web sitenize büyük bir müsteri kaynaktir

Tel, kablo ve bilgisayar çipleri üzerinde çalisan Internet, kisisel dokunus için bir yer gibi görünmeyebilir. Ama teknoloji Internet olusturabilir ve tüm içerigi degil, insanlar yaptim. Internet seçkin, kisisel müsteri hizmeti ile müsteri ve müsterilerine sunmak için harika bir yerdir.

Müsterilerinizin olsun yardimci olarak onlarin sorularini yanitladi ve sorunlari çözülmüs, siz de kendinizi yardimci olacaktir. Eger müsteri sadakatini hem de itibarini kurmak. Çok küçük isletmeler için, büyük rakipleri ile etkin bir rekabet için anahtar üstün müsteri hizmet geregidir.

Nasil bunu yapabilirsiniz? En iyi ve en kolay yolu uzmanlik paylasmaktir. Bir online magaza baslangiç ??için bazi iyi bir nedeni vardi. Bu sizce baskalarinin yararina olabilecek bazi özel bilgiye sahip olmasi muhtemeldir. Sizin bilgi ve deneyim en degerli mal arasindadir. Bu yüzden sok ve ben onlara vermek öneririz zaman sürpriz hareket yok. Bu dogru, onlari saga sola ücretsiz gidelim. Neden? Bu “satin almadan önce deneyin” kavramdir. Hatta bazilari “yavru köpek yakin” olarak bu yöntemi atifta bulunmuslardir. Evcil hayvan magazasi iyi onunla asik ve tutmak için gidiyoruz tam bilmeden bir kaç gün için köpek yavrusu eve almak saglar.

Ayni sey hediye için de geçerlidir. Onlar bunu devam edecegiz bir süre için denemek eger sansi iyi. Ücretsiz olarak insanlara yardim için güvenilirlik olusturur ve yolda Hizmetleriniz için ödemek için onlari daha olasi hale getirir.

Isinizi online oldugunda, kolayca uzmanlik alaniniz hakkinda bildiklerini iletisim ve bilginin hazir yapabilirsiniz. Bir yolu, sirket ve ilgi n Sikça Sorulan Sorular (SSS) seklinde alaninizda hakkinda temel sunan bir web sayfasi ayarlamaktir. Bir baska popüler ve etkili bir teknik kendi haber bülteni olusturmak ve sirket ile yenilikler hakkinda ve is ile ilgili konular hakkinda yazmaktir.

Büyük bir müsteri hizmeti kaynak iletisimde kalmak için bir araç olarak e-posta kullanimi gibi göz ardi etmek degildir. Benim düsünceme göre bu online is artirmak için kullanabileceginiz tek ve en önemli pazarlama aracidir. Bir uzman e-posta kullanici olmak çok, kisilerinizi artar ve destek yeni kaynaklar sunar.

Iki iyi ve en basit e-posta stratejiler sunlardir:

• mümkün oldugunca sik sik e-posta kontrolü

• hemen sorular yanit.

Ben iyi müsteri hizmeti sunmanin öneminin abartmak degildir. Bence bu abartmak olamaz. Hatta bu konuda overkill tarafina err olacaktir. Çok az müsteriler çok fazla dikkat verdiginiz için tesekkür kizgin almak için gidiyoruz. Bunu tamamen size bu konuda gitmek, ama bu, en yüksek öncelik yapmaya nasil.