Için disari bakmak için 10 beklenmeyen online kullanici davranislari

Bir web sitesi tasarimi, dikkate alinmasi gereken temel kullanici davranislari vardir. Ama dikkate onlari almak için, onlari bilmek yardimci olur. Asagida düzenli kullanici testleri ortaya daha ilginç ve daha az taninmis kullanici davranislari 10 sunlardir:

Insanlar afis körlük var

Insanlar afis fark yoktur. Bunun yerine insanlarin aktif olarak onlara bakmak kaçiniyorum görünüyor bakislarini tam anlamiyla bir reklam gibi görünüyor herhangi bir alanda yerlesme önler göz izleme çalismalarinda bulundu oldu. Bu etki afis körlük denir.

Afis körlük çogu insan etkiler ve sasirtici bir yan etkisi yoktur. Onlar reklam sanki asiri grafik (ve bir reklam gibi bakiyor sonunda) tasarlanmis sitenin kullanisli alanlar kullanicilari tarafindan göz ardi edilir.

Banner körlügü önlemek için iyi bir yolu, mümkün oldugu kadar yararli bir site içerik gibi, böylece sitenizin banner çogunlukla metin içeren saglamaktir. Eger mümkün oldugu kadar reklam itmek isterseniz, Google arama sonuçlarinin sag tarafina oldugu gibi, ya da TFL web sitesinde, metin reklamlar kullanin.

Insanlar tünel vizyon gelistirmek

Ilk kez kullanici testleri izlemek için gelen insanlar bir isi yapiyoruz tünel vizyonu katilimcilara gelistirmek sasiriyorlar. Gerekli katilimcilara bir makalenin yaninda, sag sütunda yer, ama sadece 2 8 katilimcilar bulundu baglanti – kullanici test yeni bir yuvarlak bir örnek.

Kullanicilar ariyor baglanti dogru ya da bekledikleri nereye yerlestirilir adli degilse o zaman, sasirtici düzenli, takilip olacaktir. Beklediklerinden nerede olmadigi sürece katilimcilarin sadece ekranda seyleri fark yoktur.

Ne yazik ki bu sorunu önlemek için net bir yolu yoktur. Eger tünel vizyon gelistirdik kullanicilara yardimci olmak için en iyi yöntem, önemli görevler üzerinde kullanici testleri gerçeklestirmek ve takiliyorum görmektir.
Insanlar ana geziyorum olmaz

Genellikle insanlar bir sitede arazi, onlar akilda belirli bir görev ile gelen konum. Bu, tünel vizyonu zaten oldugu anlamina gelir, sitenizde sundugu tüm diger seyler bakmak olmaz. Onlar hiçbir zaman siteye derin tiklayarak olacak. Eger sevgiyle ana sayfaniz isçiligi harcanan tüm çaba kaybolur. Insanlar sadece kendi görev yapmak istiyorum.

Bu yardimci olamaz, sadece dogal davranis var. Bir web sitesi tasarimi yaparken dikkate bu davranisi almak, sitenin amaci ve içerigi tüm sayfalarda açik oldugundan emin olmalisiniz.
Insanlar sabir yok

Cevabi hemen belli degilse, birçok kisi ya vazgeçmek, ya da baska bir yerde bakacagiz (denizde bol daha fazla site var). Test, katilimcilar düzenli olarak sadece hizli bir sekilde yanlis gittim sonuçlandirmak ve uzaga gitmek, dogru sayfaya gidin.
Halk bakislari yollar manik

Insanlarin bir ‘F’ desen web sitelerine bakmak egilimindedir kabul olsa da, bu kadar basit degil.

Insanlar her yerde baktiginizda bir sayfada öncelikle arazi. Bir ilk görünümü sonra, insanlar hissediyorum alanlarda daha fazla dikkat onlara en yararli (genellikle üstünde navigasyon ve form için ‘F’ desen tesvik asagi sol tarafta,) olacaktir.
Insanlar bakmak ne yapmayiz

Akilda tutulmasi gereken bir sey – bir kisi bir sayfada bir bakti Çünkü, onlar ya onlar gördüm anlamak bu kadar aldim anlamina gelmez. Genellikle göz izleme çalismalarinda bu gösterilmistir insanlar bir sey baktim, ama onlar içeri almamis
Insanlar ilerlemek için mutluyuz

Her zaman insanlar istenir, onlar kaydirma ne kadar nefret söylüyorlar. Kullanicilar genellikle bile bunu yapiyor farkinda olmadan ilerlemek Ancak gerçek hayatta, birçok iddia daha bir sorun daha az var. Bir ipucu yeterli olmasi ekranin yan tarafindaki kaydirma çubugu güvenmeyin – Anahtar insanlarin daha sayfa içerigi kat altinda oldugunu biliyoruz saglamaktir.

Kat yukarida baslar sayfadaki bazi içerikler geçmis devam etmelidir. Içerigi erken sona erdi ve sayfa görünüste keser gibi görünüyor sayfada noktalari kaçinin.

Insanlar okumaz

Online, insanlar bir kitap ya da dergi okuma yaparken daha çok farkli okuyun. Zaman Internette insanlarin ihtiyaç duyduklari içerigi ulasana kadar, onlar aradiklarini bulundu konum hissedene kadar okumaya çalisin. Kadar onlar anahtar kelimeleri arayan, tarama bu noktaya.

Bu ne anlama geliyor? Insanlar giris metni, yönerge metni, navigasyon seçenekleri okumaz … bunu önlemek eger hemen hemen her sey. Bu web sitesi tasarimi ve içerik olusturma sirasinda dikkate alinmalidir.

Sorunu denemek ve azaltmak için birkaç yolu vardir:

* Her sayfanin kelime sayisi (ideal yari yariya) azaltin
* Kaldirmayi deneyin / egitimi metin en aza indirmek
* Anahtar kelimeler vurgulayin
* Kullanim listeleri / Madde isaretleri mümkün
* Alt basliklar net kullanarak metin Break
* Sonuç ile her sayfa / paragraf baslatmak için deneyin, kullanicilarin sayfa / erken paragraf okumaya karar böylece
* Görüntüler yerine kelimeleri mümkün kullanin

Insanlar aliskanlik yaratiklar

Insanlar seyler yapmak için yeni yollar ögrenmek zorunda sevmiyorum. Bir kez kullanici en iyi sekilde olmasa bile, onlar tekrar tekrar bu sekilde yapmak egilimindedir olacak, bir seyler yapmak için bir yol bulduk. Genellikle onlar özellikle sinir bozucu ne bulmak sürece daha iyi bir yolu olup olmadigini görmek için rahatsiz etmez.

Varolan sisteminin yeni sürümü üretmek, bu unutulmamalidir. Ya emin insanlar hala eski yöntemleri yapabilirsiniz yapmak, ya da yeni bir yöntem ögrenmek gibi rahatsiz olan kullanicilar için hazir olun.
Insanlar fazla 3 düzeyleri tiklama için mutluyuz

“Insanlar sadece bir web sitesi 3 seviyelere kadar tiklama haziriz” bir internet yanlis var. Bu yanlistir. Gerçek kural “insanlar sürece onlarin hedefe dogru ilerleme yapiyoruz hissediyorum bir site fazla 3 seviyeleri ile tiklayin haziriz” olmasidir. Site akarsa kullanicilari mutlu çesitli düzeylerde tiklama gelecek gitmek gerekir nerede açik varsa reddi, anahtaridir. Insanlar kayip hissetmek sevmiyorum. (Hatta 1 ya da 2 tiklama) gitmek için nerede belli degil, bunlar baska gidecek.

Gidebildigi ve sonraki nereye düsünmek gerekir seviyeleri ile bir kullanici tiklama yapmak daha bir siteden ziyaretçi uzak sürüs daha etkili bir sey yok. Ne yazik ki Sitenizin bu muzdarip olmadigini söylemek için tek yol kullanici testleri veya site ölçümleri çok dikkat geçer.

sonuç

Tasarimi da sasirtici düzensiz kullanicilar, bu çok zor hale getirir dikkate alarak, yeterince oldugu gibi oldugunu. Neyse ki tasarim süreci boyunca dikkate beklenmedik kullanici davranisi alarak savasin büyük bir kismi, iyi bir kullanici deneyimi yolunda önemli bir adimdir.