siber suç kurbani olmayin

Eger world wide web üzerinden Internet erisimi zaman size güvenli koruma kisisel bilgilerinizi son derece önemlidir.

Kisisel kimlik, sifre ve banka hesaplari eriserek güvenlik döngü delikler istismar geçinmek dünyada insanlarin binlerce vardir.

Bu suçlarin kurbanlari kim daha birçok günlük vardir. Çevrimiçi suç kendinizi korumak için bazi önlemler almak için internet bir kullanici olarak bir sorumlulugumuz var.

Banka hesaplari, e-para hesaplari veya kisisel bilgileri online herhangi bir kaynagina erismek internet kullanicilarinin, size gizli bilgileri ortaya çikarmak için ikna etmek için suçlular tarafindan kullanilan asagidaki yöntemlerden farkinda olmalidir.

Burada bilgilerinizi güvenli tutmak için bazi basit adimlar

1. Kisisel bilgiler için fradulent e-posta isteklerini kurbani olmaktan kaçinmak

Bu yöntem “Phishing” olarak adlandirilan ve mesru isletmeler kisisel bilgilerinizi çalmak için gibi davraniyorsun suçlular için popüler bir yoldur. Bu genellikle gerçek gibi görünmek için yapilmis sahte bir web sitesine bir köprü ile bir e-posta göndererek gerçeklestirilir. Bilgilerinizi girdikten sonra failin, size bilinmeyen birçok kez hesabiniza erisebilir.

Aldatmaca bu tür kurbani olmamak için bir yolu bir e-posta yanit olarak herhangi bir kisisel ayrintilari asla etmektir. Mesru isletmeler e-posta ile sifrenizi sormazlar. Bilinmeyen kisilerden süpheli e-postalar farkinda olun. Eger zararli olabilecegini düsünüyorum bir sey açmadan önce silin.

2. Dogru web sitesi adresi ile internet tarayicisi üzerinden banka, e-para veya mali web sitesini ziyaret emin olun.

3. Herhangi bir süpheli köprü, url izleyin veya bilinmeyen gönderenler eki açmak asla sizi dikkat etmelisiniz.

Eger yanlislikla bir “Phishing” e-postaya cevap ya da sahte bir web sitesi olabilecegini düsünüyorum ne cevap verirseniz, tavsiye için hemen ilgili mali bir kurum basvurun. Yardim arayan geciktirmeyin. Herhangi bir olagandisi etkinlik için hesabinizi kontrol edin.

Bilgisayarinizi korumak için Yollari

1. Bu Internet bankaciligi hesabiniza erismek için sadece bir güvenilir ve güvenli bir bilgisayar kullanmak önemlidir.
2. Bu internet kafeler gibi halka açik ortak bilgisayar, kullanarak, kesinlikle önerilmez.

3. Bu güncel anti-virüs korumasi, güvenlik duvari ve en son yamalari ile güncel bilgisayarinizi tutmak önerilir.

4. Eger virüs korumasi yükledikten sonra bu koruma geçerli kalacak sekilde yazilimini güncellemek için gerekli oldugunu unutmayin.

5. Hassas mali bilgiler erisirken “benim kullanici adi ve sifre hatirlamak” özelligi kullanmaktan kaçinin.

6. Bilgisayarinizda sifreler ve hesap bilgilerini saklamak için degil emin olun.

7. E-posta adresinizi için oldugundan daha banka için farkli bir sifre kullanin.

8. Sifreleri, ya da yakindan ilgili sifreleri tahmin etmek kolay kullanmayin. Sizin dogum tarihi, isim veya sevdiginiz hayvan kötü sifreleri olun.

9. Sayilar ve harfler de var sifreler olusturun.

10. Bir kablosuz ag kullaniyorsaniz size bilgisayarin basinda asla terk önemlidir.

11. Ücretsiz internet baglantisi saglayan kablosuz sadakat (Wi-Fi) noktalari etrafinda gerekli tedbirleri alin. Kafeler, internet kafeler, havaalanlari ve kütüphaneler önemli güvenlik tehditleri olusturabilir. Bir Wi-Fi hotspot duyarli is yapma kaçinin.

Koklama ve Evil Eslestirme dolambaçli suçlularin gizli verileri çalmak için kullandiginiz iki yöntem vardir. Koklama bir Wi-Fi agi üzerinden sifreleri ve kredi karti numaralari gibi bazi bilgi aramak için bir program kullanarak eylemidir. Evil eslestirme bir Wi-Fi hotspot ayari yansitir. Masum kisi kötü eslestirme hotspot kullandiginda korsani kurban gönderiyor olabilir bir sey erismek için sniffer teknolojisini kullanir.

12. Online banka hesaplari erisirken, veri tarayici penceresinin sag alt kösesinde asma kilit simgesi bakarak banka ve bilgisayariniz arasinda sifreli oldugundan emin olun.

13. Her online bankacilik oturumun sonunda disari giris yaptiktan sonra Internet tarayicinizi kapatin.

14. Bir online bankacilik oturumu sirasinda bu ‘pop-up’ herhangi bir pencere dikkat edin.

Çogu finansal kurumlar müsterilerine Çevrimiçi dolandiricilik girisimlerine karsi kendilerini korumak nasil kendi web sitelerinde bilgi ayrintili var. Kendi web sitesini ziyaret edin ya da çevrimiçi suçlular kendinizi koruyabilirsiniz hakkinda bilgi için e-posta veya telefon yoluyla onlarla temas.