Bir asagi ekonomide basarili online perakende için bes ipucu

Bu blog yazisi kisa ve tatil yaklasiyor gibi tatli oldugunu ve basarili bir tatil planlama söz konusu oldugunda pist sonunda neredeyse konum. Asagida bu zor zamanlarda size yardimci ve potansiyel olarak size tüm yil boyunca bir satis hedefi açisindan bekliyoruz oldum S4 sirasinda kazançlar görmek için izin vermelidir fikirlerin bir listesidir.

1. ücretsiz gönderim

Birçok kisi ücretsiz nakliye ve indirimler is oldugunun farkindayiz – ama onlari kullanmiyoruz. Bu uyanmak ve kahve Bay Pazarlamaci kokusu zamani. Insanlar yakit maliyetleri ve cebinde daha az para nedeniyle daha az ilerliyorsunuz. Tüketiciler zaten tatil olsun ÖNCE kendilerini en iyi firsatlar burada bulmak için hazirlaniyor – ki bu rekabetçi piyasa hizli girmek gerektigi anlamina gelmektedir.

Ücretsiz nakliye, olursa olsun yöntem, ÖNEMLIDIR. Diyelim ki internette bir ürün satin almak için ariyorum söylüyorlar. Ben ögeyi bulmak, SKU not edin ve ben oturuyorum o perakende sitesi bana herhangi bir nakliye indirim teklif etmezse, o zaman baska bir yerde ürünü bulmak için Google’da SKU ve “ücretsiz kargo” için arama. Boom – Eger BU hizli bir satis kaybedersiniz. Daha açikça bu sorun olabilir dile ne kadar bilmiyorum. Ücretsiz gönderim uygulamak!

Bu Internet alisveris düsünüyorum nasil. Bu online satis ortaminda rekabetçi olmak sizin sorumlulugunuzdadir – rakiplerinizi zaten. . .

2. bagli programlar

Gone portallari ve diger büyük sitelerde büyük reklam / marka pozisyonlari satin alma gün (en çok online perakendeciler için). Islem hedefleri ile Gösterim reklam sadece bugün gerçeklestirmek, ya da en azindan her yerde geçmis yillarda yaptigi derece yakin degil.

Bagli programlar, ya da gelir paylasimi anlasmalari, online satis firsatlari GOLDEN – ve gerçekten perakendeci ve ortaklik için bir kazan-kazan durumu. En bu gerçekten kolay yapalim – kendi ile ilgilidir bir site bulmak. Sitesini isleten kisiye basvurun ve gösterim temelli reklam için ticarette satis yüzdesi (yüksek teklifi, daha istekli onlar basa olacak) ilgi olacagini görmek. Kendi tarafinda reklam bileseni araciligiyla bir tikladiginda, sitenizde bir satin alma yaparsa, web sitesi sahibi satis sabit bir yüzde alir. Toplama reklam Basi Maliyet, yeni bir online iliski (ortaklik), ya da baska bir zamanda mal görmedim olabilir yeni gelen baglanti (organik SEO için büyük), ve yeni bir müsteri – Burada bir kaç sey basardik web sitesi. Bu, tüm yol etrafinda bir kazan-kazan durumudur.

3. hediye sertifikalari tesvik

Hediye çekleri ve hediye kartlari bu tatil sezon asiri itme için üç ana nedeni vardir:

1. Hediye kartlari hediye alici ONLAR istediklerini ortaya çikarmak için izin (döner sansini azaltma)
2. Hediye kartlari iade edilmez. Satis sizindir.
3. Hediye kartlari ve hediye sertifikalari online tüketici gaz, para ve zaman kazandirir.

Bu BU basit. . .

4. seçici ürün sergileme / pazarlama

Bir an için burada kisisel olarak konusmak gerekir. Ben (simdiye kadar, ahsap çalmak) dogrudan mevcut ekonomi etkilenen degil olmasina ragmen, ben tatil için giderler ariyorum nasil kaymistir. Ben hala istedigim hediye vermek, böylece azaltmak degil, ayni zamanda benim araci ötesinde gitmiyorum sigortalanmasi gerekir. Ürün sergileme stratejileri girin!

Burada online saticilardan GEREK tüketicilerin gözlemlemek ne:

Fiyat puan navigasyon ile güçlü Hediye Kategoriler
Ana sayfasinda hediye sertifikasi promosyonlar
“Kisi” tarafindan Salonu – yani anne için, baba için, vb – tüm fiyat puan
Ön denizcilik politikalari ve dagitim beklentilerini
Kolay döner ve ayrintili iade bilgileri

Bu taktik ve hemen hemen her online perakendeci mevcut kaynaklari kullanarak uygulamak mümkün olmalidir stratejileri – ve bu çabalari ROI zaman çok kisa bir miktarda görülmelidir.

5. tatil sonrasi satis

Tatil boyunca vardi ÖNCE 2006 Aralik ayinda baslayarak, birçok online perakendecilerin tatil sonrasi “satis” stratejisi tasindi. Yani üst online perakendeciler sonrasi Noel satis saat 00:00 Noel günü saat grev otomatik olarak kendi web sitesi doldurmak için sahnelenen vardi.

Bu stratejiyi izleyerek ses. Birçok kisi tatil, yeni hediye kartlari için yeni bir bilgisayar almak, ve alisveris yapmak için haziriz. Hatta bir hediye karti olmadan, bugünkü ekonomik manzara, tek basina satis size Aralik ayi için satis plani yardimci olabilir. Hedef tarih vurmak için satis evreleme ötesinde, ayni zamanda satis stratejisini yansitacak sekilde içerik sahne gerekir. Küçük perakendeciler 25 Aralik’ta erken saatlerde bir “el itme” gerekebilir ragmen, öncesinde oyunun bu perakendeciler tarafindan bile 1-2 gün oldugunu yarar en.

Son olarak, ben S4 online satis ve potansiyel konusunda iyimser degilim. Ayni zamanda, ben Etailers zaten gelirleri tatil sonrasi büyüyen tutmak için tatil sonrasi stratejileri ariyoruz temkinli iyimserim.