müsterileriniz lütfen ve ayni zamanda artan satis elde

Bir offline is çalisan ve web sitesi hizmet tanitimi ve fiziksel ürünleri satan veya saglamak için ek bir araç olarak kullaniyorsaniz, muhtemelen müsterileriniz için tüm süreç daha kolay hale düsündüm. Müsterilerinize yardimci olmak ve satin alma sürecinde onlara rehberlik için bir yolu web sitesinde bir Online Canli Destek kullaniyor.

Biz, pazarlamacilar, her zaman müsterileri memnun ve onlara özel hissediyorum hale getirmenin yollarini ariyorlar. Ama yöneticiler aramak artan satis, artan kar söyleyerek rakamlar. Peki Çevrimiçi bana artan satis getirmek Destek Canli Sohbet edebilirsiniz?

Bu sorunun kisa cevabi:

Eger uzun vadeli iliskiler ve tekrarlanan satis için temel insa ediyoruz müsteri hizmetleri olaganüstü düzeyde sunarak mevcut ve potansiyel müsteri ve web sitesi ziyaretçilerinin bakimi ile.

Sorunun uzun cevabi muhtemelen genis bir perspektif içerir ve soru yer alacak:

Hangi Canli Destek Yazilim islevleri benim satislari artirmak yardimci olabilir?

1. Online müsterileri ile sohbet temel islevi çesitli düzeylerde size yardimci olabilir:

Sorulariniz her türlü cevap ve onlarin karar verme süreci sirasinda olabilecek herhangi bir endise ile ilgili kendi satin alma kararlari ziyaretçileri yardimci olmak için dogrudan ve gerçek bir firsat izin vererek o.

o Web siteniz her müsteri için teklifler özellestiremiyor ama çalisanlarinizin yapabilirsiniz! Web sitesi üzerinden müsterilerle sohbet, onlar, hacim indirim standartlastirilmis olmayan ürünler sunmak ve hatta tamamen yeni ürünler ve çesitli ürünler kadar-satmak için siparis alabilirsiniz.

2. Diger islevler ziyaretçilerinizin izlemek için yetenegidir. Müsterileriniz izleyerek, size, hangi ürün sayfalari ziyaret ettikleri herhangi bir zamanda ve ne kadar süre her biri üzerinde kaliyorsun kaç ziyaretçi görebilirsiniz. Tüm bu verilerden olusturulan raporlari kullanarak, web sitenizin daha kolay onlari belirli ürün veya bilgi için yapmak için yeniden tasarimi için planlar yapabilirsiniz.

Eger bazi ürünlerin çok popüler oldugunu görmek Örnegin, siz ana sayfasindan onlara baglantilar koyabilirsiniz. Daha sonra, müsterilerinizin bakis çogu, örnegin, ürün ‘kirmizi koleksiyonu’, o zaman varsayilan resim olarak kirmizi bir tane koyun ve size yarar olacak biliyorsunuz ki görürseniz. Bu kadar kolay!

1. Can online satis sadece artirilabilir. Bunlari da ya da yeni koleksiyonlarinda özel indirimler hakkinda magazalarin fiziksel magazalarin konumu, hakkinda ziyaretçileri bilgilendirmek için firsati kullanmak eklendi ve böylece satis magazalarinda artirabilir.

2. Çok yararli bir araç ziyaretçiler ile ‘sohbet baslatmak’ oldugunu. Sadece onlar web sitenize geldiginde onlara yardim selamliyorum ve sunacak zaman müsteri ne düsünür hayal? Bu çaba çok fazla görünüyorsa, bazilari bir sayfada uzun kaliyorsaniz görmek ve özel destek sunabilir. Bu sekilde, artan satis rakamlari ve yüksek gelir için yol insa

3. Son nokta tek basina operatörlerinin destek mevcudiyetidir. Ziyaretçilerinizin konusmak istiyorsaniz olursa olsun, operatör kullanilabilir oldugu gerçegini daha fazla güvenilirlik saglar ve ziyaretçinin gözünde firmanizin genel resim gelistirir. Bu da artan satis ve daha fazla güvenilirlik yol açar.

Burada en önemli nokta, uzun vadeli bakarsaniz, sadece web sitesi üzerinden yapacaklari seyahatlerde hakkinda veri alma ve dikkatli bir sekilde (onlarla konusmalari itibaren) görüslerini dinleyerek online müsterileri için mükemmel bir deneyim olusturabilirsiniz olmasidir.