tütün vergisi konu smolders.

Ucuz sigara bir kabile üretici ve satici Yakama Tribal Mahkemesi 1,55 $ sekiz yillik bir süre içinde bir karton tarafindan asiret duman dükkanlarda vergi artiracagini önerilen bir devlet kompakt reddetmek istiyor.

Devletin ayri düstü esit yüksek vergi çagrisinda bir önceki anlasmadan sonra, geçen ay devlet yetkilileri ile – yasama onayi gerektiren – asiret liderleri önerilen anlasmaya vardi.

Tribal üye devlet sigara vergisinden muaftir, ve bunun sonucu olarak asiret duman sigara magazalari asiret disi perakendeciler üzerinde bir fiyat avantaji var.

Ancak önerilen anlasmanin devlet yetkilileri önceden haber vermeden asiret duman magaza ve sigara rezervasyon bagli gönderiler incelemek için izin verecek.

Simdi, Kip Richard Ramsey, Beyaz Swan King Mountain Tütün parçasi sahibi, teklif edilen kompakt hurdaya istiyor ve asiret liderleri ile gizlice yeni kompakt müzakere devlet yetkilileri suçluyor.

Valilik ve Gelir devlet Bölümü karsi asiret mahkemede açilan Onun dava kompakt tüm önemli kararlari nihai onay için kabile üyeleri önüne gerektigini belirten 1855 Yakama Antlasmasi ve kabile hukuk, ihlal oldugunu söyledi. Bu olmadi.

Kabile Konseyi Baskani Ralph Sampson Jr kabile takim adi olmadigini söyleyerek, dava hakkinda açiklama yapmaktan kaçindi.

Devlet yetkilileri asiret liderleri ile iyi niyetle çalisiyorlardi, Gelir Müdür Yardimcisi Leslie Cushman devlet Bölümü söyledi.

“Ben kabile politikasidir bilmiyorum,” dedi. “Bu bir iç meselesi.”

Kanun yapicilar bazen bu hafta teklifi yorumlayan bekliyoruz, ama asiret mahkemede devlete karsi bir iktidar bu öldürebilir, devlet Senatör Jim Honeyford, R-Sunnyside söyledi.

“Ben bu durumda kabile sonunda ne yapacagini belirleyecek düsünüyorum,” dedi.

Ramsey avukati, Toppenish George Colby, asiret duman sigara dükkan sahipleri müzakerelerin haberdar ve bu olmadigini söyledi devlet vergiden Yakama isletmeler koruma federal kararlari ile önerilen anlasma çatismalar.

Antlasma gerekçe göstererek yeni bir olgu federal kaçak sigara ücretleri asiret üyeleri Harry Smiskin ve oglu, Kato, serbest. Bir federal yargiç antlasma Yakamas serbestçe tüm yollarda seyahat ve devlet yetkilileri tarafindan düzenlenen olmadan pazara mal getirmek için bir hak verdi karar verdi.

Rezervasyon hasat günlükleri çekme kamyon devlet lisans ve tonaj ücret ödemek zorunda baska bir vergi durumda azat Ramsey, Beyaz Swan Tiin-Ma Günlügü da sahibi.

“Simdi, neden aniden bunu federal hükümet tarafindan gerekli degildir ne zaman kabile sigara bir vergi olusturma hakkinda Washington eyaletinde ile ilgili aliyorsaniz?” dedi.

Ancak bu durumlarda kabile devletin daha az olan bir vergi degerlendirmek ve gelir tutmak için izin kabul etmek devlet yetkilileri ikna, Cushman dedi.

Puyallup kabile, örnegin, eyalet daha az olan bir sigara vergi degerlendirir ama olusturdugu gelir durumu yüzde 30 verir.

2004 yilinda, asiret liderleri karton basina $ 20,25 oldugu devlet degerlendirir ayni miktarda, dört yil sonra rampa olur sigara bir vergi degerlendirmek için kabul etti.

Bu kompakt önce, kabile sadece karton basina 1.25 ya da paket basina 12.5 sent vergi degerlendirildi.

Asiret liderleri onlar rezervasyon için bagli asiret duman magaza ve sigara gönderilerin eyalet ve federal baskinlar durdurmak için devlet kompakt için anlastiklarini söyledi.

Ancak geçen yil, duman sigara dükkan sahipleri gibi Costco ve Wal-Mart gibi büyük perakendeciler ile rekabet etmek imkansiz hale vergi fiyatlari yukari sürüs sikayet basladi.

Devlet yetkilileri geçen yil birkaç kabile duman dükkanlarinda geçerli bandrol olmadan sigara bulduktan sonra kompakt sonlandirmak için tasindi. Hareket yeni kompakt görüsmeler yol açti.

Önerilen kompakt sadece mevcut bir bir degisiklik, Sampson söyledi.

“Herkes yeni bir kompakt oldugunu düsünüyor, ama aslinda o yerde zaten bir akim kompakt bir degisiklik var,” dedi.

Önerilen Anlasmaya göre, asiret vergi sekiz yillik bir süre içinde karton basina 17,75 $ için karton basina 16.20 mevcut orani olusturacak artacaktir. Kabile olmayan tek Yakama müsterilerine dayatilan vergi, elde edilen gelir devam edecek. Gelir mezarlar için öder ve isitma ve elektrik maliyetleri ile asiret üyelerine yardimci.

Milletvekilleri önerisine herhangi bir degisiklik isaret ediyorsa, bu devlet ve kabile arasindaki müzakerelerin kivilcim olacaktir.

“Bu bu anlasmanin yüzlesmek için zor bir görev oldugunu kabul etmek önemlidir,” Gelir Bakanligi sözcüsü Mike Gowrylow söyledi.

Bu is Yakama duman sigara magazalar için hesap ne kadar açik degildir, ama önemli oldugunu söyledi.

Baska bir 32 milyon paket kabile duman dükkanlarinda satilan ise Geçen yil ucuz sigara 207 milyon paket, eyalet çapinda asiret disi magazalarinda satildi, dedi.

Devlet simdi 20 kabileleri ile sigara vergi anlasmalari ve kabile duman dükkanlarinda satilan kaçak sigara ciddi bir düsüs gördü, Gowrylow söyledi.