bir flash tabanli site hiç arama motorlari ile popüler olabilir

Sitenizin internette öne olmasi gerek her seyden önemlidir – birçok isletme için bu bir yapmak veya kirmak konudur. Onlarin web varligi – ve site tesvik herhangi bir reklam – mümkün oldugu kadar göz alici gibi olmalidir. Flas çok popüler hale geldi Bu nedenle, görüntü, animasyon, ses ve güçlü betik dili, ActionScript ile birlikte video için esnek destek olan bir multimedya platformudur. Bu esneklik kullanici deneyimi üzerinde tam kontrol sahibi olmak isteyen herhangi bir site için büyük bir ilgi odagi olmustur. Onun çok kullanilan internet tarayici eklentisi de site sahipleri ziyaretçi Flash içerigini görüntülemek için önceden etkin varmak emin olabilir anlamina gelmektedir.

Flash tabanli içerik ile bir geleneksel sorun arama motorlari tarafindan dizine kendi yetersizlik olmustur. Bir flash dosyasinin yapisi metin tabanli html sayfalari, flash dosyasini geleneksel arama motorlari sayfalari bulmak ve degerlendirmek için kullandiginiz otomatik ‘tarama’ islemi tarafindan görmezden gelindi oldugunu ‘açik bir kitap’ olmamisti çünkü.

Flash dosyalari için bu çikmazdan atilim belli bir düzeyde olmustur. 2008 yilinda Google’in web yöneticisi blogu Google simdi daha dogru ile Flash dosyalari indeksleme oldugunu ortaya bir makale yayinlanmistir. Google simdi Flash dosyasinin metin ögeleri degerlendirebilirsiniz, o da bir kullanici oldugu gibi dosyayi gezinmek için izin dügmeleri ile iletisim kurabilirim.

Ama bu süreç için sinirlamalar vardir. Flash dosyalari Google’in degerlendirilmesi Flash dosyasi Google hala yorumlamak olmaz o zaman içerigi olusturmak için vektör tabanli çizim çok kullanir eger öyleyse, hala bazi olmayan metin tabanli unsurlari belirlemek mümkün degildir.

Yakin zamana kadar Google ayrica dizin Flash dosyasi tarafindan disaridan yüklenen herhangi bir kaynak yoktu. Flash dosyasi baska bir Flash dosyasi, metin veya diger HTML ögesi yüklü Örnegin, Google dizinine mümkün olmaz ve orijinal ile bu dosyalari iliskilendirmek. Bu durum artik resmi degisti, Google Web Yöneticisi Blog dis kaynaklarin bu indeksleme artik mümkün oldugunu söyleyerek Haziran 2009’da yayinlanmistir.

Arama motorlari ile bir web sayfasinin popülerlik sadece içerigine ragmen dayali degildir. Hatta Flash dosyalari içinde görmek arama motorlarinin nispeten yeni yetenekler olmadan, bir web sitesi hala baglanti dis tarafindan insa onun ‘güç’ ile popüler haline gelebilir. Yani Ayni konular için baska sayfalar tarafindan bagli oldugu bir sayfa hala ne olursa olsun içeriginin ‘erisilebilirlik’ bazi güç bir arama motoru için olacak.