online is için uygun bir geri besleme sistemi kurulumu esaslari

Basarili bir online perakende is için hayati bir formül müsteri görüsleri için satici tarafindan verilen önem ve cesaret. Kurumsal bloglar, forumlar, haber gruplari, müsteri katildi ürün yorumu ve anketleri büyük iki yönlü iletisim kanallari olabilir.
Paylasim ve müsterilerine dinleme is arkadaslari, danismanlari ve ortaklari dönüstürerek için gereklidir. Bu her müsteri mutlu asla bu her zaman dogrudur ama her zaman sadakat hizi numaralari ve dikmek üzerine eklemek için sebat edebilir. Onlar online alisveris sitesinden satin aldiginiz ürünlerin kullanimi ile ilgili müsteri deneyimleri dinlemek onlarin hoslandigi ve hoslanmadigi seyleri hakkinda çok sey söyler. Onlarin hayal kirikliklari dikkat ve telafi için yapabileceginiz en iyi anlamaya çalisiyorum, uzun vadede müsteri tabanini genisletmek olacaktir. Eger müsteri memnun etmek, onlar is için kar getirecek.
Her zaman sundugunuz ürün veya size olumlu bir geri bildirim alabilirsiniz hale hizmetleri degil, ama onlar sizden ürün satin aldiktan sonra müsteri ihtiyaçlarina sizin tarafinizdan gösterilen hassasiyet için de geçerlidir. Gerçekten de, olumlu yorumlar online is artiracak. Eger baska bir online perakendeci rekabet avantajlari karsilastirmak, müsteri hizmet kalitesini akla ilk sey. Fikir tatmin edici müsteri sorulari ve endiseleri gidermek için oldugunu.
Müsteri görüsleri toplama etkili yollarindan
Anketler, e-posta veya anketler kullanarak müsteriler görüslerini hakkinda yeterli bakim onlara iletmek ile takip. Her siparis onay e-postasi ile bir anket gönder. Bir anket onlar gibi ve ne degil ne yaptigimiz hakkinda müsteri bilgi elde etmek için harika bir yoldur. Degil her müsteri bunu tamamlamak için yeterince sabirli olacak, ama onlarin memnuniyet düzeyleri bir fikir elde etmek için size geri almak kim kaç formlari degerlendirmek ragmen. Bunu gerçeklestirmek yardimci olabilir yollardan bazilari sunlardir:

Bir geri bildirim web sitesinde formu doldurmak sonra
Endiseleri gidermek için ve de girdi almak için canli sohbet araciligiyla müsteri hizmetleri dokunuldugunda
Takip müsterinin degerli uygun mesaj panolari yorumlar, forumlar ve degerlendirme siteleri
Bir online müsteri arastirma paneli ayarlama

Tüm müsteri görüsleri yönetme ve zamaninda onlara yanit etkili müsteri görüsleri sisteminin özüdür. Tüm yanitlari takip etmek analiz ve strateji modülasyon yapmak için online is yardimci olur.
Müsteri görüsleri ihtiyaci …

Memnuniyetsizlik azaltmak için
Müsterilerinin taleplerini anlamak için
Hizmetleri bosluklari düzeltmek için varsa
Müsteri sadakatini artirmak için
Ürün / hizmet ile ilgili olumlu degisiklikler yapmak için
Uzun vadeli iliskiler insa

Müsteri görüsleri ürün gelistirme, müsteri hizmetleri ve diger is alanlarinda büyük bir etki olusturabilirsiniz. Henüz is için bir geri besleme sistemi düsünce degil, simdi harekete geçme zamani!