International Data Corp ABD 350.380.000.000 $ az 2000 tarafindan degerini tahmin ediyor. Bu 2004 ABD $ 3140000000000 gibi yüksek ulasmasi bekleniyor. IDC, 2004 2000% 10 5% dünya çapinda e-ticaret gelir Asya en yüzde payi bir artis öngörüyor. Bazi insanlar birbirlerinin yerine e-ticaret ve e-is kullanirken, onlar bu konuda farkli kavramlar var. Bilgi ve iletisim teknolojisi arasi is veya kurumlar arasi islemlerde ve is-to-tüketici islemlerinde e-ticaret kullanilir.

Öte yandan, e-ticaret, BIT bir is gelistirmek için kullanilir. Bu bir ticari kurulus bir bilgisayar-aracili agi üzerinden yürüttügü bu sürecin herhangi bir türlerini içerir. E-is bir daha popüler tanimi: teknolojileri, felsefeler ve yeni ekonominin bilgisayar paradigmasi uygulanmasi ile ek müsteri degeri sunmak için bir kurulusun süreçlerinin dönüsümü. Orada üç ana süreçleri e-is gelistirilmistir.

1. Üretim süreçleri: Bu siparis ve stok ikmal, satin alma dahil bir süreçtir, ödemeler isleme, elektronik tedarikçiler ile baglantilari ve üretim kontrol süreçleri, digerleri arasinda.

2. Müsteri odakli süreçler: Bu islem, internet üzerinden satis müsterilerin siparis ve ödemeler isleme ve müsteri destegi, digerleri arasinda, tanitim ve pazarlama çalismalari içerir. Ve

3. Iç yönetim süreçleri: Bu isçi hizmetleri, egitim, iç bilgi paylasimi, video-konferans, ve ise dahil oldugu bir süreçtir. Elektronik uygulamalari satis gücü verimliligi artirmak için üretim ve satis güçleri arasinda bilgi akisini artirmak. Iç is bilgileri gibi çalisma grubu iletisim ve elektronik yayincilik ayni sekilde daha verimli yapilir.