çok kanalli perakende – basarinin anahtarlari

Çok kanalli ticaret olgunlasmasi

Daha fazla perakendeciler çok kanalli perakendecilik yararlari gerçeklestirmekteyiz. Birden fazla temas noktalari da yararlanarak marka degeri tüketiciler arasinda sadakat ve etkilesim sürücü kanitlanmistir. Egilimleri açikça önceden satin arastirma çekirdek bileseni olarak internet gösteren, tugla ve harç marka bir beklemeleri ve çekirdek çok kanalli teklifleri ile ilgili olarak bir yaklasim görmek için kötü gelemez.

Üç çekirdek gelistirmeleri kusursuz gerçek çok kanalli entegrasyon dikkate alinmalidir:

• Magaza-içi ortak kiosklar

Bir magaza ortaminda e-ticaret magazasi yararlanarak stok durumlari temel disari çözer, kadar yeni bir kanal saglar / satis çapraz ve metrekare basina karlilik en üst düzeye çikarir.

• Magaza-alma

Buy online ve pikap magaza içi islevselligi bir araya getiren online satis denkleminde nakliye bariyer ortadan kaldirir. Bu girisim ise satislarinin artmasina magaza içi trafik önemli müsteri tabanli satin alma inhibitörleri azaltmaya yardimci – nakliye masraflari alisveris çevrimiçi satin degil tercih neden bir numarali sürücü olmak. Artik onlarin mal almak için beklemek zorunda gibi çözümü de, tüketiciye kolaylik ve memnuniyeti saglar.

• Magaza-döner

Online satin alinan ürünler, magaza, dönen radar ekranina birçok arka uç teknoloji darbogazlari getirebilir. Ileri görüslü perakendeciler dogru onlar POS verimli bir sekilde islem uzlastirmak ve kapatilmasi gereken verileri ile hizmet ortaklari güçlendirmek için kendi siparis isleme ve envanter verileri eslemelisiniz.

Isleme yavas ve kötü bir dönüs deneyim hemen baslatmak ve sürdürmek için pahali bir tüketici iliski asindirmak olacaktir.

Degisikligi ile gemide kurulusunuz Baslarken

Bu girisimlerin yatirim getirisi saglamak inandirici sirket yöneticileri zor olabilir, ama bu meydan magaza agi karsilasilan ne kiyasla sönük kalir. Kurulusunuzdaki tabandaki çalisanlari içindeki bakis açisi degisikligi bu girisimleri ile ilgili olarak en zor bir görev olacagina.

Yukaridaki çözümler üç içinde, web islem fiziksel magaza ile entegre. Magaza uygun bir islem sunmak için en önemli unsur yapma, her üç senaryoda da bulmacanin son parçasidir. Çalisanlarinizin bu düzeyde düzgün yürütmek yoksa, sonuç çalisanlarinizin yetersiz oldugu bir un-kullanilan çözüm, ya da daha kötüsü, bir müsteri bakis açisi olacaktir.

Anahtar çalisanlarinizin çok kanalli degisiklik ile uyumlu oluyor. Bu çok kanalli bir teknoloji çözümü ile birlikte iki temel operasyonel strateji sürerek olur.

• Egitim

Müsteriye dönük çalisanlar arasinda bu bilgiyi çogaltmak için çaba liderlik ederken magaza yöneticileri, çok kanalli çözümler anlamada yol gösterici olmak zorunda.

Çözüm baslatmak için önce, yönetici tabani arasinda iç ve dis degerini iletisim kurmak için emin olun, çalisanlarin soru için bir çözüm el kitabi olusturmak ve çözüm canli gider hemen önce uzman olmak için bir ½ günlük bir atölye çalismasi için ev ofis için yöneticileri getirmek.

• Tesvikler

Çalisanlar web olusturulan siparis hala bazi yarar oldugunu hissetmeleri gerekir. Hesap sürücü için, havuç bir tür çalisanlar ciddi web odakli islem tedavi için bir neden olmasi için verilmelidir.

Magaza çalisanlari comp satis için ikramiye almak için, magaza içi çok kanalli çözümler ile ilgili olarak verimlilik için ödül programi bir tür olusturmak. Ya da bölgesel bazda dagitilan tüm web satis bir parça, saglar.

Çalisanlarinizin dinamiklerini anlamak – nasil çalisir ve onlari neyin motive. Egitim ve tesvikler bosluklari kapatarak, çok kanalli basari gerçeklik olmaktan çok daha yakin olur.

craig smith

trinity fikir LLC

Home