Webshop performans optimizasyonu

Müsterileriniz web üzerinde alisveris yaparken istedikleri son sey bu sadece web sayfasi kapatip baska bir yere gitmek olur sahsen zaman, yüklemek için 30 saniye veya daha fazla alan bir sayfasi.

Eger Sanal magaza ve performansini artirmak istiyorsaniz yapabileceginiz seyler vardir.

kiyaslama

Ben tavsiye ederim ilk sey bunu kivama getirmek tamamladiginizda karsi performansini karsilastirmak için bir sey olacak tam olarak nasil yavas oldugunu, bu sekilde ögrenmek için web sitenizde bazi kiyaslama yapmaktir. Bunu yapmak için bazi yazilim alabilir ya da sadece seyretmek ikinci el kullanarak bazi basit zamanlama güvenebilecegini, ama temelde ön sayfa için ölçümler bir dizi almak istiyorum, senin büyük kategori bazi sayfalari ve bazi ana ürün sayfalari. Bunlari yazmak ya bir elektronik bunlari kaydedin.

Bu islem tamamlandiktan sonra sizin sanal magaza performansini artirmak baslayabilirsiniz

Sunucu ve Baglanti hizli oldugundan emin olun

Bu apaçik ortada ama üzerinde çalisan pek çok diger web siteleri vardir çünkü sunucu bataga saplanmis ise o zaman sanal magaza iyi performans yapma bir umut yok. Ayni sekilde sunucu birden çok ag baglantisi olan bant genisligi bol ve hizli bir internet baglantisi oldugundan emin olun.

Istekler sayisini azaltin

Her bir görüntü, sayfanizda her harici JavaScript komut dosyasi ve her css dosyasi müsterinin tarayicisindan sunucuya gönderilmek üzere bir istek neden olur, bu istekleri her iki bilgisayar ve dosya arasinda açilacak bir baglanti neden sonra indirilebilir alir istemci sunucu. Almak için çok sayida dosya var zaman bu iletisim genellikle oldukça hizli bir sekilde gerçeklesmesi de bu küçük indirme her zaman bir sürü kadar ekler.

Sorun yapmak için baglantilari bir sürü var zaman tüm bu milisaniye ekleyebilirsiniz sonra (her dosya için bir) baglanti yapmak için sadece oldukça birkaç milisaniye alir ve olmasidir.

Bunu nasil çözebilir?

Genelde yapmaya ne biz dokuz görüntü için baglanti süresi tasarruf yüzden biz aslinda sadece bir dosya indirmek on resimleri gösteren olsa bile çok büyük bir görüntü içine görüntüleri bir çok birlestirir yani görüntü haritalari kullanmaktir.

Ayrica asagida kat görüntüleri yükleme kaçinmaya web tarayicisi üzerinde müsteri kayar asagi kadar, biz sayfalarimizda tasarlarken biz onlar sayfayi asagi kaydirmak kadar sayfadaki görüntülerin bazi müsteri tarafindan görülemez biliyorum . Biz ek görüntüleri yüklemek önce Yani JavaScript kullanarak biz web tarayicisi sadece müsteri görmek olasidir ki görüntüleri yükler bu sekilde, kullanici kayar kadar asagi bekleyin. Müsteri onlari görene kadar bu görüntülerin Sayfanin en altindaki yol asagi tüm yüklü alamadim.

Bir içerik dagitim agi kullanmak

Bir Içerik Dagitim Agi (CDN), sizin için dosyalardan bazilari ev sahipligi yapacak genellikle bir CDN üzerine görüntü dosyalarinizi verecegini ve bu dosyalar için herhangi bir istek onlar da ne CDN en çok hizli sunuculari, yönlendirmek dosyalarinizi çogaltmak için olacak kendi ag üzerinden ve en yakin sunucudan müsteriye dosyalarinizi görev yapacak. Istegi bir dosya istegi müsteriye en yakin sunucu (muhtemelen Tokyo) için (CDN tarafindan) otomatik olarak yönlendirilir için yapildiginda Japonya’da bir müsteri varsa, örnegin. Sizin Webshop sunucu Londra’da bulunan olabilir, ancak bu nedenle dosyalarinizi çok sayida Tokyo’da yer alacak (ve her yerde baska sizin CDN geç sunuculari vardir)

Dosyalarinizi sadece CDN tarafindan bir kez sunucularindan yüklenecek ve baska istekleri CDN memnun olacak gibi bu da çok fazla bant genisligi tasarrufu saglar.

sizin Apache sunucu üzerinde gzip sikistirma

Bu olabilir disari kontrol ama biz Apache sunucu üzerinde sikistirma geçis yaparak (metin tabanli) dosyalarin indirme süresi çok daha kisa olacagini buldum olabilir. Tipik bir metin dosyasi (css, html, JavaScript) boyutunda% 50 oraninda azalacaktir zaman dosyayi indirmek için harcanan zaman neredeyse yari yariya azalacaktir anlamina gelir onun sikistirilmis.

minify javascript ve css

Metin dosyasini daha küçük, daha hizli JavaScript ve CSS dosyalari dosyalari yeniden küçültmek ve daha hizli yük yapacak en aza indirmek için bir sikistirma programi kullanarak çok indirilecektir. Onlar Apache Server Gzip sikistirma ile daha da sikistirilmis, özellikle.

apache sunucu varsayilan bir son kullanma tarihi ayari

Apache Yazilim görüntü dosyalari varsayilan bir son kullanma tarihi, ne genelde ne kadar gelecekte de bu ayarlamaktir ayarlamak için bir ayari vardir. Bir müsterinin web tarayicisi bir dosya istediginde bu dosya zaten indirildi ve henüz sona ermemis görmek için müsteriler yerel önbellek kontrol edecektir. Dosyasini güncel ise bu sunucudan dosyanin bir kopyasini indirmeyi yerine yerel dosya kullanir.