e-ticaret vs e-is

Kurumsal çevrelerde, kelimeleri e-ticaret ve e-is uzun es anlamli olarak kullanilmistir ve birkaç aralarindaki dogustan gelen farkliliklari kabul geldiniz için var. Ve gerçekten var! Geleneksel olarak, e-ticaret, dogrudan müsteriler, tedarikçiler, saticilar ve diger is ortaklari etkileyen bir is sadece bu süreçleri ile ilgilidir. Bu islemler, teslim alma amaciyla, kredi kartlari, müsteri destek ve digerleri ile ödeme gibi satis faaliyetleri içerir. Ayrica hammadde ve ofis malzemeleri alim tedarikçiler ile etkilesim içerebilir.

E-is ancak e-ticaret bir üst kümesidir ve stok yönetimi, üretim ve ürün gelistirme, tedarik zinciri yönetimi ve e-ticaret disinda mali yönetim kendisi dahil diger yönetim süreçlerinin bir gam içerir. Maliyetleri artirmak ve kolaylastirmak bilgi (müsteriler, çalisanlar ve diger is ortaklari için) erisimi ve verimliligi artirmak azaltmak için etkili “hizli ileri” e-is günlük faaliyetlerine gün ve sekilde süreçlerini kolaylastirir.

Isletmelerin hizli bir sekilde siber ve daha iyi rakipleri kendileri için bir nis bölmek için gün heyecanla gün artan ile internet devrimi kucaklayan fazla is ile, hizli zorunluluk haline geliyor. Bu satis hacmi artan ya da kar marjlarinin artirilmasi, örgütsel verimliligi girdi maliyetlerinin düsürülmesi ya da iyilestirilmesi ve estetik veya daha web sitesi kullanici memnuniyetini iyilestirmek konusunda olsun geçerlidir.

Böyle bir iyilestirme merkezinde bilgileri araciligiyla güçlendirme kavramdir. Örgüt bilgiler erisilebilir hale getirmek için isbirligi kullanici uygulamalari, intranet, extranet ve internet kullanabilirsiniz. Çalismalari ile ilgili gerekli tüm bilgilere erisimi olan bir çalisanin sadece daha iyi yapmak mümkün degil, ayni zamanda karar verme sürecinde bir parçasi olarak hissedecek ve böylece onun iyi koymak.

Onlarin siparis özellikleri veya teslim durumu ile ilgili bilgilere erisim Benzer sekilde, müsteriler güçlenmis hissediyorum. Bu bilgileri etkin az adam-saat ve gider kullanilarak dagitilmasi için E-is mümkün kilar. Bu büyük bir organizasyon degisikligi pahasina olsa bile iyi ag e-is döner çok yüksektir. E-ticaret ve e-is arasindaki fark çok olabilir ama gerçek bir fark e-ticaret sirketleri ve e-isletmelerin performans kalitesini de yansimaktadir.