markalar sosyal medya araciligiyla bagli tüketici çekmek gerekir, yumruk iletisim diyor

Tüketicilerin akilli telefonlar ve tablet kullaniminda büyüme ile online magazalar ve sosyal aglara erisim sürekli kolayligi verilir gibi, tüketici tabanli markalar mümkün oldugunca kolay bir markanin sosyal medya profil üzerinden alisveris ve tarama kolayligi yapmak için kendi online strateji adapte olmalidir .

Zmags tarafindan yürütülen arastirma, tüketicilerin giderek artan sayida ya simdi bagli tüketiciler aktif Facebook kullanicilarinin yüzde 80’inden fazlasi ile, Facebook’ta kendi markasi ile takip ya da alisveris yapmak için ariyoruz buldu. Tüketicilerin giderek artan sayida henüz online platformlar, markalar bu unsurlarin marka ile tüketici memnuniyetini saglamak için yakin gelecekte yapmalisiniz dahil etmek için stratejilerini degistirmek için olsa sevdikleri marka ile etkilesim artan egim var gibi.

Bir marka olmak için bir marka yenilerini çekmek için güçlü olmak iken mevcut müsterileri korur saglamak için üstlenebilir faaliyetleri vardir bu degisen trendler üstünde kalir. Kendi Facebook sayfasina degisiklikleri uygulamak isteyen bir marka için, bir Facebook sekmesinde bir online magaza tanitimi kullanicilarin kolay online bir ürün yelpazesi için sadece erisim degil, ayni zamanda kullanicilarin birinde kalan iken alisveris için izin yetenegi saglayacak internet üzerindeki en popüler web siteleri. Bir Facebook dükkanin Ortakligin sadece Facebook’ta markali magazalari araciligiyla alisveris yapmak tüketiciler için büyüme trendi içine dokunun yardimci olmaz, ayni zamanda bir tüketici ve Facebook arkadaslari arasinda satin alma ve etkilesimlerin kolay paylasim saglar.

Bunlarin ötesinde, f-ticaret benimsenmesi bir markanin sosyal medya profillerine alisveris elemanlarinin üzerinde uygulanmasi asmak, ve sosyal medya bir markanin web sitesine eklentileri ile birlesmesiyle içermelidir. Eklentileri bir kullanici yerine bir markanin sosyal medya profiline ayri bir ziyaret yapmak yerine, bir markanin sayfasinda veya web sitesinde belirli bir ürün hakkinda, paylasim ve yorum ‘gibi’ saglar. Bu unsurlarin Kurulus paylasimi yapar ve kolay bir eylem etkilesimleri ve bu nedenle çok daha çekici tüketicilere görünür. Zmag arastirma tüketicilerin% 22 kadar mümkün olan en kolay paylasim süreci marka sosyal platformlarda etkilesim ve satin alma hem de artirmak ariyor için bir öncelik olmalidir, sosyal aglar üzerinden arkadaslarinizla iyi firsatlar paylasmak ister bulundu.

Açikçasi sosyal elemanlari ve online alisveris arasinda esit düzeyde tutmak için markalar için gereksinimi çevrimiçi tüketicilerin degisen taleplerini karsilamak için gereklidir. Facebook artik ispat ile zamanlarin en popüler kullanim alanlarindan biri online alisveris, bu iki unsurdan dahil müsteri tabanini korumak ve gelistirmek isteyen her marka için gerekli olmalidir yapmak için artan bir egilim yaninda online geçirdi.