e-ticaret – istatistikleri bir hikaye anlatmak

ABD Hükümeti haberlere göre e-ticaret önemli ölçüde gelistirmeye devam, “2006 toplam e-ticaret satis 108.700.000.000 $, 2005 yüzde 23,5 (± 3.3%) bir artis olarak tahmin edilmistir.”

Tüm yeni küçük isletmelerin% 60 çevrimiçi bir varliga sahip oldugunu düsünün, bu sasirtici degildir. Dikkate çevrimiçi kullanicilarin hizli yükselisi almak, bu daha da gelistirilmistir. 2001 yilinda yaklasik 142 milyon online kullanici vardi. 2006 yaklasik 211 milyon online kullanici (birçogu istedikleri ürünleri bulmak trafik mücadele degil zevk) vardi.

Çevrimiçi harcamalari 2001-2005 tüm kullanici gruplari arasinda artti. Bu online bir tüketici bu yil e-ticaret is ile 800 $ fazla harcama öngörülmektedir.

Ne bu istatistik çok daha dikkat çekici bir online is varligi varsa online is ile para harcamaya istekli olabilir 211 milyon potansiyel müsteriler ile bir pazar erismek olmasidir yapar.

Size online tüketici ve düsünme basina 800 $ bakiyor olabilir, bu onlar online olacak daha su anda bireylerin geleneksel tugla ve harç magazalarinda daha fazla harcama olacak dogrudur “bu. Neredeyse kadar düsündügüm gibi degil”, ama büyük resim ölçekte küresel potansiyel bir müsteri tabani ile bir ilgisi yoktur. Geleneksel bir magaza ortaminda olabilir daha her müsteri sizinle daha az harcama olabilir, ama size pazara çok daha fazla potansiyel müsteri var.

Uzun lafin kisasi, daha fazla tugla ve harç magazalarinda su anda kullanilmayan bir gelir akisi içine dokunarak yetenegine sahip.

Neden büyük kutu magazalarin bazilari bir online varligini gelistirmek düsünüyorsunuz? Bu bir küresel müsteri tabani yönetmek için uygun maliyetli bir yoldur. Bu büyük perakendeciler perakende varligi mevcut degildir bosluklari doldurmak için izin verir.

Aslinda bu büyük magazalar kendi online magazalar bir yüksek teknoloji katalog olarak çalismasi için buluyorlar. Bir kez kataloglar ABD boyunca evlerine kostu nerede, simdi genellikle en son teklifleri, boyut ve fiyat için kendi online teklifleri incelemeden müsterilerine büyük bir kismi sadece talep üzerine gönderilir.

Bu online satis büyümesi e-ticaret magazalari için oyun alani düzeyinde olabilir daha iyi anlasilir. Web üzerinde konumunuzu sadece Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) stratejileri ve diger pazarlama çabalari çalismaya istekli ile sinirlidir.

Sonunda, bir çevrimiçi magaza kullanimi bir rekabet ve küresel ortamda is yönetmek için etkili bir yoldur.