müsterilerinize daha iyi hizmet saglamak için nasil

Harris Interactive bir ankete göre, online müsterileri% 85 daha iyi hizmet karsiliginda daha fazla para ödemek. Ayrica, bunlarin 55% daha iyi hizmet oldugu için% 10 daha fazla ödemek olacagini söyledi. 2.200 ‘den fazla kisi bu nedenle bir sey emin ABD’de bu ankete katilan – daha iyi hizmet online is için daha fazla müsteri çekebilmek.

Online satin alirken ekonomi günümüzde ya da insanlarin ürün / hizmet için daha az para harcamak için çalisiyoruz nasil önemli degil, insanlar hala daha iyi hizmet ariyor. Bu makale, bir online magaza için bu yüzden her zamankinden daha müsterilerimize mutlu nasil görelim müsteri hizmetleri degerini artirabilirsiniz 3 ilginç fikirler vurgular.

1. Her zaman sözleri tutmak

, Müsterilerine saygi bir online magaza her zaman sözünü tutuyor. Eger “stok” olarak e-ticaret magaza ürünleri yer var mi? Daha sonra her zaman sik sik hisse senedi durumunu kontrol ederek onlar stok oldugundan emin olun. Kendi ürün alacaksiniz kadar x gün beklemek müsterilerinize anlatmak için daha sonra kötü bir sey yok. Bu sizin suçunuz degil ve tedarikçi hatasi olsa da, bu müsteri ile iliskide iyi bir neden degil, iyi seçimler yapmak ve kaliteli tedarikçilerle sadece çalismak için emin olun.

2. Eger söz biraz daha sunmak için çalisiyoruz

En isletme sahipleri daha iyi fiyatlarla, önemli indirimler, küçük ödüller veya satin alinan her ürün için küçük hediyeler düsünmek bu konuda konusurken. Uzun vadede, bu sizin ve müsteriler için daha yüksek maliyeti yansitabilir. Bir öneri olarak, sizin ürünlerinizi üzerinde advisoring gibi onlari finansal olmayan hizmetler saglayabilir. Size en önerilerde ya da para için daha fazla deger saglayabilir diger ürünleri tavsiye için en uygun kisi bu nedenle ürün bilen sizsiniz.

3. Her zaman yanlis kabul

Bu nedenle bazi hatalar yapmak, pek çok müsteri ile de taleplerini çesitlendirmek ve kötü bir pozisyonda sizin ve ekibinizin koyabilirsiniz belli bir seydir. Bu, yanlis oldugunu kabul bunlari düzeltmek ve her zaman hatalarindan ders için müsterileriniz ile ilgili olarak çok önemlidir. Bir hata bir dürüst ve seffaf bir yaklasim müsterilerinizin gözünde bir dürüst ve güvenilir bir ortak olarak size verir. Kez müsterilerin çogu uzun vadeli ve bir sey boyunca karsilasilan sorunlarin kesin hizli ve etkili isleyebilir bir online magaza ile çalismayi tercih: durum olurdu ne olursa olsun, bunun için bir çözüm her zaman vardir.