E-ticaret – alisveris gelecegi

Çogu kisi e-ticaret sadece internet üzerinden malzeme alis ve satis ile ilgili olduguna inaniyoruz egilimindedir. Aslinda, elektronik ticaret iki veya daha çok kurulusun bilgisayarlari arasinda is bilgilerinin elektronik alisverisi tanimlayan genel bir terimdir. Örnegin, gelir vergisi dön elektronik dosyalama düsünün, hizmet veya ürün için Prodigy, online bankacilik ve online fatura gibi online portallar aldi. Ayrica, e-ticaret de herhangi bir mal veya hizmet internet üzerinden, elektronik fon transferleri ve sanal alanda is yapan diger tüm yollari alis ve satis anlamina gelir.

Internet tüm Küre önemli ölçüde yayilmis bu yana, yapilan is miktari elektronik inanilmaz büyüdü. Online islemler büyük bir miktari prim içerik web abonelikleri gibi sanal hizmetler için tamamen elektronik olarak yapilir. Ancak, çogu e-isletmeler de bir sekilde fiziksel mallarin tasinmasi anlamina. Çevrimiçi perakendeciler de e-kuyruk ve e-tail ve genellikle, tüm büyük perakende markalari bir çevrimiçi e-ticaret varliga sahip olarak bilinen online perakende olarak bilinir.

Iki veya daha fazla isletmeler arasindaki islemlerin tasima elektronik ortamda is-to-Business veya B2B olarak adlandirilir. Isletmeler ve tüketiciler arasinda gerçeklestirilir Elektronik ticaret Business-to-tüketici veya B2C olarak bilinir. B2C büyük bir örnek Amazon.com oldugunu. E-ticaret genellikle elektronik is satis parçasi olarak kabul ve ayni zamanda is iliskilerinin finansman ve ödeme saglayan veri alisverisi olusur.

Elektronik ticaret ile ilgili en popüler uygulamalardan bazilari sunlardir:
• e-posta
• Aninda mesajlasma
• Haber gruplari ve dosya paylasimi
• Online alisveris ve siparis takibi
• Çevrimiçi bankacilik
• Online ofis takimlari
• telekonferans
• Yurtiçi ve uluslararasi ödeme sistemleri
• ECM (Kurumsal içerik yönetimi)
• Alisveris sepeti yazilim

Modern elektronik ticaret hakkinda düsünürken, biz hemen online olarak kullanmak için dijital içerik siparis gelen, elektronik ticaretin diger kolaylastirmak için “meta” hizmetleri için, geleneksel mal veya hizmet siparisi için her seyi bahsediyoruz. Tüketici düzeyde, e-ticaret daha çok internet üzerinden yapilir. Bir potansiyel müsteri çevrimiçi ve araba ve gayrimenkul gibi pahali kitap veya yiyecek farkli, bir sey satin alabilirsiniz. Bir baska güzel örnek online bankacilik-ödeme, online fatura satin alma ya da satis hisse senetleri, baska bir hesaptan para transferi ve hatta sadece birkaç tiklama diger ülke ve her seyi para gönderiyor.

Her sey bu kadar inanilmaz derecede kolay ve hizli gözükse de, bir endise olsa da vardir. Güvenlik. Nasil ve isinizi online hirsizliga karsi güvende mi? Bu sorunun cevabi açiktir. Eger kredi karti bilgilerinizi girerek internet üzerinden mal satin almis önce her zaman, ödeme sistemi tam korumali oldugundan emin olun. Deneyimli kullanicilar her zaman is yapmak ve korumali ve güvenli web siteleri üzerinden güvenli islem yapmak için seçecektir.

Güvenli Yuva Katmani (SSL) internet üzerinden veri güvenligi ve iletisim gizlilik saglayan önemli bir güvenlik protokolüdür. E-ticaret web sitelerinde ödeme ag geçitleri genellikle böylece korumali e-ticaret web siteleri üzerinden kisisel kredi karti bilgileri istenir olan zaman, bir sifreleme anahtari üretiliyor, SSL ile korunmaktadir. Sifreleme sonucu olarak, kimligi dogrulanmis oturum benzersiz bir özel anahtar ve kimligi dogrulanmis oturum sirasinda yürütülen tek bir islem vardir.

Online is saglayicilari ve tüketiciler arasinda güven tesvik etmek amaciyla, daha ileri giderek, Internet Better Business Bureau online is uygulamalarinin Kodu tanitti. Internet Better Business Bureau son derece güvenilir pazar ve müsteri sadakati ve iyi is iliskileri için güvenle online sirketlerin ve tüketicilere sunmak için adamistir. Online is islemlerde BBU standartlari özel e-ticaret, kamu ve özel koruma saglayan sirketlere yardimci olmak için olusturulur.

Daha fazla insan web üzerinden herhangi bir kredi veya kisisel bilgi veren isteksiz hale, çünkü bu gün e-ticaret kuruluslar için en büyük sorunlardan biri güvenli bilgi yönetimi. Bu herhangi bir zarar yapilmadan önce olasi sorunlari gelen tehditlere karsi islerini korumak için, e-ticaret web siteleri için McAfee Secure seçerek ele alinabilir. McAfee kasa en iyi uygulamalari kullanarak malware’leri e-ticaret web siteleri korur. E-ticaret web sitelerinde McAfee Güvenli güven isareti de onlarin özel bilgileri güvenli oldugunu biliyorsaniz tüketici güven insa etmek için yardimci olur.

Http://www.arnima.com/Solutions/Web-ECommerce-Design.asp – Daha fazla bilgi için