Diwali gönülden bes gün kutlanir

Diwali Bes gün Kuzey Hindistan’in en çok bes gün boyunca kutlanir. Diwali disindaki tüm gün Hint takvimde atama ile adlandirilir. Buçuk aylik bir ay 15 gündür. Yeni-ay gün olarak Diwali 15 günlük sürenin son gününe denk geliyor. Diwali en ünlü Hindu festivallerinden biri olarak ortaya çikmistir. yasamin bir kutlama olarak kabul ve aile ve sosyal iliskileri güçlendirmek için bir firsat kullanin.

Dhanteras / dhantrayodashi:
Festivalin ilk günü Dhanteras ile baslar, Dhan “zenginlik” anlamina gelir ve Trayodashi “13. gün” anlamina gelir. Dhanteras kameri ayin ilk yarisinda 13. gününde düsüyor. Bu gün, evleri iyice insanlar hediye alisverisi temizlenir, ev için yeni ürün satin almak. Bu yil onlari Dhanteras Hediyeler göndererek yakin olanlar sürpriz olabilir. Önümüzdeki yil için en iyi sonuçlari vermek için inanilir çünkü insanlar, Lakshmi için Dhanteras üzerinde refah için dua ediyorum.

narak chaturdasi:
Diwali Ikinci gün Narak Chaturdasi denir. Narak ‘Isik ve Bilgi yeni bir dönemin’ anlamina gelir. Chaturdasi on dördüncü günü anlamina gelir. Narak Chataurdasi Kartik ayi karanlik ileri gece ve Diwali arifesinde on dördüncü ay gün. Bu gün Lord Krishna iblis Narakasur tahrip ve korkudan dünya serbest yapti.

Diwali üzerinde laxmi puja:
Üçüncü gün Diwali festivali kutlamalari ana günüdür. Lambalar isikli ve her evde parlayacak vardir. Lakshmi zenginlik tanriçasi ve Ganesha Mutluluk Rabbi oldugu gibi Diwali üzerinde Lakshmi Puja bu günde yapilir. Diwali Lakshmi Puja refah, maddi bolluk ve manevi refah için yapilmaktadir. Diwali Bu Laxmi Puja aksam gerçeklestirilir.

Goverdhan pooja / yeni yil:
Diwali dördüncü günü Goverdhan Pooja da Annakut olarak bilinen adlandirilir. Antik çagda, Gokul halki her Muson sezonu sonunda onu ibadet, Lord Indra onuruna bir festival kutlamak olacaktir. Ancak, belirli bir yilda, genç Krishna öfke bir uyum içinde Gokul yok etmek için bir tufan asagi döktü Indra, dua sunan özel durdurdu. Krishna Govardhan adli bir daga kaldirma ve bir semsiye olarak insanlar üzerinde tutarak Gokul kurtardi. Yani, bu gün, Goverdhan Pooja Sri Krishna bu hareket anmak için yapilir. Yeni Yil baslangici (Kartikadi Vikram) Pratipada ilk anlamina gelir.

Bhai Dooj:
Diwali, besinci gün Bhai Dooj degil, Kartika en parlak iki hafta ikinci günüdür. Vedik dönemde, Yamraj, Ölüm Rabbi alninda ugurlu Tilak isaretlenmis kiz kardesi Yamuna, ziyaret etti. Onlar yedik ve birbirlerine duyduklari sevgi bir göstergesi olarak özel bir hediye alisverisi, birbirlerinin sirket zevk, birlikte konustuk. O zamandan beri özel Bhaidooj kutlamak için kendi kiz ziyaret kardesler için olmustur.