altin ve cpi önemi var

Ben altin ve Amerika’nin TÜFE (Tüketici Fiyat Endeksi) degeri hakkinda merak ediyordum. Ne iliskiler altin ve TÜFE arasinda var. 1950 Ben TÜFE 34.72 dolar satin aldiginiz temel yildir. 1960 yilindan 2010 yilina kadar ben 34.72 o yilin dolar deger ne göstermektedir. TÜFE enflasyonu% baz yil elde edilen yillik artis göstermektedir. TÜFE altin gösterir ne altin bir troy ons yüzde TÜFE esit yapar iken.

Bu yüzden asagida siralanan basit bir tablo yapti.

——– TÜFE GOLD-TÜFE ——– TÜFE ile
yil deger deger enflasyon% altin

2010 $ 314,16 1,410.25 804,84% 22.28%
1960 $ 42,64 $ 35,27 22,81% 120,90%
1950 $ 34,72 $ 34,72 0,00% 0,00%

Altin degeri çift haneli yüzdelerde öncesinde TÜFE enflasyon kaldi. Bir istisna 1960 TÜFE altin ons degerini asti 1.970 olmak. Ben okuyucu için küçük bir soruyu. Neden TÜFE içinde mal ve hizmet 2010 maliyeti 1950 yilindan bu yana 804,84% Daha fazla maliyeti nedir? Dolar bir dolar. Enflasyon zarar verdi? Kongre fiyatlari yükseldi bana hizli söyleyecektir. Her sey daha simdi maliyeti. Yil eski gazete kontrol ettikten sonra ben fiyatlarinin 2010 daha 1950 yilinda daha ucuz oldugunu görebilirsiniz. Herkes deflasyon anlamak enflasyon farkinda ama azdir. Bu gerçek, elbette benim ifadedir ve ben pisman olacagi bir varsayim olabilir.

Sözlük nokta com enflasyon para ve dolar deger kaybi ile sonuçlanan hacmindeki artis ile ilgili fiyatlar genel düzeyinde kalici, önemli bir artis oldugunu söylüyor.

Deflasyon genel fiyat düzeyi veya kredi ve kullanilabilir dolarlik bir daralma bir düsüs olsa da.

Enflasyonu Düsürme enflasyon oraninin yavaslamasi bir süre ya da bir süreçtir.

Benim üniversite ekonomi ögretmen hükümet daha fazla para yazinca bu ucuz seyler satin aliyor mal ve hizmetlerin degeri daha, altin muhtemelen deger büyümeye vurguladi. Pazar yeri dogal olarak yukari fiyatlari degerlendirerek dolasimda daha fazla dolar var olma ayarlar. Ekmek maliyeti 1.10 dolar bir somun matbaa daha X dolar üretilen kadar. Simdi ekmek ayni ekmek 1.39 dolara mal. 29 sent küçüldü benim paranin degeri.

Bir hükümet pazar yerden geri para bazi satin alirsa. Daha sonra fiyatlari daha az dolar durumu maç düser.

Bunu dedi, bir vatandas yapmak için basit bir karar vardir. Magazalar baskalari tarafindan taninan deger veren bir varlik bul. Deger iki taninmis magazalar gümüs ve altin. Degil kagit mevduat sertifikasi veya para birimi. Hayir, fiziksel olarak altin veya gümüs sahip anlamina gelir. Belki de banka mevduat kutusunda saklayarak. Altin ya da Amerikan Bogalar ve Eagles, Kanada Maple Yapraklari, ya da Güney Afrika Krugerrands olarak para bir çubugu için deger saklayabilirsiniz.

Amerikalilar para birimi, bir günlük harcama ele için tasimak için gereken ne kadar farkinda degil. Bunun bir nedeni kredi karti veya banka karti para sadece ince bir plastik kart çanta tasimak zorunda degil esit oldugunu.

Ben Amerika düsen hakkinda bir rant degilim. Bizim gibi kendi para birimi veya borç tedavi eden ulus kaba uyanma olmustur. Almanya, Fransa ve Ingiltere simdi Ikinci Dünya Savasi’ndan sonra son zamanlarda deneyimlerinden daha iyi bilmeli.

Biz kredi / banka karti almak ve seçilmis yetkililerden kitap uzak kontrol etmeniz gerekir. Onlar sadece vergi almak ne harcamak gerekir. Bir süre için para baski makineleri kapatin. Hiçbir hükümet harcama gün kutlamak için güzel olurdu. Er ya da geç diger hükümetler söylemek için gidiyoruz daha, “Ben senin borç almak istemiyorum! Bu bir sey degmez.”

Bizim politikacilar bagimliligi tedavisi için Betty Ford’un klinige kontrol etmeniz gerekir. Degil uyusturucu ya da alkol ama bizim para için!