engelliler için web sitesi erisilebilirlik gelistirmek

Son yillarda bu konuda görsel kazandirdigi kullanicilara yeterli hizmet vermedi web siteleri ile ilgili bir kaç dava sonucunda en agirlikli isik geldi. Amerika’da Yüksek Mahkeme ulasabilirsiniz su anda devam eden bir dava onlarin görüs normal islem tamamlayamadi çünkü Southwest Airlines dava kör bir Florida adam içerir.

Bu durum ayni zamanda biletleri online alamadi sonra kör bir adam Olimpiyat komitesinden 20.000 TL’lik bir yerlesim kazandi Avustralya’da bir önceki durumda alinti olabilir. Bu olaylari genel devre disi müsterilerin kendi erisilebilirlik gelistirmek için web siteleri için artan ihtiyaç nedir.

Engelli kullanicilara yardimci olmak için adapte edilebilir bir unsur görüntü alt etiketleri kullanilmasidir. Bu görüntüler hakkinda ve bu sekilde kolayca engelli kullanicilara yardimci olmak için uygun olabilir ne bir dolgun bakis açisi saglamak için yardimci cihazlar tarafindan büyük ölçüde kullanilir. Alt etiketleri ile daha fazla bilgi saglanmaktadir tarafindan kullanicilarin çok daha fazla site takdir edebilirsiniz. Birkaç görüntü dolgu olarak sadece kullanilan o zaman yardimci cihazlar onlari göz ardi edebilirsiniz. Bu alt NULL özellik kümesi (örnegin, alt = “”) sahip olmasi saglanmaktadir.

Bir baska önemli konu sitenin navigasyon bulunmaktadir. Yardimci Araçlar genellikle ekran okuyuculari gibi çalisir ve bu sekilde içerigini önce tam navigasyon her zaman okuyacaktir. Bu kolayca kullanicinin yeni bir sayfa girerken site içeriginin dogrudan atlamak saglayacak bir ‘skip navigation’ baglantisini ekleyerek siralanabilir.

Bu ve diger özellikleri saglamak için Lynx çok etkili bir web sitesi tasarim aracidir. Lynx engelli kullanicilarin sitenizi algilamak nasil bir anlayisli ekran saglayan ücretsiz bir metin tabanli tarayici. JavaScript ve Flash ve pop-up gibi çesitli özellikler destek ve ideal engelli web ziyaretçiler için uygun bir sonuç olarak degil.

Bu engelli kullanicilar ve birçok yerler onun SEO yurt disinda veya SEO Ingiltere olsun uyacak sekilde kendi arama motoru optimizasyonu terzilik olan yardimci için özel olarak web tasarimi için giderek önem kazanmaktadir.

Sitelerin büyük çogunlugu engelli kullanicilar için yerinde destek olacak gibi yakin gelecekte görünüyor. Bu yapilabilir hangi kolayligi ile büyük olasilikla er ya da geç olacaktir.