e-ticaret web sitesi tasarimi – online magaza basarili olmasi için en iyi 8 ipuçlari

E-ticaret çözümleri artan is gelir etkili yoludur ve müsteri genisleyen. Bir e-ticaret web sitesi tasarimi web sitenize müsteri çekmeye ve onlari orada tutmak çok önemlidir.

Isletmeler, e-ticaret çözümleri ile her yastan tüketiciye hitap. Gençler hemen hemen web anlayisli ve sabirsiz, onlar bebeklerin zaman bilgisayarlar gördük. Bu internet geldiginde kalmak için bilgisayar teknolojisi adapte olmasi Eski tüketiciler takip de biraz sabirli ol. E-ticaret sitesi kararsiz internet alisveris ilgi tutmak veya satis üzerinde kaybetmek yeterince verimli olmalidir. Orada e-ticaret web siteleri hiçbir eksiklik ve tüketicilerin sadece bir sonraki için hareket edecek.

Is pazarlamacilar sürekli mevcut müsterileri çekici ve yenilerini çekmeye strateji vardir. Onlar e-ticaret web sitesi tasarimi etkinligini artirmak için asagidaki noktalari dikkate almalidir:

1. Baslangicinda degeri ifsa

Bir satin alma söz konusu oldugunda fiyat önemli bir konudur. E-ticaret alisveris zaman kazanmak için servis kullaniyor. Bu fiyat daha geç er ifsa olmasi takdir. Bu da hizli bir sekilde satin sonuçlandirmak yardimci olur.

2. Alisveris tercihlerini belirtmek için izin ver

E-ticaret çözümleri popülerlik alisveris için kolaylik yatiyor. Alisveris yapanlar, yas, cinsiyet, marka, renk, fiyat araligi, vb ögeleri ararken alisveris tercihlerini belirlemenizi saglar web sitesinde bir özelligi olmasi iyi bir fikir gibi faktörlere bagli olarak ürün ariyor olabilir.

3. Alisveris dilek listeleri yapmak için izin

Bazen, alisveris onlar web sitenize ne bulmak istiyorum, ama hemen satin almak istemeyebilirsiniz. Web teklifler listeleri isterseniz, alisveris alisveris oturumlari arasinda korunur kendi istek listenize öge ekleyebilirsiniz. Müsteri ürün satin almak hazir oldugunda, onlar sadece kendi dilek listesi bakin ve islem yapabilirsiniz. Bu alisveris arama yinelenen zaman ve çaba var kaydeder ve e-ticaret web sitesinin müsteri dostu görüntü ekler.

4. Kasada formlari doldurmak için müsteri sormayin

Birçok web sitesi telemarketing, internet posta ve dogrudan posta için iletisim bilgileri toplamak için kayit formlari kullanin. Ancak, onlarin siparis zaman kayit formlari doldurmak için müsteri soran kötü bir stratejidir. Formu doldurarak süreci islem tamamladiktan müsterileri bosa ve bir satis kaybedersiniz.

5. Satin alma islemi kullanici dostu olun

Islemlerin güvenligini internet alisveris için önemli bir husustur. Ayni zamanda, islem formu doldurarak çok fazla zaman harcamak sevmiyorum. Mümkün oldugunca kullanici dostu olarak form yapmak. Genellikle, fatura ve teslimat adresi aynidir. Böylece eger otomatik olarak çogaltilamaz için adres için hükümler olun. Islemi tamamlamak için gereken en az bilgi isteyin. Çünkü uzun çizilmis islem sürecinin bu noktada müsteri kaybetmek olmamalidir.

6. Web sitesi interaktif hale

Alisveris çevrimiçi katilma seçenegi sinavlar ve anketler verin. Ürünler hakkinda geri bildirim soran da müsteri içeren yani sira hizmet gelistirmek için iyi bir yoldur.

7. Estetik programi dengelemek gerekir

Renkli görseller, multimedya ve gösterisli yazi web sitesi çekici görünmesi. Ama göz zarif ve darmadagin olmamalidir. Bir web tasarimcisi estetik ve kullanici dostu özellikleri dengeler bir e-ticaret web sitesi olusturmaniza yardimci olabilir.

8. Hizli yükleme süresi

E-ticaret sitesi hizli yüklenecektir. Yas yüklemek için gereken bir web sitesi sadece kendi ürün ve hizmet kalitesine kötü müsteri kaybeder, hem de yansitir. Müsteriler hizli bir sekilde istediginiz ögeleri erismek için, ya da muhtemelen baska bir satici arayacaktir gerekir.

Bu ipuçlari e-ticaret isletmeleri verimli bir e-ticaret web siteleri gelistirmek ve tasarim yardimci olacaktir. Etkili bir iyi tasarlanmis e-ticaret sitesi üzerinden mal vitrin sürece ne olursa olsun mal ve hizmet kalitesinin unutmayin, size internet üzerinde isaretlemek yapamazsiniz.