kayip paketler ve diger afetler 10 + neden neden yerel up telefon numarasini bilmeniz gerekir

Eger is online yapiyorsun zaman, ‘su anda’ dünyasinda bulunmaktadir. Çevrimiçi oldugunuzda, bekleme ve yapilacak günde 24 saat, haftada yedi gün elde edilebilir yoktur.

Sonuç olarak onlar ortaya çiktiginda düzgün ve derhal onlarla basa böylece UPS gibi bir kurye ile ters gidebilir her seyi farkinda olmak gerekir.

Yani, burada kuryeler tarafindan olusturulan üst 11 sorunlari listeledik hayatinizi kolaylastirmak için:

1. Ürünler sonrasi zarar görebilir. Bazen, kuryeler genis bir ag ‘su anda’ bir ürün hedefine çünkü ulasamayabilir, yani mümkün olmadigini anlamina gelebilir:

2. Asiri hava kosullari seyahat süresi etkileyebilir. Kötü hava kosullarinda, bir tüketici bekleme edilebilecegini genis zaman dönemleri yani sira ürünün seyahat için olan mesafesi ve ürünün nakliye seviyelerinin aciliyet, zaman miktari için hedefine ulasan bir ürün geciktirmek mümkün olmasi ile kendi ürün degisebilir için.

3. Uluslararasi mal ekstra ücret nakliye olabilir. Bir ürün ülke sinirlari üzerinden gidiyor ise, onlarin kapilarina ulastiginda ek para sarj müsteri görebilirsiniz vergi gibi masraflar olabilir.

Bu Bunu önlemek için düzenlemeler yapmayi düsünün için tavsiye edilen satici ile, satici için utanç verici olabilir. Bir ürünün boyutlari nedeniyle teslim edilemeyen ise, müsteri de güvenle teslim edilecek ürün için sirayla tahsil edilebilir.

4. Ülkede izin verilmesi ögeyi önlemek için yasal nedenleri olabilir. E-ticaret normal bir ülke içinde bazi zamanlar gerçeklestirilir iken bir öge bir ülkede ve baska bir yasal olabilir.

Bu gelen nedenleri bir ticaret ambargosu, marka korumacilik ya da basit hukuk farklardan degisebilir ama bazen bir öge (bu olabilir ya da bundan sonra üzerinde satilamaz ragmen) kadar gümrük resmi en döken ve daha fazla olarak yapacaktir.

Bu Bunu önlemek için düzenlemeler yapmayi düsünün için tavsiye edilen satici ile, satici için utanç verici olabilir. Bu yüzden bu gibi durumlarda, arastirma yapmak öder

5. Bir ürün kayip ya da UPS çalinmis olabilir. Hatalar zaman zaman olabilir ve müsterilerinizin biri çünkü ürün gemi için kullandiginiz kurye bir hata disinda kaybedebilirsiniz durumlar olabilir.

6. Paket teslim ile lojistik sorunlar olabilir. Bir kurye bir nedenle personelin bir düsük varsa müsteri dayak pist disinda ise, ya da, bazi kuryeler zor müsteri hizmet olagan düzeyini sunmak için bulabilirsiniz.

7. Paket nedeniyle ulasim zorluklari gecikmis olabilir. Bir ürünün, bir müsteri için seyahat zaman, ürün tasinmasi için kullanilan çesitli yöntemler genellikle vardir. Bunlardan biri, çünkü alakasiz bir durumun gecikirse, bu ulasim bütün dengesini altüst olabilir.

8. Paket yanlis etiketlenmis olabilir. Hatalar zaman zaman olur ve bir UPS telefon numarasi bu hata düzeltmek için yardimci olabilir bilerek, yanlis hedefe sevk edilmek üzere bir ürün yanlis etiketlendirirseniz olmasi halinde.

9. Ürün yetersiz paketlenmis olabilir. Yeterli bir ürün korumak yoksa çok zayif oldugu için, ürün seyahat için güvenli kabul edilebilir. Sen önceden plan yapmak gerekiyor.

10. Diger bazi acil olusabilir. Eger yerel UPS telefon numarasini biliyorsaniz, tüm durumlar için hazirlikli olmasi gerekiyor ve, size yol kat ne olursa olsun almak için eylem bir ders var emin olabilirsiniz.

11. Isiniz itibarina sizin için önemli olmalidir. Durgunluk bu süre içinde, size gögüs yakin olan müsteriler tutmak için daha önemli olmamisti. Onlari mümkün olan en iyi müsteri hizmeti vererek, onlar daha fazlasi için geri gelecek sansini yükseltmek.

Transit giden bir kirilgan ürünün önceden irtibata UPS bu son derece özenli saglayabilirsiniz. Modern gün ve yas ve kurye sirketleri gereksinimleri mümkün olan en iyi hizmeti almak çesitli ile bu ürünleri saglamak için ellerinden geleni yapiyor, alici veya satici hayal kirikligina hiçbir neden yoktur.