e-ticaret ürün derecelendirme sistemi

E-ticaret sitesinde bir ürün degerlendirme ve yorum islevi olmasi gerçekten is artirabilir. Bu alicilar satin alma karari vermenize yardimci olmak için büyük bir satis aracidir. Online alisveris katlanarak büyüdü olarak son birkaç yil içinde, daha fazla e-ticaret is degerlendirme ve yorum sistemi bu tür kullanmaya basliyor. Amazon gibi taninmis online perakendecilerin bu online alisveris deneyiminin önemli bir parçasi haline getirmistir. Tüketiciler ürünü satin almak ve digerleri ile oldu en deneyimlerini okuyun eger beklemek ne bir fikir elde edebiliyoruz. Bu tüketicilerin ürün ve magaza hem de güven saglar.

, Satin almadan önce online alisveris büyük bir yüzdesi arastirma ürünleri için internet göz atin. Aslinda, çalismalar% 77 temel ürün degerlendirmesi ve diger müsterilerin yorumlarini bir satin alma yapmak için kendi karar göstermistir. Tüketicilerin% 63’ü yorumlarini ve uzmanlarin bu üzerinde% 59 degeri gerçek insanlarin görüsleri görürseniz bir sey satin olasiligi daha yüksektir. Online alisveris okuma ve yazma degerlendirmeleri yani sira ürün kalitesini belirlemek için kullanici puanlarina dayanarak alisik büyüdü.

E-ticaret sitesi dahil bir ürün degerlendirme ve yorum özelligi olan birçok yararlari vardir. Iste bunlardan sadece birkaçi:

– Sen agiz reklam ücretsiz kelime almak
– Ürün degerlendirme çok arama motorlari ürün sayfalari taramaya devam edecektir sik ??sik güncellenen kullanici tarafindan olusturulan içerik bulunmaktadir
– Kullanici yorumlari muhtemelen arama motoru siralamalarini iyilestirmek için rakip markalar gibi için optimize niyetinde degildi anahtar kelimeler içerebilir
– Sitenizde bir inceleme yazmak tüketiciler de bu nedenle web sitenize geri sayisini artirma, ürün sayfasina geri baglanti olacak diger sitelerde bir yorum birakacak iyi bir sans var
– Tüketiciler magaza satin almak daha istekli olacaktir
– Bu yorumlari tutmak deger ve hangilerinin kesmek için gidis degildir hangi ürünlerin anlamaya yardimci olabilir

Eger kötü bir ürün incelemesi olsun ne olur? Bu kötü degerlendirmeleri düsündügünüz kadar zararli degildir çikiyor. Kötü yorumlar aslinda bir online magazanin itibarini korumak için ihtiyaç vardir. Baska bir sey olumlu ürünleri degerlendirme ve degerlendirmeleri ile bir e-ticaret sitesi bir tüketici gözünde daha az otantik görünür. Iyi ve kötü degerlendirmeleri ya da öncelikle iyi ve birkaç kötü degerlendirme dengeli bir numarasi vardir bir ürün çok yaygindir. Eger benzer ürünlerin tam bir çizgi sunuyor Eger kötü degerlendirmeleri ile belirli bir ürün daha az satis elde olsa bile, genel ürün satis hala büyümek gerekir. Ürünü satin insanlar öge aldiginizda beklemek ne iyi bir fikir olmalidir, çünkü olumsuz derecelendirme ve degerlendirmeleri de, döner veya sikayetlerin sayisi azaltmaya yardimci olabilir.

Iyi web sitenizde bir ürün inceleme yazma zaman harcamak daha yorumcular. Sadece bir sürü insan e-ticaret sitesinden aldiginizi da ürün popüler oldugunu gösteriyor, ama yok. Daha fazla kisi ürün gözden için iyi bir yolu bir süre satin alma tarihinden itibaren geçtikten sonra görüslerini talep etmektir. Onlara böyle bir hediye, bir indirim ya da bir hediye sertifikasi almak için bir sans için bir yorum yazmak gibi bir ödül verebilir. Bu mümkün olan en kolay ürün degerlendirme ve gözden geçirme süreci olmasi önemlidir, bir yildiz derecelendirme sistemi kullanmak ve daha organize degerlendirmeleri kategoride yikmak.

Simdi e-ticaret sitesi için bir tüketici ürün inceleme sistemi kurmak için mükemmel bir zaman. Orani için tüketicilere yetenegi vermek ve online magaza içinde ürünlerin herhangi bir veya tüm gözden geçirin. Dogru e-ticaret çözümü ile kolayca derecelendirme ve kendi magaza yönetici degerlendirme yönetmek ve yeni basvuru kabul manuel veya otomatik olarak seçebilirsiniz.