E-ticaretin tarihi

E-ticaret her zaman hayatimizin bir parçasi olmustur gibi Bazen görünüyor. Çogumuz bunu yapmak mümkün degildi bir zaman hayal etmek zor oldugu gibi düzenli olarak ticari islemler çevrimiçi yapmak. Buna ragmen, e-ticaret tarihinin aslinda oldukça kisa bir tarihidir. Bu az elli yil önce basladi ve mütevazi baslangiçlar bugün gördügünüz elektronik is iliskilerinin tür gibi bir sey görünüyor. Hatta kadar 1990’li yillara kadar, online is ortalama kisi için bir gerçeklik degildi. Peki e-ticaret yasam pratik bir yol haline gelmistir noktasina aldin?

E-ticaretin gelisimi aniden yavas yavas ve sonra ne oldu seylerden biriydi. Onun çok temel düzeyde, terim elektronik yer alan bir ticaret için basitçe ifade eder. Bu ATM ve kredi karti islemleri gibi elektronik yöntemlerle fatura ve faturalama yapmak için yetenegini de içerir. Ticaret bu tür saglayan teknolojisi 1970’lerin sonlarinda beklemeye aldi ve 1980 boyunca giderek büyüdü. Insanlarin düzenli olarak kredi kartlarini kullanmaya basladi ve bu toplumda tutunmak almak için elektronik ticaret için temel ayarladiginiz bu dönemde oldu.

Ancak, e-ticaret bugün bildigimiz is türüne benzeyen basladi internetin gelisimi kadar degildi. Çogu kisi su anda bu konuda konusmak için, terimi web üzerinden tamamen yer aldigi, islemleri ifade eder. Bu tür ebay veya Amazon gibi sitelerde Bir ürün için arama ve sonra çek hesabi bir kredi karti ya da online ile ödeme, çogu insan vadeli gelir aklina e-ticaret tür iletken zaman. Ortalama kisi 1990’li yillarda internet kullanimi basladi kadar bu mümkün degildi.

Iki sey bu tür e-ticaret bir olasilik yapmak için orta-1990’li yillarda oldu. Ilk olarak, bilgisayar güvenligi tüketicilere yapmak için yeterli güçlendirilmis ve isletmelerin bu tür islemler online yürütülmesi ile rahat oldu. Ikinci olarak, ortalama kisi web asinalik kazanmaya basladi ve çevrimiçi alisveris gibi her gün faaliyetleri için kullanmaya basladi. Web tasarim gelistirmek ve internet hizini artirmak oldugu gerçegi ile birlikte, e-ticaret gelistirme için bir platform vardi. 1995 yilinda, Amazon.com baslatti ve biz gerçekten bugün alistiginiz e-ticaret türünü görmeye basladi.

Simdi oldugu gibi web sonra çok baktim olmasina ragmen, su anda online is büyümesini inhibe çesitli faktörler vardi. Online alisveris isyerinde neler yapilabilecegini sinirli olma egilimi bu yüzden bir kere, birçok insan hala evlerinde yüksek hizda internet yoktu. Ayrica, çok küçük isletmeler bir web varligi olusturmada çok fazla para yatirim ve fon yetersizligi nedeniyle bu gelisme sürdürmek mümkün degildi. Yirmi birinci yüzyilin basinda, dot-com büstü oldu ve bu isletmelerin pek çok kirdi gitti.

Tabii ki, biz nokta-com büstü hayatta ve internet daha büyük ve daha iyi bir sekilde geri geldi. Bugün, ortalama kisi bir ev bilgisayari var degil, ayni zamanda web sayfalari arasinda kolayca ona hareket saglayan yüksek hizli internet baglantisi vardir. Bu kolay karsilastirma-online alisveris yapmak için yapar. Daha da önemlisi, yüksek hizda internet durumu evden çalisma insanlarin yetenegini artmistir. Bu insanlar sik ??sik arkalarinda bir bütün is gerek kalmadan ürün satmak için izin e-ticaret siteleri kurmak. Birlikte bu iki faktör e-ticaret günlük hayatimizin bir parçasi haline gelmistir böylece yaptik. Biz sadece biz yapmak daha az harcamak için bir yol bulabiliriz Simdi, hepimiz iyi durumda olurdu.