makula dejenerasyonu sessizce vizyon soymaktan

Makula dejenerasyonu agirlikli olarak yasli eriskinlerde bulunan ve asiri görme meydana kaybedene kadar siklikla tespit degildir yasla ilgili bir durumdur.

Gözün iç astar merkezi (makula) (retina), incelme atrofi ve bazen kanama zarar görmeye baslar. Sonuç merkezi görme kaybina yol ve Amerika Birlesik Devletleri bozulmus görme önde gelen nedenidir olabilir.

Makula dejenerasyonu iki türü vardir

• En sik görülen-Kuru ve makula hücreleri kademeli olarak ariza içerir. Birden fazla küçük yuvarlak sari-beyaz lekeler gözün arkasindaki olusturur. Bir kisi yaklasik 30 yasinda veya daha büyük ulastiginda Onlar görünür hale gelir. Makula dejenerasyonu olan çogu insan kuru formu ile baslar.
• Islak-Bati makula dejenerasyonu önemli görme kaybi olanlarin daha yüksek düzeyde yasli-bagli makula dejenerasyonu ama hesaplari var insanlarin sadece% 15 etkiler. Islak formunda, yeni olusturulan anormal kan damarlari retinanin merkezinde altinda büyür. Bu kan damarlari sizinti, kanama ve yara izi retina. Vizyon bozulma ve kaybi genellikle bir gözde baslar ve daha sonra diger göz etkileyebilir. Islak göz seklinde görme kaybi çok daha hizli ve belirgindir.

belirtileri:

Makula dejenerasyonu belirtileri farkli insanlar için farkli olabilir ve sadece bir gözü veya her iki etkileyebilir. Genel, kisi merkezi görme kaybeder ancak periferik görme veya yan görme genellikle etkilenmez. Bu nedenle, tek basina maküler dejenerasyon toplam körlüge neden degildir. Ancak okuma yapmak ya da yakin zor veya imkansiz çalisabilir.

Diger belirtiler içerebilir;

• Bulanik görme – Bir kademeli kaybi veya merkezi görme bulanikligi

• Merkezi skotom – Gölgeler ve görme eksik alanlari.

Düz çizgiler • Biçimi bozulmus Vizyon-A izgara dalgali görünür ve belki bos izgara parçalari. Evlerinde mini panjur bakarken bazi hastalarda bu fark.

• Sorun seçici renkler: Zorluk ayni renk çesitli tonlari arasinda ayrim.

• parlak isiga maruz kaldiktan sonra görme normal kurtarma daha yavas.

Sadece bir etkileniyorsa, makula dejenerasyonu baslangiç ??asamalarinda pek belirgindir. Birçok durumda durumu her seferinde bir göz içerir, bu nedenle bir hasta görme problemleri fark önce biraz zaman olabilir. Hastanin onlar makula dejenerasyonu muzdarip farkinda olmadan düzenli göz muayeneleri genellikle sorunlari algilar.

Tani ve test

Birçok hasta bulanik görme yasamaya baslayacagiz dek makula sorun fark yoktur.
Bir göz doktoru düzenli göz muayenesi sirasinda çesitli test ile makula dejenerasyonunun erken asamalarinda tespit edebilir.
Bu testler sunlari içerebilir:

• hasar mevcut olup olmadigini görmek için bir oftalmoskop ile göz görüntüleniyor.
• Bir izgara testi, hastanin görme kaybi ölçüde kontrol etmek için kagit üzerinde yazili bir tablosunu görüntülemek sahip. Birçok kisi mini panjur bakarak ayni etkiyi elde, güneslikler etkilediyse parçasi eksik olacak ya da çizgiler bozuk ve dalgali olacak.
Bir hasta renkler arasindaki farki söyleyebilir • Eger bir renk görme testi belirleyecek. Genellikle bu sadece farkli tonlar ayni renk varyasyonlari içerir ve açik ve koyu renkler etkiler.
• Floresan anjiyografi belki yapilir. Bir boya retina fotograf çekmek için kullanilir ve
maküler. Boya olabilecek damar anormallikleri ortaya çikarir
mevcut.

Makula dejenerasyonu tespit ve periyodik göz muayenesi için saglik hizmetlerinin bir parçasi ise bir göz doktoru tarafindan erken teshis edilebilir. Insanlarin görme engelli farkinda olmayabilir çünkü erken teshis önemlidir. Gözlerinizi kontrol sahip diger aile üyeleri retina sorunlari öyküsü varsa özellikle uygundur. Bir göz doktoru tarafindan makula dejenerasyonu, erken tani ile hastalarin daha fazla zarar görmesini önlemek veya düsük görme yardimcilari ile görsel bir uyum yapiminda bireysel yardimci olabilir için.

tedavi

Bazi hastalar reçete görme yardimlarindan yararlanabilir.
Bazi hastalarda, erken teshis argon lazer tedavisi ile ciddi görme kaybini önleyebilir. Lazer tedavisi giderek yasa bagli makula nesil agir, sizan formu ile daha fazla hasta için kullanilir. Bu nispeten düsük enerjili lazer aslinda bir kaynakçi gibi hareket degil, kaynadikça dokulara daha isitir. Argon lazer yesil kirisler sadece kirmizi nesneler tarafindan emilir, bu nedenle seçici isinir ve mühürler kan damarlari (onlar kirmizi kan hücreleri içerdiginden) ve gözün en diger bölgelerinde rahatsiz birakir. Kirisin darligi göz doktoru sadece hastalikli kan damarlari hedef için izin, lazer hassas artirir.
Bu tip ameliyatlar genellikle sadece birkaç dakika sürer ve rahatsizlik önlemek için bir lokal anestezik yardimi ile yapilabilir. Kisa süre sonra, hastanin eve dönmek ve normal günlük aktivitelerine devam edebilir.
Oral vitamin ve mineraller, özellikle çinko, yasa bagli makula dejenerasyonu önlenmesi ve tedavisi için savunulmustur, ancak etkinligi kanitlanmamistir.