neden web bir wal-mart orada asla

Her sirketin izliyor gerektigini oluyor çok ilginç bir savas var. Amazon ve Wal-Mart birbirlerinin fiyatlandirma saatlik uyan, kitap fiyatlari üzerinde bir online savas içine aldik. Walmart.com CEO’su Raul Vazquez, ilan, beceriksizce, bu Walmart.com olmak istiyor olan “web Wal-Mart.”

Hmmm … Geleneksel perakende, Walmart bir bölgeye hareket eden ve yerel perakende alani hakim, bir kategori katil olarak ünlüdür. Üreticileri için, ayni zamanda onlarin raf üzerine almak için bazi vahsi satin alma sartlari ile ilgili anlamina gelir.
Çevrimiçi, neredeyse imkansiz tüketicilerin kontrol seviyesine ulasmak için yapar ya da dahil olmak üzere üretmektedir kanallari, sistem ve alici gereksinimleri farkli bir dizi var:

Cografi Reach – web istemcileri almak için açik bir alandir. Wal-Mart gibi büyük bir sirket tiklayin reklamlari veya organik arama pazarlama basina ödeme temeline harcayabilirsiniz, ancak bu sadece iki müsteri kazanmak için taktik vardir. Entegre e-posta kampanyalari, sevk aglar ve sadece ürünler hakkinda daha kaliteli bilgi sunan gibi diger stratejiler önde baskalarinin bir site mancinik olabilir.

Karsilastirma ve Seçim – fiyatlandirma ve dünyadaki diger kanal farkli tüketici serbest bilgi akisi oldugu yerde web, Adam Smith’in yüksek teknoloji rüya kabul edilebilir. Kimse Wal-Mart yener? Çevrimiçi fiyatlari kontrol edin ve sasiracaksiniz. Bu karsilastirma karsilastirmali alisveris gibi alicilarin milyonlarca çekmek birden sevk motorlari ile takviye edilir.

Ürün Durumu – Wal-Mart kendi magazalarinda içine almak için çemberin içinden üreticileri siçrama yapmak için ünlüdür. Bu Amazon ve Sears gibi online, büyük oyuncular kendi pazarlari eklenecek için son derece kolay yaptik, onlar mümkün oldugu kadar çok potansiyel müsteri olarak çekmek istiyorum ve mümkün oldugunca çok sayida ürünler istiyor.

Ayrica, üreticilerin büyük çogunlugu genellikle yerine getirilmesi için arka uç ortaklarini kullanarak, kendi sitelerine dogrudan satin alma seçenekleri ekledik. 13.000 web kullanicilarinin yeni bir çalisma 2/3 onlarin satin alma sürecinin bir parçasi olarak özgün bir üreticinin sitesini ziyaret edin gösterdi. Marka çevrimiçi yapi her kanalda daha güçlü bir konuma verir.

Çoklu Satis Kanallari – Belki de en önemli sebep, web sadece e-ticaret siteleri bir grup degildir gerçegi degil, dagitim farkli kanallari bir dizi var. Wal-Mart toplam Internet Satis 23% sadece hesaplari basvurdugu ‘Etail’ kategorisinde. Gelir geri kalani dogrudan üreticileri siteleri, açik artirma sistemleri, tedarik zinciri motor, sevk sistemleri, bilgi siteleri, ve evet, hatta sosyal ag dahil olmak üzere diger kanallar geliyor.

Web bir kuruluslarin satis ve dagitim stratejisinin temel bir parçasi olmak için bir pazarlama veya destek islevi dönüsmüstür. Ancak, sirketler genellikle yanlislikla web bir ‘tek’ Internet düsünüyorum. Bir Sirket segmenti yedi ayri kanallara web yukarida belirtilen gerekir. Her biri kendi rakipleri, arama desen, ve alicilarin belirledi. Sirketler gerektigi gibi ya da ortaklari gerekli satis varligi emin, yedi anlamak gerekir.

Michael Healey Yeoman Technology Group Baskani olan. Sirket Sirketler, satis ve dagitim stratejileri optimize etmek için danismanlik ve yönetim hizmetleri sunmaktadir.