E-ticaret – online is türleri ve yararlari

E-ticaret internet ticari kullanim için ayarlanmis zaman 1991 yilinda basladi.

E-ticaret olarak tanimlanabilir:

• Is internet üzerinden elektronik olarak yani gerçeklestirilmistir.

• E-ticaret taraflar arasinda bir teknoloji-ticaret.

• E-ticaret mal, hizmet, bilgi, veya bilgisayar üzerinden ödeme teslim oldugunu.

• Is internet üzerinden mal ve hizmet alisverisi için bir mali islem olustugu.

E-ticaret avantajlari:

1. Düsük islem maliyetleri: web sitesi de moda ise, site süreci otomatik satis sonrasi için alma maliyetleri ve müsteri hizmetleri maliyetlerini düsürür.

2. 24 saat web sitesi: Online sitelerine kapatmaya ya da bitmiyor. Onlar 7/24 erisilebilir. E-ticaret çek veya banka / kredi kartlarini kullanarak, herhangi bir uygun yerden kisi siparis saglar.

3. Daha kolay yönetim: Stok seviyeleri, nakliye ve alma günlükleri, rutin, depolanan siralanir ve güncel ve gerektigi gibi erisilebilir.

4. Büyük katalog: Bir online firma web üzerinde daha büyük bir katalog koruyabilirsiniz. Bu ayni zamanda, yeni ürünler ekleyerek Bu internet veritabani olmadan firmalar için mümkün degildir fiyatlar vb degistirerek periyodik olarak güncellenebilir.

5. Gelistirilmis müsteri iliskileri: otomatik araçlar ile hemen hemen hiçbir ücret ödemeden daha zengin yollarla müsteri ile etkilesim mümkündür. , Müsterilerinizin satis süreci kontrol vererek sadakat bina ve büyük alimlar olabilir yapma
e-ticaret ile islem basina olur.

6. Konjonktür içine Ortakligin: konjonktür içine iyi entegre edilmis bir web sitesi müsterileri önce mevcut daha fazla bilgi sunuyor. Ör. için kurye sirketleri çevrimiçi sevk paket / koli bulmak için izleme sistemleri var.

7. Düsük maliyet ve giderleri: E-ticaret yardimci olur müsterilerine vb dogrudan satis stok maliyetlerini, çalisanlar, maliyetleri satin alma, telefon görüsmeleri, islem maliyetleri, reklam giderleri, azaltmak

8. Güvenli ödeme: Çevrimiçi ödemeler sifreli yazilim araciligiyla güvenli bir sekilde yapilabilir.

E-ticaret dezavantajlari çesitli kullanilabilir mal beklentilerini ve online satin almak için tereddüt vardir. Sorunlari geçmiste yasanan gibi islemler sirasinda, kredi kartlarini kullanarak gizlilik ve güvenlik kaygilari da önemli bir konudur.

e-ticaret türleri:

• B2B (Business-to-Business): perakendecilere toptancilar gibi birbirleriyle Kuruluslar ticaret. Is için is de bitmis ürün nihai tüketim için son tüketiciye satilan ‘önce’ bir endüstri deger zincirinde yapilan tüm islemler olarak tanimlanabilir.

• B2C (Business-to-Consumer): Isletmeler kataloglari müsterilere satis. B2C e-ticaret rahat ve hizli alisveris gibi avantajlari vardir, fiyatlar ve teklifleri hemen degistirebilirsiniz, web siteleri Çagri merkezleri ile dahil edilebilir, satin alma deneyimi Genisbant telekomünikasyon ile artis olabilir.

• C2B (Tüketici-to-Business): Bir tüketici Mesajlari plani üzerinde bir bütçe ve is sirketler teklif ile çevrimiçi plani. Tüketici-to-Business (C2B) tüketicilerin sirketlere ürün ve hizmetler teklif ve sirketlerin bunlari ödemek bir elektronik ticaret is yöntemidir. Bu is formu sirketlerin is-to-tüketici yani tüketicilere mal ve hizmet sunan geleneksel is formu tam bir geri dönüsümdür.

• C2C (Tüketici-to-Consumer): ihaleleri ve insanlar satin almak ve diger insanlardan iyi satabilirsiniz ücretsiz seri ilanlar, gibi online siteler. Gelisen C2C web sitelerinin birkaç örnek ebay, Craigs listesi, Amazon.com, My.Yahoo Müzayede vardir.