Artan müsteri güveni online 8 ipuçlari

1. Herhangi bir güvenlik veya akreditasyon logolari Ekran ve güvenlik politikasi için açik bir baglanti var.

Onlar online satin almadan önce tüketicilerin% 98 bir sitede güvenlik güvence kontrol çesit yapmak. Listenin basinda kendi tarayicilarinda güvenlik asma kilit (% 88) ‘dir.

2. Saygin bir online ödeme islemcisi ile Süreç ödemeleri

Tüketicilerin 82% Visa ve MasterCard SecureCode Verified by gibi PayPoint.net gibi saygin ödeme saglayicilari ve kart semalari, logolari arayin.

3. Bir ISIS Akredite E-Perakendeci ol

Internet Alisveris Güvenli (ISIS) logo mi için tüketicilerin 50% görünüyor. E-perakendecilik küresel için IMRG, önde gelen sanayi kurulusu araciligiyla bir ISIS Akredite E-Perakendeci olabilir.

4. PO Box adresi kullanmaktan kaçinin

Online alisveris yapanlarin% 85’i bir Ingiliz adres ve irtibat telefon numarasi arayin.

5. Ödeme sayfalari basitlestirin

Online alisveris yapanlarin% 79, çünkü açik ve kolay ödeme talimatlari kurulan siteleri kullanin. Bu kadinlarda erkeklere göre (% 82) (% 75) için daha fazla geçerlidir böylece online magaza cinsiyete özgü ürün veya hizmet satan eger özellikle önemlidir.

6. Teklif geri ödeme, iade ve degisim

Makul bir degisim, iade ve geri ödeme politikasi için online check alisveris insanlarin 85%.

7. Satis sonrasi politikalarina açik bir baglanti var

Müsteri kolayca degisim ve iade politikalari, yani sira herhangi memnuniyetini garanti bulabilirsiniz emin olun – nedeniyle satis sonrasi bakim kurulan marka online tüketicilerin alisveris 69%.

8. Kendi trompet darbe

Online alisveris yapanlarin% 54 müsteri referanslari sayesinde çok rahat. Marka henüz kurulmus degildir, bu özellikle önemlidir.