güvenli formlari nasil

Vikipedi göre, web formlari “INTERNET kullanicilarin onay kutularini, radyo dügmelerini veya metin alanlari kullanarak formlari doldurmak için kagit formlari benzer.” Bir bakima, bir web formu yükseltilmis bir kagit biçimidir: bir standart kagit form olarak ayni kullanisliligi, ama sinirsiz yazma alani ve aninda online dagitim gibi ekstra avantaj bir çift vardir. Tüm bu arastirmalar, anketler ve diger veri toplama islemleri artik online web formlari ile yapilir.

Çesitli mal ve ürünlerini online satilmaya basladi zaman web formu evrim için büyük bir adim atildi. Siparis formlari: Bu web formu yeni bir tür dogdu andi. Alici onun kredi karti veri ile bir online web formunu doldurur, o bir dügme satin almak ve tiklama istiyor ögeleri seçer. Her sey bir bilgisayar önünde oturan birkaç dakika içinde yapilir.

Ama yakinda, yeni bir sorun müdahale: dogru bilgi ile kimse siparis formu ve isleme komut arasindaki veri alisverisi kesmek olabilir. Bu sorunu gidermek için, siki güvenlik için bir ihtiyaç vardi. Bu güvenli formlari sahne girdi andi. Bu siparis formlari ve hassas verileri ele online web formlari diger tür geldiginde 128 ya da 256 bit sifreleme ile agir sifreli, güvenli formlari bir standart haline geldi.

Orada güvenli bir forma temel bir web formu gelistirmek için yollar bir çift vardir, ama en yaygin bir SSL (Secure Socket Layer) sertifikasi ile koruma ve bir Captcha kullaniyorsunuz. SSL sertifikalari her etki alani için benzersiz ve VeriSign, Thawte, eTrust ve DigiCert gibi endüstri yetkilileri tarafindan satilmaktadir. Bunlar zaman sinirlidir ve korunan her web formu tarayici belirli bir görsel kimlik gösterecektir.

Captcha rakam ve harflerden rastgele bir dizi içeren bir görüntüdür. Kullanicilar güvenli iletisim formunu doldurmak için bu dizi girmeniz gerekir. Bu online formu göndermek için girisiminde otomatik örümcekler karsi ekstra bir koruma düzeyi temsil eder.

Eger bir webmaster iseniz ve web sitenizde güvenli formlari dahil etmek istiyorsaniz, 2 sekilde yapabilirsiniz. Ilki bir SSL sertifikasi satin almak ve sunucuya yüklemek olacaktir. Bu birkaç saat ve teknik deneyim bir dereceye gerektirir. Daha büyük bir hosting sirketi seçerseniz Genellikle, sunucunuzun Cpanel dogrudan yapabilirsiniz. Ikinci ve daha kolay bir sekilde güvenli bir siparis formu tasarlamak ve ithalat saglayacak bir üçüncü sahis servis arama ve kullanmaktir. Bu hizmetler son derece kullanici dostu ve web sitenizde bir sayfa degistirme yaninda teknik deneyim gerekmez.

Gitmek ne sekilde olursa olsun, bu web formlari güvenli önemlidir.