kurye hizmetleri sosyal aglar ile büyüyebilir

Yeni bir çalisma itibaren, biz yeni on yil haline gibi sosyal ag isletmeler için gerekli olacagini ortaya çikmistir. Twitter, Facebook ve diger sosyal siteler hem, kullanicilarin ve potansiyel müsterileri ile çevrimiçi etkilesim gibi isletmelerin tanitimi için yardimci olacaktir.

Bir uzman 2012 yilinda, insanlarin ve firmalarin yüzde 80’i 92 yüzde bir sosyal ag sitesi kullaniyor forcasted oldugunu söyledi. Halen, büyük kurumsal firmalarin 55 yüzde sosyal medya varligi ve arastirmalar bu siteler büyük bir sirket yararina oldugunu çizdik. Sosyal ag güncel kadar isletmelere uygun oldugunda tanitim Önceki formlari, geride basliyor.

Online sirketlerin toplam egilimleri sopa mevcut medya ile artmasi beklenmektedir. Bu grubu, müsterilerine ürün ulasim gerekir online sirketlerin ve perakendeciler kurye hizmetleri daha bagimli hale gelebilir. Bu çok önemli bir paket teslim hizmeti bir is durumu korumak için güvenilir ve güvenilir oldugunu. Yani, potansiyel müsterilere ve ihtiyaç duyduklari kurye bir online sosyal profiline bakmak isletmeler için son derece uygundur. Isletmeler kullanicilardan geri bildirim görüntülemek ve ‘takipçileri’ veya ‘arkadas’ miktarina göre bir kurye is popülerlik görebilirsiniz.

Sosyal aglarda zaman orada dörtte üzerinde harcama internet kullanicilari ile, isletmelerin müsteri potansiyeline kapali çaba basliyor. Bu bloglar, durum güncellemeleri ve sirket sayfalari yoluyla küçük isletmeler gelistirmek için yardimci olabilir gibi isletmeler de sosyal ag artis kazanacaktir. Onlar bu siteler uluslararasi sunan basit temas yoluyla müsteri güven ve süreklilik kazanabilir. Bir büyük yarar bu siteler ücretsiz, kullanimi kolay ve sadece bir tik olmasidir.

myparceldelivery.com
Twitter, Facebook kullanimi ve en iyi teklifi ve onlarin dagitim seçenegi müsterilerine sunmak ve yardim zorunda kurye hizmetleri kullanicilara uyari yapmak için canli sohbet servisi yönetmek.