petrol emtia ticareti hakkinda bilgi

Hiç yatirimcilarin emtia piyasasinda vadeli spekülasyon bu söz duydum ve bunu neden bahsediyorsun merak ettiniz mi? Çogumuz hisse senedi yatirim asina olmasina ragmen, mal para sizin için para kazanmak için ilginç bir yol olabilir.

Ama önce, bir meta ne isteyebilirler? mallarin her bir kisim, diger ayni olan mallar. Petrol bir varil sonraki ayni oldugu için examplee için, yagi bir metadir. Bugday da bugday her kile onlari daha az onlar kile numara veya kile iki numara almak olmadigini bakim olabilir bugday ve herkes satin alma her kile ayni olan bir metadir. Altin bir malin baska bir örnektir. 1 ons altin sonraki aynidir.

Bu nakliye ücreti veya kompozisyon farkliliklari gibi dis güçlere bazi mal bazi farkliliklar vardir. Onlar nakliye bir husustur vardi farkli kaynaklardan gelebilir çünkü Örnegin, tüm petrol ayni maliyet için satiyor degil. Ayrica onlar fiyatlandirma farkli farkli piyasalarda islem yapabilir.

Mal spot piyasada, islem gören, veya vadeli olarak oldugu iki yolu vardir.

Spot piyasalar, yerinde tam anlamiyla gerçeklesmesi esnaf bakin. Emtia genellikle nakit, hemen sonra ve orada islem, ayni zamanda bazi diger ürün ya da iyi için olabilir. Eger gümüs bir ons satin almak istiyorsaniz Örnegin, ona biraz para vermek sag asagi Kuyumcu gidebilir ve bu kadar verecektir. Bu noktada islem görüyor.

Tabii ki, spot islem de daha büyük bir hacmi ile ifa edilebilir. Bazi tüccarlar gümüs ve petrol varil binlerce ons milyonlarca alisverisi ve bazen daha sonra gerçek mal teslim edilir.

Tüccarlar vadeli ya da seçenekleri hakkinda konusmak gelecekte belirli bir fiyat belirli bir tarih söz konusu mal almak veya satmak yerine bir sözlesme için islem gerçek iyi degil. Bu en mal ticareti yapilir nasil. Risk ve belirsizlik dolu olabilir gelecegi hakkinda spekülasyon karistirmak gibi ticaret bu tür büyük kar ve ayni zamanda büyük kayiplar olabilir.

ticaret bu tür geç 18. yüzyildan beri mevcut haliyle civarinda olmustur. Bu zaman zarfinda tarim emtia ticareti karli izin hangi daha modernize oldu. Bu para kazanmak bir asirlik bir yol olsa da onlar geç 1700 yilinda oldugu gibi, temel bugün ayni kalir.

Örnegin, bugday üretmek için pek çok ay sürer. Yani bugday hazir ve üzerinde spekülasyon olan planlama, piyasa fiyati basinda. Bir çiftçi bitkiler Eylül ayinda teslim edilecek olan Mayis ayinda karsilamak Yani, o zaman fiyat dört dolar kile olabilir. Haziran ayinda fiyati düsmeye baslar ve çiftçi fiyat takip devam edecek hissederse, o mevcut fiyat için bu hafta bir sözlesme sunabilir (düsük dolardan 4.00). Birisi fiyat dört dolar kadar gidecek düsünüyor Simdi, eger o zaman bu sözlesme çok iyi bir anlasma gibi görünür ve onlar bunlari sürebilir.

Hiç kimse bu fiyat ne olacagini kesin olarak bildigi için, örnegin, hava durumu gibi öngörülemeyen seyler dayali gerçek fiyatlari, tüm bu süreç spekülasyon denir. simdi Eylül etrafinda geldiginde, çiftçi fiyat verdiler için yaptigi bugday sunar. Fiyat aslinda dört dolar kadar gitti ve varsa simdi spekülatör bir kar yapti. Aslinda, üzerinde anlasilan fiyat dolasmaya düsmüs Ama eger, o para kaybetti.

Yani orada, emtia ticareti temellerini o var.