yazilim dolandiriciligi – Ucuz sadik olmak

Ben size ucuz markali yazilim satin bildiren bir e-posta aldim eminim. Nitekim olarak, geçen gün böyle bir e-posta aldim. Bu yazilim OEM yazilim bu tip diyoruz. Ama yasal mi? Ve en önemlisi, nasil bir yazilim aldatmaca nokta olabilir?

yazilim dolandiriciligi

Bu uyari isaretleri “gerçek olamayacak kadar iyi geliyor” bazilari sunlardir:

1. Amazon.com gibi – fiyatlarinin altinda en saygin online saticilar vardir.
2. Bu yasal neden webmaster nedenleri anlatiyor ise – olmayabilir.
3. (-, Böylece cep için para iade ürünün bir dönüs ve ödeme) “Bir ödeme için dogru vazgeçmek” diyor bir açiklama varsa. Ya da, burada da küçük bir baski olabilecegini gerçekten korkutucu bir ifadedir – onlar onlara karsi eyleme koymak herhangi bir ters ibraz için kontra dava olabilir.
4. Hayir degil kayit numarasi – – özel bir sayi kullanmak varsa daha büyük olasilikla bu yasadisi sürümüdür.
5. Kayit – saticilarin yazilim kaydedilemez diyor.
6. Hiçbir garanti sundu.

Bu bu yazilim yasadisi olabilir bariz isaretleridir. Her zaman perakendeci çevrimiçi ne kadar süredir görmek için “Whois” bakmak çok zaman ayirin: 1) daha az bir yil daha – ilk uyari isareti 2) sadece bir IP adresi yoktur isim, adres, vb – ikinci uyari isareti.

ne ben yine de olsun?

Belki de, kendinize söylüyorsun “Süphesiz zarar veremezler. Ve bu kadar ucuz!” Bu beraberlik. Ama asagidaki sorunlardan bazilarina açabilir:
1) kredi karti dolandiriciligi
2) Hiçbir teknik destek
3) Hiçbir kilavuzlari
4) Yazilim temelde bir “ne görmek ne elde ediyoruz”. Sen, hiçbir yükseltmeleri aldim.
5) Yazilim, yazilim yüklü bir virüs olabilir. Nitekim olarak, yasadisi yazilim bilgisayar sistemleri ve veri zarar için önemli bir kaynak olmustur.

Tek bir isçi evde net sörf yaparken internette (elde etmek için yasadisi olmasa da) bir Pacman oyunu bulunan ve yavas zamanlarda is yerinde oynamak için bir disket üzerine oyun indirmek için karar verdi: olasi bir virüs indir örnegi. Sadece onun iyi huylu ihmal için bir avantaj olarak, o oyun temiz emin olmak için disket bir virüs kontrol yapmadim. O, bu is için aldi onun hard-disk içine disket atti ve körü körüne onun bos oynamak için oyun indirilen. Düsük begenirsin – Pacman oyunu Pacman virüs ile geldi. Bu mutlu küçük yaratik yavas yavas sabit sürücü uzakta yemeye basladi. Onun eylemleri, kesinti ve sirket için kayip verimlilik sonuçlari. Isçi – patavatsizlik için kayip ücret bir hafta.

6) yasadisi yazilim kullanimi için cezalar – önemli olabilir ki.

Ne zaman yasa disi degil mi?

Bu yazilim lisans anlasmasina göre kullanilmadigi zaman OEM yazilim yasaktir.

Bu, belirli eslik eden donanim ile dagitilan Çogu durumda, OEM yazilim yasaldir. OEM yazilim mesru olup olmadigini, kullanim kilavuzlari, yazilimin orijinal perakende ambalaj, ya da genellikle donanim saglayicisi tarafindan saglanan teknik destek beklemeyin.

yazilim korsanligi bildirmek için nerede

Business Software Alliance – Sen BSA için herhangi bir yazilim korsanligi sorunlari (http://www.bsa.org/usa/) bildirebilirsiniz.

Internette, bastan her yerde vardir, bu nedenle yasal ve ne degildir ne oldugunu ögrenmek için önemlidir, bu nedenle, veri, ya da is kendinizi koruyabilirsiniz.