i ikinci e-ticaret bu duygusal bir bag

“Biz çok daha duygusal bazi katilimi hissediyorum hangi ürünleri baglidir. Yani gerçek kisisellestirme ve özellestirme gerçek bir fark yaratiyor “-. Donald Norman (yazar)

Biz en çok kullandiginiz ürünlere bir psikoloji vardir. Gerçekte, büyük olasilikla daha az pahali ve fazla birincil yönden esit olan bir ürün olabilir. Ancak, ürünün kullanimi belirli bir tepki ile ürün baglanti bazi duygusal baglari var. Biz ürününüzün neden üstün oldugunu ifade mümkün olmayabilir, biz sadece biz kullanmak istediginiz tek ürün oldugunu biliyorum.

E-ticaret ile ilgili bir netrepreneur olarak size tasimak ürünlere duygusal bir baglanti gelistirilmesinde müsterilerinize yardimci olmak için yollar bulmak dogru çalismasi için önemli olabilir.

“Bir duygusal olusturma kullanisliligi ve odak toplanti isteklerini yani sira kullanicinin ihtiyaçlari için sadece web siteleri tasarimi ötesine gitmektir. Bu olustugunda, insanlarin hayatlarinin içine bu ürünlerin entegre baslar ve günlük ritüelleri içine dahil etmek baslamak istiyorum “Kelly Goto (Gotomedia – Avustralya).

Müsterilerinizin için ürün kullanimi ve duygusal eki kazanmaya basladiginizda büyük olasilikla isteyerek ürün hakkinda baskalari söyler bir motivasyonu yüksek müsteri kesfedeceksiniz.

En iyi reklam Bazi tüketiciler hiç kullanilmamis olabilir bir ürün için bir duygusal gelistirmek için izin verdi. Örnegin sadece Hallmark filan gibi gibi ürünler söz, kola veya Nike genellikle tüketicilerin söz konusu ürüne duygusal tepki köprü bu baglantilari düsünmek neden olur.

Agiz reklam kelime duygusal bagli tüketiciler veya ürün kullanilan özel bir andan itibaren, duygusal tepki bir basariyla duygusal pazarlama kampanyasi ile yapmak zorunda kalabilirsiniz. Bu baglamda minimize ya da yanlis olmamalidir.

Sonuçta ürünün benzersiz pazarlama çökmek edecegiz. Eger uzun vadeli ürünün satisi devam etmek isterseniz, e-ticaret ürün için duygusal bir bag kurmak için çalismak gerekir.

“Zamanla, rakipleri taklit olacak, patent alicilar artik benzer ürünler arasinda farki söyleyebilir üzerinden çalisir. Ürünün etkisi dagilir, ne kaldi markanin insanlarin ektir. Güçlü markalar bu farkina vardigimiz zaman.” – William Dillon

Ürününüze duygusal bir bag potansiyelini eklemek için yollarindan biri üyeleri ürününüzün etkileri hakkinda konusabilirsiniz bir forum içerebilir. Ayrica, zaten ürün için duygusal bir bag var olanlardan duygusal referanslari içerebilir. Son olarak, duygusal bir bag gerçeklesebilir bir isik Ürününüzü makaleler içerir. Eger ürün için duygusal baglantilari görmek için baslarsaniz çok minnettar.