Yahudi mumlar

Aydinlatma mum Yahudi geleneginin bir parçasidir. Böylece, Yahudi mumlar Sabat ve Hanukah gibi senliklere büyük önem tasimaktadir. 20:27 Atasözleri, bu yazilmistir, “Bir kisinin ruh Tanri’nin mum.” Yani, onun tasarimci mum veya basit el yapimi olanlar, Yahudi ritüellerden ayrilmaz olup olmadigini.

Sabat veya Cuma gecesi, aydinlatma mumlar bir yas eski bir gelenektir. Haham, iki ya da iki Yahudi mum Sabat, önce günbatimi on sekiz dakika yanar daha fazla tarafindan zorunlu Yahudiligin Yasaya göre. Bu, bu tören hanenin kadin tarafindan gerçeklestirilir yüzden Sabat hos bir jest. Evde bir kadin yoktur durumda, erkekler mum yakti olabilir.

Yahudi mum diger bir Yahrzeit veya Memorial mum oldugunu. Ayrica, ruh mum olarak da bilinir. Yahudilikte, bu mum ölülerin anisina yanar. Ayrica Shiva olarak bilinen yas hafta boyunca yanar. Bunun disinda asamasindan, mum ölüm yildönümü veya Yahrzeit, batiminda Yom Kippur baslamadan önce, Fisih, Succot son gününden önceki gün batiminda ve Shavuot üzerinde yanar.

Ancak, Yahudi mumlar da Hanuka veya Hanuka olarak bilinen Isik Festivali en çok gereklidir. Bu Ikinci Tapinak veya Kutsal Tapinagi rededication anildi oldugu sekiz gün boyunca Yahudi tatil. Her mum bir gün için nerede durdugunu bu festival gözlemlemek için, dokuz dalli Hanukiah veya Menora yanar. Ek mum isiklari geri kalani üzerinde duruyor görevlisi anlamina gelir shamash denir.

Farkli sekil ve boyutlarda Yahudi mum satin yerden çesitli web siteleri vardir. Yahrzeit mum veya Ner Nesama 72 saat 24 saat isik verebilir satin alinabilir. Bu Yahudi mumlar maliyeti 5 $ dan 10 $ arasinda degismektedir. Ayrica üzerlerinde geleneksel Yahudi motifler ile çekici mumluk satin alabilirsiniz. Sabat mumluk genellikle sekiz saat boyunca yanik sekiz setler halinde satilmaktadir. Sen çay isik mum, bir kart ve maç paketi içeren Sabat için Yahudi mumlar bir dizi satin alabilirsiniz.