online perakende – magaza performansini ayarlamak nasil

Bir online magaza için, paranin sadece ürün satan ile sinirli degildir. Bir e-ticaret storeowner olmak, sürekli olarak online alisveris sepeti performansini izlemek gerekir ve bu kritik önemlidir! Her zaman durum online is hakkinda bilgi ve performansi hakkinda net bir fikir olmasi gerekir. Ancak, e-ticaret alisveris sepeti performansini ölçmek çok kolay degildir. Orada göz önünde olacak o kadar çok parametre vardir, bunlardan bazilari is veya etki alani belirli ve bazi dogada daha genel bulunmaktadir. Burada online alisveris sepeti performans izleme birkaç yönlerini tartismak:

Karinizi bir sekme tutmak – E-ticaret Alisveris Sepeti
Gelirinizi çesitli seyler baglidir. Eger kalin bir günlük bütçe ile Google Adwords bir PPC kampanya çalistirabilirsiniz, siz siskin gelir ile daha iyi satis almak baglanmistir. Ancak, bu PPC harcamalari açisindan bir ek yatirim bir geri dönüstür. Eger piyasa fiyatinin altinda ürün ve fiyat düsürmek Benzer sekilde, satis ve genisleyen geliri sekil alacak. Yine, daha iyi satis kayit için kar marji ile ödün. Yani, sürekli zaman ve düzenli arsa bir grafik üzerinde belirli bir süre üzerinden kar YÜZDE izlemek önemlidir. Bir üniforma yukari büyüme iyi bir zaman için gidiyoruz demektir!

dagitilan satis – online perakende is
Bir online perakende is basarisi büyük ölçüde müsteri basina satis baglidir. Diger bir deyisle, daha çok bir müsteri daha ürünlerin belli bir miktarda satin almadan ayni satin bes müsteri olmasi daha iyidir. Online alisveris sepeti daha fazla bireysel satin alma çilginligini varsa, daha iyi ihtimalle pazar yerinde iyi bir maruz kalma var. Yani, hiçbir vs satis bir sekme tutmak önemlidir. müsterilerin orani.

Hizli teslimat, artan memnuniyeti – Müsteri
Müsterileriniz (ve herkes müsteriler var) zamaninda sevkiyat almak için seviyorum. Ürünü 2 gün içinde teslim olacagini taahhüt varsa, bu 2 gün olmalidir. O 3 gün girerse, müsteri o suçlu, nakliye sirketi suçlama olmaz! Yani, her sevkiyatin teslimat tarihleri ??bir sekme tutmak. Bir haftalik veya tüm sevkiyat teslim bir iki haftada bir rapor göndermek için nakliye sirketi isteyin ve siparis verileri ve her siparis tarihinden teslim arasindaki vade farki bulmak. Fark Belirli bir siparis için umut verici ne daha fazla ise, neden sevkiyat ertelendi bulmak. Gerekirse, müsteri çagri ve ‘üzgünüm’ demek. “Teslim tarihi kayip” örneklerini sik ise, nakliye sirketi degistirmek için zamani geldi.

Sosyal Tanitim Araçlari – Google’in izleme ve analiz araçlarini kullanin
Google web sitenizin performansini analiz etmek ve izlemek için araçlar bir bolluk sunuyor. Google Analytics, çesitli filtre ve manzarali günlük olarak trafik kontrol altinda tutabiliriz. Benzer sekilde, Google Web Master Toolkit, web üzerinde ürün-anahtar ve genel pozisyonlari izlemek için yardimci olabilir.

Bir e-ticaret alisveris magazasi çalisan Basari size gerekli çalismalari yönetmek ne kadar düzenli baglidir. Bu saat harcamak için gerekli degildir, bu tüm müsterilerine ilgili her seyi bir kontrol tutmak hakkinda!