Bir internet pazarlamaci için e-posta yönetimi temelleri ile zaman ve paradan tasarruf etmek nasil

Internet pazarlama, verimlilik yönü üzerinde basarili olmak için en etkili yolu kullanilabilir zaman en iyi sekilde yapmak mümkün olmaktir. Ve bunu yapabilmek için, bir yandan görevlere her zaman ve enerji ayirmak gerekir. Bunun disinda faaliyetleri baska tür bir oyalama olarak kabul edilir. Bir internet pazarlamaci için oyalama en olagan türlerinden biri gereksiz e-postalar oldugunu.

E-postalari bir kez dogru kullanildiginda oldukça güçlü mesajlasma araçlari olabilir. Ama bir kez o olur sadece-bir-yapismasina neden bilgisayarda ya da bir kez bir yük haline gelir, bu sorunu hemen ele oldugunu görmek için zamani gelmistir. Iste (gerekli degildir olanlari silme bagli olmaktan kendinizi yedek) e-postalarinizi yönetmek için bazi yararli ipuçlari:

1. Eger belirli bir görevi tamamlamak için yola bir kez e-posta bildirimleri kapatilmalidir. Eger gönderilen çok ikinci okumak zorunda gerçekten önemli bir e-posta olmadikça, sadece e-posta bildirimleri kapatmak için en iyisidir. Çok önemli bir sey üzerinde çalisirken Ayrica, sohbet herhangi bir form kapatin.

2. Eger (Bir tatil için kapali çogu özellikle) kayitli olmasi gereksiz e-posta listeleri her türlü çikmak. O dinlendirici bir tatil (hiç dinlenme degil kadar iyi!) Geri aldiktan sonra e-postalarin yüzlerce çesit zorunda düsünün.

3. E-postalarinizi yönetmek dikkat çekmek bir e-posta programi kurun. Bu, tüm filtreleri koyarak ve sonunda bunlari kullanarak baslar. Outlook gibi programlar için, bu kurallari yapilandirmak ve çöp kutusuna tüm spam e-postalari göndermeye baslamak için kolaydir. Bu spam mesajlari çözmek ve okuma, ve hatta silme yapmak zorunda olmayacak gibi çok, çok zaman kazandirir.

4. Sadece okuma ve e-posta cevap günün 24 saat israf etmeyin. E-posta ile ilgili her gün saat belirli sayida eklemeyi deneyin. Günün en yogun ve en verimli saatleri içinde e-postalarinizi okumak veya cevap asla. Bu daha fazla is yapma sansinizi (ve daha fazla dolar cebe!) Berbat olacak.

5. Mümkünse, otomatik olarak e-posta yanitlamak ve bunlari geri almak ve zaten onlarin mesajlari okudum olacagi gönderenler söylerdim bir otomatikcevaplayici almak deneyin. Bu araç, bir internet pazarlamaci (ayni zamanda mesaj ulasmak yaptigi bir olumlama almak gerekir digerleri riske gerek kalmadan) mümkün oldugu kadar çok müsteri olarak mesaj göndermek için izin verir.

6. Kisisel e-posta ile is e-postalari asla karistirmayin. Bu is için bir e-posta adresi ve kisisel ileti için ayri bir almak için tavsiye edilir. Bu büyük ölçüde sadece is ve arkadaslari bazi sadece ‘cehennem’ içindir mesajlari siralama yardimci olacaktir.

7. Farkli islevler için klasörler ayarlayin. Acil eylem gerektiren cevapsiz mesajlari, onlar cevap önce uzun bekleyebilir e-posta veya e-posta için ayri bir klasör var. ‘Klasöründe’ islevi yok e-posta saglayicilari için, bu ait olduklari nereye kadar karisik olmayacak bu yüzden e-posta iletileri etiketlemek için en iyisidir.

8. Arsiv acil olarak ilgilenilmesi gereken ama yine de gerekli olan yok e-postalar. Bu artik baska görevler ile mesgul zaman daha sonra onlari geri almak için yeterli zaman saglar.

9. Bir birey artik e-postalarin toplu yetismek mümkün oldugunda Bazen, sadece noktaya ulasir. Bu durumda, bir sadece birisi (e-posta yönetimi) sadece bu belirli bir görevi yapmak için kiralama seçenegi vardir. Bu grubu, aklini sadece internette planlari para verme konsantre ücretsiz olacaktir. ‘Sekreter’ sizi bilgilendirmek zorunda oldugunu tüm is ile ilgili olan ‘kriteri: E-posta’ (sadece e-postalari güvenilir ve çok hasta türlü kisi emin olun) bulunmaktadir.

Bu yogun bir Internet pazarlamaci olarak e-postalari yönetmek için nasil sadece kurallar vardir ama. Hala kendi kurallarini belirlemek için ve is denetlemek için kendi planlari sahne için yardimci olur. Kurallari kendi kümesi her zaman uygun olurdu kurallari en iyi ayarlamak olacaktir.