akne çözüm sik sik akne tedavileri ve nedenleri hakkinda sik sorulan sorular

Ben sivilce lekeleri almaya basladim. Ne kadar sürecek mi?

Bu onlar noktalar ve tipi o zaman bile, bu ne olacagini tahmin etmek çok zor olabilir baglidir. Bazi noktalar görünür ve sonra kaybolur günde sirasinda ama digerleri çesitli asamalardan daha yavas yavas gelisecektir olacaktir. Onlar iltihaplanir yoksa komedon çok kalici olabilir.

Hafif iltihapli noktalar asagi yerlesmeden önce 5-10 gün sürecek, ancak birkaç hafta boyunca düz kirmizi isaret (makül) birakabilirsiniz. Bazi tedavi almak sürece nodüller ve kistler haftalar ya da aylarca sürebilir.

Bir Whitehead ve bir sari kafali nokta arasindaki fark nedir?

Bu iki ortak terimler nokta oldukça farkli tanimlamak. Bir Whitehead gözenek bloke olur ve havaya açik olmayan kapali bir komedon oldugunu. Hiçbir inflamasyon (kizariklik) bulunmaktadir. Sari-kafa içinde irin bir yer göstermektedir. Tibbi terim bir ‘sivilce’ dir. Bloke gözenek enfekte olursa Whiteheads yellowheads olabilir.

Neden noktalar var benim sinifta bir tek ben? Ben çok yaygin oldugunu duydum ama gerçekten düsünmüyorum.

En önemli noktalar, sahip oldugunuz olanlar, ve herkesten daha çok onlari daha bilinçli olacaktir. Diger ögrenciler sizi göremiyorum noktalar olabilir – onlarin sirt ya da gögüs – ya da bazi tedavi veya Kamuflaj makyaj kullaniyor olabilirsiniz. Onlar hakkinda endiselenmeyin, zaten bazi kremler kullanmiyorsaniz, sadece eczaciniza ya da doktorunuzla konusun.

Benim yeni erkek arkadasi gerçekten güzel, ama onun agiz çevresinde akne alir ve ben çok almak durumunda onu öpmek istemiyorum. Ben ne yapabilirim?

Bu yaygin bir sorundur. Birçok kisi akne bulasici olduguna inaniyorum ve antibiyotik bir tedavi olarak kullanildiginda bu daha belli olsun. Bu akne bir kisiden digerine geçirilen olmadigini fark çok önemlidir, bu yüzden bile onu öperek, o yakalamak ‘olamaz. Ama belki de o zaten yapmadiysaniz ise o tedavisi için onun doktora önerebilirsiniz?

Burnum patlama kan damarlari, kizariklik ve küçük noktalar çok gelismekte olan gibi görünüyor. Neredeyse 40 yasindayim ve noktalar yoktu. Ben ne yapabilirim? Bir sarhos gibi büyük bir kirmizi burun ile bitirmek istemiyorum!

Eger akne rosacea denilen bir durum olabilir sanki geliyor. Bu yas yaklasik yaygindir ve bazi açilardan akne benzer. Bu akne rosacea akne vulgaris ayirmak için çagrilacak kullanilir ama bu neden karisiklik bu yüzden ‘akne’ biraz düstü. Bu papüller ve püstüller, ancak komedon olusur, ve bir çok daha kirmizi arka plan rengi var. Bu tarif olarak patlama bakmak olabilir küçük kan damarlarinin genisleme (dilate) kaynaklanmaktadir. Bazen burun üzerindeki doku çok fazla alkol içme ile baglantili olmustur çirkin bir görünüm neden, büyümeye ve sismeye baslar. Bir baglanti yoktur – akne mitler ile tek sart degil! Rosacea tedavi edilebilir ve bu konuda doktorunuza basvurmaniz gerekir.