e-ticaret Hindistan – gerçekten karli

Dün “Yarin Farkli Bir Gün” Avril Lavigne sarkisi dinliyordu ve Hindistan’da E-ticaret sektöründe söz konusu oldugunda kesinlikle dogru inaniyorum.

No Doubt, Seyahat portallari Hindistan’da daha iyi performans vardir. Seyahat yalniz 2007-08 Rs 4800 crore online pazar% 50 olusturmaktadir. Son zamanlarda MakeMyTrip ciro kuyruklu Rs1000 crores dokundu. Bu toplam e-ticaret pazarinin yaklasik 20%. Bu seyahat portallari yillik% 65 artacagi bekleniyor. Bu dikey bir üstel büyüme yasiyoruz. Bu sirketlerin kâr ya da kirmak mümkün yapiyoruz? Satin alma ortalama maliyeti ne kadar? Peki bu sorular hala beni oyalaniyor. E-ticaret sektöründe satin alma ortalama maliyeti yaklasik Rs 1100. Bu seyahat portallari ortalama siparis büyüklügü Rs 4000 ve tipik net marjlari% 6-7 (Bu çok yüksek tarafinda) ise, bu portallari ortalama olarak sadece Rs 300 yapacaktir. Bu çok altinda elde etme maliyeti var.

Ama büyük soru Sigara Seyahat Portallar Hindistan’da nasil performans ortaya çikar? Olmayan seyahat endüstrisinin en büyük pazari elektronik, dijital ve yasam tarzi ürünleri. Bu büyük oyuncular eski profesyoneller Indiatimes, Rediff alisveris, homeshop18, ebay ve Cafegadgets.in, Gadgetsguru ve çok sayida baslatilmasi gibi blokta bazi yeni çocuklar. Ortalama marj elektronik ve yasam tarzi ürün% 7-8 oldugunu. Bu portallari payi olarak% 35 kabul edersek, o zaman deger Rs 1.680 Crores ve Rs 135 Crores bir alt-çizgi. Biz bir parça kek için tüm mücadele olan alt satirinda geliyor? Zaman

Bir de bir milyon dolarlik bir soru var “Hindistan’da E-Ticaret Gerçekten Karli mi?” Sormak zorunda olmalidir zihin tüm bu sorulara tutulmasi. Ve bu kadar çok “Ifs ve Buts” ile çevrilidir. Su anda e-ticaret portallari çogu bile kirmak için çalisiyoruz. Zayif pc penetrasyon, Düsük genisbant kullanimi, isteksiz kredi karti kullanicilari ve satin alma yüksek maliyeti bu dikey en büyük gri alanlardir. CLSA Internet Raporu 2007 göre, Hindistan Mart 2008 önümüzdeki üç yil içinde% 30 büyüyerek 55 milyon internet kullanicisi olacak. Bu gidisle önümüzdeki iki yil içinde 100 milyon engelleri ihlal edecektir. Benzer büyüme egilimleri genisbant abone için tahmin edilmektedir. Geçmiste göz önüne alindiginda bu oldukça iyimser. Online alisveris yapanlarin çogunlugu onlar tarafindan yapilan islemlerin güvenli saglanan çevrimiçi kredi kartlarini kullanarak çekinmeyin. Internet güvenligi de bu alanda önemli bir husustur. Biz Verisign, Hackers Güvenli veya Thawte Seal gibi sertifikalar varsa biz müsterinin güvenini kazanabilirsiniz.

Internet reklam harcamalari hizla siçrama artmaktadir. Reklamverenlerin çogu tiklama basina ödeme geçirmeyi tercih, islem basina veya bagli ag yayincilar ile ödeme. Herkes reklam harcayarak para yakmak için gelemez. Internet reklamciligi saf havai oldugunu. Bu bir Catch22 durum. Bir strateji “önlem ile saldirganlik” benimsemeye vardir. Sirketlerin çogu sadece bilançoda yankilari öngören olmadan bir flash potansiyel müsterilere ulasmak için Rupisi milyonlarca harcama sonunda.
Ben ayda Rs X bütçe reklam varsa o zaman X / 2 harcamak ve yükümlülükler için miktarin geri kalanini kurtarmak için tercih ederdim. Ana stres sey harcamadan bana görüs ve ayak düsme saglayacaktir tie-up stratejik olmalidir. Toplama maliyeti en aza indirilmelidir bir havai oldugunu. Uzun siteleri yönlendiren pasta büyük bir yigin olusturmalidir gelen dogrudan trafik ve trafik çalistirin. Google Adwords ve diger PPC kampanyalari payi fazla% 15-20 olmamalidir. Piyasada olgunlasmamis asamasinda hala oldugu gibi biz Hindistan saf internet gelir güvenemez. Bir ayak uydurmak ve is modeli karli hale getirmek için alternatif yollar almak zorundadir. Kurumsal satis gibi satis kanali çesitlendirme, yazili basin satislari önemli miktarda satis artirabilir. Is insan kaynaklari ve yatirim bu tip yatirim için gereken satis ile dogru orantilidir için.

Tüm bu stratejiler Hindistan’da e-ticaret pazarinda rönesans getirebilir ve kesinlikle yeni bir safak için umut olabilir.