bir ulusal kimlik için ne siber fiyat

Bu ‘satici dikkat izin’ bir durumdur …

Niue küçük Polinezya ada ülkesi vardi oldu düsünmeye basliyor.

Açikçasi, onlarin anlasma yapmadan önce onlar ödevlerini yapmadim açiktir.

Ironik olarak, bu alici gerçekten ya, onun yapmamisti görünüyor.

‘Küresel etki’ ile ilgili ilanlar istila edilmistir herkes kolaylikla bir gelisen is oldugunu anlayabiliyorum. Daha yaygin ‘dot com’ ya da ‘nokta net’ veya ‘nokta org’ çok daha iyi bir fiyata etki alani satin alma hayaleti sinirli bütçeleri üzerinde en hevesli girisimciler için en çekici. Bu nis pazar lideri birçok cybernaut bir zihinsel haritasinda Bati Samoa koymak süphesiz vardir büyük olasilikla Küresel Etki International (GDI), oldugunu. Bu anlasma anahtar unsur Bati Samoa hükümeti satilan her etki alani için bir telif karsiliginda GDI için haklarina sahip olmasidir.

Niue adi, için yerel dilin ifade türetilmistir “bir Hindistan cevizi, bak!” Onlar 1998 yilinda Bill Semich ile bir etki alani anlasma imzalamadan önce daha ayrintili onlarin kullanilmis olmalidir görünüyor.

Olan eski istasyon bir bilgisayar dergisi için editörü olan bir Amerikali isadami, Semich benzersiz etki pazarlanabilirligine potansiyel degeri tanidi. Görünüse göre ‘nu’ uzantisi çekici bir harf kombinasyonu bulmak, onu ona özel haklar verdi Niue hükümeti ile bir sözlesme imzaladi.

Bu tek yönlü bir anlasma degildi. Semich Niue vatandaslarinin tüm 2000 için ücretsiz kablosuz erisim garanti ve 2003 yilinda tercüman kuleleri bir ada çapinda ag kurulumu tamamladiktan, teslim. Ülkenin liderleri kesinlikle onlar olumlu ada tarihindeki yerini kurulmak olacak yeni yüzyil için bir hizmet ile vatandaslarin verdigini hissettim.

Semich Bu arada, Amerikalilar için sahin onun pazarlik etki için tasarlanmistir. O onun ideal müsteri ‘nu’ için yerel kelime Isveç’te oldugunu hiç bir fikrim yoktu geç ‘.’

Açikçasi, ‘simdi’ herhangi bir dilde sicak bir pazarlama eylem bir terimdir, bu nedenle Semich hos onun siber mülkiyet akin Isveçliler bulmak için sürpriz oldu. Onlar için bu isleri, ‘drive.now’ (‘köra.nu’ olurdu) bir Isveç sürücü kursu için ideal bir URL olan bir çok zorlayici satis slogani neden bir tercüme örnek olarak. Bugüne kadar, Semich ölçüde onun kasasina sismis olan 30 $ bir yil ‘nokta nu’ etki, 110.000 satis olmustur ölçüde kendi web sitesinin ana sayfasinda varsayilan dil simdi oldugunu ‘NU Alan Ltd.’ – Ya nu – – Isveççe.

Aslinda, Semich akillica ‘, å’ olan alfabe benzersiz karakter var — Isveççe kullanicilar, bu harfleri olacaktir saglayan, kendi komut içine tam bir Unicode karakter kümesi dahil etmek için ilk etki alani saglayicisi olmak için bu düses avantaj aldi ‘ä’ ve ‘ö’ — genellikle asil anlami yok adidir, için yerlesim yerine kendi diline sadik kalmak. Onun sirket zaten Isveç’te bu hizmetin rollout açikladi. Unicode Japon, Kiril, Ispanyolca, Fransizca, Almanca, Arapça ve benzersiz karakter ile baska bir komut için dilsel uygunluk saglayan göz önüne alindiginda, Semich gerçekten onun zanaat bir öncü olmustur.

Tüm bu ticari basari Niue endiseleri dövme vardir. Sadece esitsizlik mali yardimi bir konudur, ancak adanin güçlü Hiristiyan sakinleri ‘nokta nu’ pornografik siteler için popüler bir uzantisi haline gelmistir üzgün. Semich onun müsteri bu segment için herhangi bir sorumluluk inkâr, ama aslinda onlar orada kalir.

Konu ‘yeni sömürgecilik’ Niue en son seçimlerde bir moda ücret olarak böyle bir siyasi sicak patates oldu. Semich o kadar makul bir çözüm mutlaka ulasilacaktir, onun Pasifik ortaklari yatistirmak için yapilmasi gereken herhangi bir pazarlik yüksek zemin var oldugunu fark kadar kurnaz görünüyor.

Bu senaryo cyberspatial ticaret her seyi kapsayan kapsam ve alici ve satici hem de genis kapsamli anlasmalar girmeden önce degerlendirmek gerektigini hususlar derinligi altini çiziyor. Dünyanin en küçük ulus bile — ve uzaktan küçük blip-in-the-Pasifik Niue — etkilerinden bagisik degildir.

Hikayenin ahlaki, daha sonra, onlar açik kirik konum önce siber-hindistancevizi saymaktir. Onlar düsündügünüzden daha fazla deger olabilir.