kadin ne satin

Gerçekler yalan söylemez. Kadin Internet hakim, ve el degistirmesi her dolar için 80 sent harcama harcamak ya da etkiler. Kadinlar ne ister is sahipleri ve yazarlar için bu kadar önemli olmamisti.

Bazi konularda özellikle kadin seti hitap. Bu güzellik, saglik, dekorasyon, duygusal destek ve yasam zenginlestirme içerir. Kadinlar erkeklere olmadigini, genel olarak, bir seyler yapmak. Onlar bunko oyun, makyaj giyim ve telefonda kendi kiz için saatlerce konusun. Bunlar daha tebrik kartlari göndermek, daha güveç hazirlamak ve vakum erkeklerden daha fazla. Onlar daha çok salata yemek ve giysi için daha sik alisveris gidin. Onlar daha pedikür almak ve ortalama insandan daha dans için seviyorum.

Kadin ve dijital bilgi ürünleri ile ilgili olarak akilda tutulmasi gereken iki sey vardir. Bir kadin pazar çekmek istiyorsaniz, size kadinlar hakkinda okumak gibi bir konu hakkinda yazmak gerekir, ve kadinlara karsi basligi dostu yapmak istiyorum.

Belki de ana sürücü – – E-ticaret Açikçasi, kadinlar birinci sinif bir sürücü haline gelmistir. Satin alma kararlarini harcama veya etkileyen kadinlarin yüzde 80’i, ne online alisveris kadinlarin gerçek sayisi nedir?

Kadin alisveris Kaynak Interaktif göre, online satin alma islemleri yüzde 64 yapti. “Ve bu rakam sadece artmaya devam ediyor,” Kelly Mooney, Kaynak Interaktif adina ortaklarindan biri diyor. Columbus, Ohio merkezli firma en iyi 50 interaktif ajanslarindan biri olarak Adweek göre listelenir.

“Bir orta, o da kabul edelim, erkekler tarafindan gelistirilen ve sik ve kontrollü ve özellikle 90’lar boyunca, erkekler tarafindan finanse oldu var,” diyor. “Ve simdi kadinlar orta benimseyenler haline gelmistir, biz bakmak nasil yeni bir odak koymak zamani geldi.”

Kadin alisveris, Mooney diyor, parça parça yaklasimin taraftar degildir – onlar akilda bir baglam ile alisveris yapmayi tercih: bir oda düzeni, daha büyük bir egilim, ya da bir kisilik tipi için gruplandirilmis nitelikleri bir liste. Birçok tüccar alisveris görmek ve ürün ile etkilesim nasil kontrol konusunda uzmanlar. Ancak, Mooney diyor, bazen bir kadin müsteri “Ben tüm lambalari görmek istiyorum ne? Biliyorum, ya da kisa kollu ve siyah olan tüm t-shirt görmek istiyorum” diyor.

Her ne kadar büyük resmi gibi kadinlar olarak, bu bilgileri hazir oldugunuzda, “daha zengin bilgi olmasi istiyorum,” Mooney diyor. “Siteleri bir çok üzerinde, bir resmin üzerine tiklayabilirsiniz ve adim adim büyüdükçe, karsi, ekrani kaplayan. Onlar yan görüntüsü görmek ister, onlar baglam içinde görmek istiyorum, ve o gerçekten daha anlati kopyasini okumak istiyorum Çesidi iki hat disinda ürünün açiklar. ”

Içerigi bu düzeyde aslinda örgüt içinde olmadigi için pek çok site yetersiz ayrintilari.

Birçok durumda, bir kadin, bir film görmek bir reklam görmek, bir yazi görmek, olacak “ve, yaptiklari ilk seylerden biri, eve gidiyor ve Web üzerinde bulmak için çalisiyoruz edilir,” diyor.

Mooney görüsüne göre, satin alma ve karar noktasi açisindan iki farkli anlar, o onun kredi karti numarasi girmeden önce bir alisveris uzun bir PC satin almaya karar.

“Hem öncesi ve sonrasi hediye döngüsünde, hediye yapilabilir o kadar çok daha fazlasi var,” Mooney diyor. Onun arastirma Bazi kadinlar “Bazen sadece benim liste disi kontrol, ve gerçekten onlarin çorap öldürmek isteyen diger zamanlarda bir hediye vermek istiyorum” dedi.

Is bilmesi gereken bir alisveris hakkinda bilgi tasarrufu: Bu kavram zaten e-kuyruk arasinda yaygin uygulama üzerine insa. “Ama nasil bir ‘onu dosya,’ o bilmek istedigi her seyi oldugu gibi profil yeni nesil bina hakkinda,” Mooney göstermektedir. “Onun tercihleri, onun notlar, onun boyutlari olabilir.”

“Perakendeciler sadece onlari alamadim gibi birçok kadin hissediyorum,” diyor. “Onlar bir markete yürüyüs veya bir bölgenin üzerine tiklayin ve, söylemek istiyorum ‘Tamam, bu perakendeci beni alir.'”

E-tailer perspektifi online pazarlama hikayenin sadece bir parçasi. Diger bilgileri oldugunu. Ilk bilgiler web üzerinde en büyük e-ticaret ürün oldugunu duydum hatirliyorum. Bir dakikanizi ayirin ve bu ifadeyi hakkinda düsünüyorsaniz, bilgi satmak nasil? Çogu kisi ayakkabi elbise ve dogru ürünleri, gibi elektronik vites iliskilendirmek. Bir bilgi ürün gelistirme düsünün. Iste bir örnek, yerine makyaj satis, daha genç görünmek için makyaj uygulamak en iyi yöntemdir.

Bu söz konusu oldugunda ürün seçimi kendi olusturmayi düsünün. Kendi ürün birçok avantaji vardir. En büyük avantaji ayni ürün pazarlama baskalari ile rekabet degil olmasidir.