alisveris sepeti terk. sorunu ve çözümü.

Sorun: Alisveris Sepeti terk kuruldugu günden bu yana e-ticaret isletmeleri basina bela olmus durumda. Forrester Research göre, geçen yil% 51 bir satin alma tamamlamadan birakti. Digerleri hatta% 70 kadar yüksek olabilir rapor. Hepimizin çesitli “iyi” nedenlerle ikinci düsünceleri olan “suçlu” olarak ben, size ilgili olabilir eminim.

Geçmiste, alisveris sepeti veya ödeme islemi ile karisti. Bugün, bu ancak arabalari kolaylastirildi ve daha kolay anlasilir gibi temel sebebi degildir. Simdi soguk ayaklar en büyük nedeni nakliye yüksek maliyet gibi görünüyor. Bir Forrester ankete 3000 katilimcilarin% 44, Ayrilma Bu nedenle belirlenen sonra fiyat-karsilastirma alisveris “, satin almak için hazir degil”, ve son olarak ürün fiyati kendisi izledi.

Çözüm: “. Özel bir anlasma” Satin alma aliskanliklari, Ancak özellikle artan çevrimiçi rekabet, karsilastirma-alisveris ve bunun için arayan ile, degistirmek olasi degildir yerine fiyatlarini düsürmek ve ince kar marjlari tolere, burada alisveris sepeti artirmak için birkaç öneri tamamlanmasi ve terk oranlarini azaltmak:

1. “Nakliye fiyatlari” darbe yumusatmak ve daha önce satin alma sürecinde indirimler sunuyoruz. Optimum ücretsiz gönderim, ancak pek çok perakendeci için, bu etkili ve pratik maliyet degildir. Etkisini yumusatmak için, nakliye ücreti kupon kodlari veya minimum siparis ile birlestiginde olabilir. Insanlar en sürecinde geç sürpriz nakliye maliyetleri üzgün.

2. Kolay satin almak olun! Perakendeciler kendi veritabani için müsteri bilgilerini toplamak istiyorum, ancak birçok sadece satin almak ve bu süreci durdurmak için bir neden yok istiyorum. Onlari kayit atlar misafir ödeme sunuyoruz. Satin aldiktan sonra, bu tesvik kupon ve diger promosyonlar ile birlikte sunulabilir.

3. Güvenli bir alisveris sitesi olusturun. Bazi müsteriler kimlik sahtekarligi nedeniyle kredi karti bilgilerini vermek isteksizdir. Yayinlayarak düz görünümünde güvenlik simgeleri sitenin güvenli oldugunu tüketici güvence olacaktir. Ayrica gizlilik ve kisisel verileri için herhangi bir kisi yaninda güven dil içerir. Bunu yapmak çok kolay ve inanilmaz etkili.

4. Para iade garantisi ve iletisim telefon numaralarini verin. Insanlar satin alindiktan sonra korunan emin olmak istiyorum. Para iade garantisi, açikça ifade dönüs politikalari, irtibat telefon numaralari (ücretsiz numaralari en iyi), müsteri hizmetleri e-posta adresleri ve posta adresi saglanmasi gereklidir. Sizin alisveris sitesi mümkün oldugunca seffaf olmalidir.

5. Ödeme seçenekleri saglayin. Zaten bu ödeme sistemi abone oldugunuz için PayPal, Google Checkout veya benzeri seçenekleri sunan mali veya nakliye bilgi girmeden alisveris islemleri tamamlamak saglar.

6. Müsteri Görüsü isteyin. Alicilar terk neden veri toplamak servis gelistirmek ve satin alma sürecinde müsteri memnuniyetsizligi azaltmak için mükemmel bir pazarlama bilgilerdir. Kendi arabasi dolu demek bunlari e-posta göndermek ve bekleyen kontrol ya da satin alma sonuçlandirmak vermedi tarafindan isteyin.

Bu detaylara biraz dikkat üretebilir ne inanilmaz. Sonunda, alici göz ve konfor istiyorum. Onlari terk için bir sebep vermek istemiyorum. Ve inan bana, çok ürkek ve bir çikis yolu ariyoruz! Kullanimi kolay bir satin alma sitesi olusturmak, güven ve müsteri hizmetleri ve yorumlari seffaf erisim ile satin almak için tamamlanma orani artiracak açik bir yol sunuyor.