e-ticaret tipi

E-ticaret internet ve is yapmak için web kullanimi ama biz kuruluslar ve e-is halini alir firmanin kontrolü altinda bilgi sistemleri içeren bireyler arasindaki ve arasindaki dijital etkin ticari islemleri odaklanmak zaman. Günümüzde, ‘e’ ivme kazaniyor ve her sey elde ettigini dijital etkin seylerin çogunu edilir. Bu nedenle, açik bir sekilde ticaret ya da ‘e’ faktörü ile entegre is farkli türleri arasindaki çizgi çizmek için çok önemlidir.

E-ticaret modelleri baslica bes türü vardir:

1. Tüketici (B2C) için Is – Adindan da anlasilacagi gibi, bu isletmeler ve tüketiciler içeren bir modeldir. Bu en yaygin e-ticaret bölümdür. Bu modelde, online sirketlerin bireysel tüketicilere satmak. B2C basladiginda, bu pazarda küçük bir pay vardi ama 1995 yilindan sonra büyüme üstel oldu. Bu tür arkasindaki temel kavram çevrimiçi perakendeciler ve pazarlamacilar çesitli online pazarlama araçlari ile uygun hale getirilir berrak verileri kullanarak çevrimiçi tüketiciye ürünlerini satmak olabilir. Örnegin Ücretsiz tibbi danisma ve hastalara satan ilaç veren bir online eczane B2C modeli takip ediyor.

2. Business to Business (B2B) – Bu trilyonlarca dolar is içeren e-ticaret en büyük seklidir. Bu formda, alici ve satici isletmelerin her ikisi de ve bireysel tüketici içermez. Bu perakendeci veya toptanci mal temin üretici gibidir. Örnegin Dell çevrimiçi bilgisayar ve ilgili diger aksesuarlar satiyor ama tüm bu ürünler üretmek olmamasidir. Yani, bu ürünleri satmak için, öncelikle bu ürünlerin üreticileri yani farkli is onlari satin.

3. Tüketici (C2C) için Tüketici – Bu iki kisi arasinda mal veya hizmet online islem kolaylastirir. Orada dahil hiçbir görünür araci, ancak taraflarin eBay gibi online pazar üreticisi tarafindan saglanan platformu olmadan islem yapamazlar ragmen.

4. Peer (P2P) to Peer – bir e-ticaret modeli ama bundan daha olmasina ragmen. Insanlarin dogrudan merkezi web sunucusu üzerinden gitmek zorunda kalmadan bilgisayar dosyalari ve bilgisayar kaynaklarini paylasmak için yardimci olur basli basina bir teknolojidir. Bunu kullanmak için, her iki taraf da ortak bir platformda iletisim böylece gerekli yazilimi yüklemeniz gerekir. Bu bazen siber yasalari içinde dolasmis var hangi nedeniyle serbest kullanim için egimli olan basindan itibaren e-ticaret Bu tür oldukça düsük gelir elde sahiptir.

5. m-Ticaret – Bu islemlerin yapilmasi için mobil cihazlarin kullanimi anlamina gelir. Mobil cihaz sahipleri birbirine temas ve is gerçeklestirebilirsiniz. Hatta web tasarim ve gelistirme sirketleri mobil cihazlarda dogru görülebilmesini web sitelerini optimize.

Çok Çalisan için Is (B2E), Vatandas (G2C) Business (G2B) ve Hükümete Hükümet gibi ama özünde onlar yukarida belirtilen türleri benzer e-ticaret is modelleri diger türleri vardir. Ayrica, bu modeller dedicatedly tüm online isletme türleri olarak takip edilmektedir ki gerekli degildir. Bu is tüm modelleri ya da sadece bunlardan biri ya da bazilari kendi ihtiyaçlarina göre kullandigi söz konusu olabilir.