e-ticaret teslim saglanmasi

E-ticaret ilk günlerinde bu online bir is ile dogrudan etkilesim olurdu daha çok oldu. Eger online is telefon numarasini aramak ve telefon üzerinden siparis tavsiye olabilir alisveris sepetleri ve online kredi karti islemleri gelisiyle önce. Paketleri mailler ve kapali bir tesekkür notu yazilmis bir el ile gelmis olabilir. Bir müsteri olarak bile bir çek gönderme ve daha sonra ödeme banka temizlenir kez ürün gelmesi için bekleyen görevi ile saddled olabilir.

E-ticaret is genisletti gibi, bu yüzden de ödeme yöntemleri var. Biz siparislerin yerine getirilmesi gördük otomatik bir muhasebe sistemi dogru hareket ödeme sorunlari yani sira daha otomatik fonksiyonu dogru hareket ile.

Bu büyük online sirketleri ile ürün yerine getirilmesi bugün tipik sirasidir.

1) Ürün standardi alisveris sepeti kullanarak online magaza üzerinden siparis.
2) otomatikcevaplayici siparisi ve ödeme bilgileri onaylamak için kullanilir.
3) Siparis yerine getirilmesi veritabanina ekledi.
4) otomatikcevaplayici ürünün basarili bir nakliye müsteri uyarmak için kullanilir.
5) Izleme bilgileri müsteri, ürün teslim takip etmek izin verdi.

Hala insan hatasi için bir oda var olabilir, ancak ürün yerine getirilmesi bu tür dikkate tüketici ihtiyaçlarini alir, mevcut teknoloji ve müsterileri ile takip bir daha verimli bir araç avantajlari.

Sizin Sikça Sorulan Sorular içinde teslimat politikasi tanimlama (SSS) bölümünde müsterilerin e-ticaret deposundan ne olacagini bilmek için çok olumlu bir sekilde olabilir.

Bu online magaza müsterileri ile kisisel etkilesim yarar bulabilirsiniz özel hediye veya hizmet vermektedir olabilir. Bazi durumlarda müsteri ile çalisirken olumlu bir insan dokunmatik kabul etmek akillica olabilir. Ancak, is büyüdükçe bunu kisisel olarak her siparis yetismek için zaman alici kesfedebilir. Bir daha otomatik dagitim sistemi için olabilir andir.

Müsteri hizmetleri herhangi bir e-ticaret is için degerli bir bilesendir. Bir müsteri bir teslimat yapmak için hatirlatmak varsa size bir müsteri olarak tek tek kaybetmis mümkündür.

Ben bir yazilim ürün siparis bir durum vardi, ama teslim edilmedi. Sirket bilgileri bulunan nakliye hata kesfetti ve gecelik ve avantaj yazilim bana ürünü gönderdi. Konuya tepki bana ek yazilim alimlari için kendi e-ticaret magaza dönen rahat hissetmek için izin ne oldu.

Eger bir hata yaparsaniz – dogru yapmak – dogru daha daha iyi yapmak – ve hizli bir sekilde yapmak. Bir itibar kazanmak için zor ve kolay kaybetti.