siyasi danismanlik

Siyasi danismanlik basta Amerika Birlesik Devletleri, siyasi kampanyalar danismanlik ve yardim etrafinda büyümüs is. Demokrasinin dünyaya yayilmasi gibi, Amerikan siyasi danismanlari genellikle müsterilerine uluslararasi bir tabani gelistirdik. En önemli rolü kitle iletisim araçlari (büyük ölçüde televizyon) üretiminde muhtemelen olmasina ragmen, siyasi danismanlari arastirma alanina stratejiye, neredeyse onlarin faaliyetlerinin tüm kampanyalari tavsiye ederiz.

Danismanlik uygulamasi birkaç erken emsal var. Baskan William McKinley en yakin siyasi danismani Mark Hanna bazen ilk siyasi danisman olarak tanimlanmaktadir. California’da 1930, 1940 ve 1950’li yillarda, Whitaker ve Baxter ilk gerçek danismanlik sirketi, Kampanyalar, Inc Ancak, siyasi danismanlik kurulmus ve büyüdü

1960’larda kampanya iletisim için televizyon reklam kullaniminin artmasiyla birlikte çiçek. Bu Joe Napolitan bir siyasi danisman olarak kendini tanimlamak için ilk kisi olmak iddia o dönemde oldu (Perlmutter, ed. Siyasal Iletisim, PG19 için Manship Kilavuzu).

Daha sonraki yillarda, siyasi danismanlik önemi ve etkisi büyüdü ve ABD’de hükümetin her düzeyinde ve ötesinde kampanyalarina agini genisletmistir. Birçok danismanlari bazen bagimsiz harcamalari yoluyla, partiler ve politik eylem komiteleri de dahil olmak üzere, diger siyasi kuruluslar için de kampanyalar için sadece çalisir, ancak, bazilari da sirketler ve hükümetler için halkla iliskiler ve arastirma çalismalari yapmak. Aslinda, belediye kurullari onay isteyen bugün sirketler, proje için ihtiyaç haklarini kazanmak için siyasi danismanlari kullanmak karaya döndü.

Elestirmenler ayni zamanda modern seçim sürecinin hastaliklarin çesitli, en azindan kismen, siyasi danismanlik suçlama. Yayin danismanlari genellikle komisyon ödenir çünkü kismen, siyasi kampanyalarin artan maliyet ve ücretli medya artan güven için özel olarak suçlanmaktadir. Bir düsük bütçeli kampanya çalisan Basarili bir aday siyasi danismanlik alaninda ciddi bir ekonomik tehdit olacagini, bu tür adaylar Ancak nadirdir.

Siyasi danismanlari katilimci bir demokrasiye büyük bir engel, siyasi reform, ve Demokratlar için seçim basarisi oldugu Demokrat Parti içinde sol egilimli eylemciler, özellikle, ücret. 9 Aralik 2004 tarihinde çok bilinen e-posta, online aktivist grup MoveOn.org yildir, Parti onlar Demokratik tabanina oldugundan daha kurumsal lobiciler yakin olan elit Washington içerdekilerin önderliginde olmustur “yazdi. Ama biz profesyonel seçim kaybeden bir danismanlik sinif liderligi dört yil daha göze alamaz. ”

Son olarak, bir kampanyanin temalari ve stratejileri baska bir kampanya aktarilir bir çerez kesici kampanya, denir büyüyen profesyonel muhalif siyasi baglamda önemli farkliliklar olabilir ne ragmen, vardir. Brian Wright, Democrasource baskani, LLC (bir Ohio merkezli ulusal siyasi danismanlik sirketi

) gelismis kampanya veri stratejileri konusunda uzmanlasmis ve mikro-hedef, sadece zaman meselesi “olduguna inaniyor, kampanya iletisim teknikleri çok hizli bir sekilde gelismektedir – kenarda oturan veya son baskanlik kampanyasi stratejileri tutunarak herkes yapilir kitap oldu. yeniden. ”