neden arama motoru dostu sayfalari gerekir

Orada internette çogu site için trafik önemli bir kaynagi geliyor ziyaretçiler olmadigi sürece bir web sitesi binada hiçbir anlami Google, Yahoo, MSN, Altavista ve benzeri gibi arama motorlari. Bu nedenle, bir arama motoru dostu bir site tasarlayarak, arama motorlarinda kolayca rütbe ve daha fazla ziyaretçi elde etmek mümkün olacak.

Büyük arama motorlari indeksi web tarayicilarinin veya robotlar, arama sonuç sayfalarinda listelemek için çagirdi programlari kullanin. Onlar bir sayfaya baglantilari takip, sayfanin içerigini okur ve bunun için kisi arama gibi liste yukari çekerek, kendi veritabaninda kaydedin.

Sitenizi kolayca endeksli yapmak istiyorsaniz, web sitenizde çerçeve kullanmaktan kaçinmalisiniz. Çerçeveler sadece arama motoru robotlari karistirmayin ve hatta bu nedenle de sitenizi terk olabilir. Ayrica, çerçeve zor kullanicilarin uzun, karmasik komut kullanmadan sitenizde belirli bir sayfa imi için yapmak.

Flash filmleri veya görüntüler önemli bilgi mevcut degildir. Flash filmleri ve görüntüler yerine metin seklinde önemli kelimeleri sunmak eger öyleyse arama motoru robotlari sadece kaynak kodu metin okuyabilir, arama motoru siralamasinda önemli ölçüde etkilenecektir.

Arama motoru robotlari söz konusu sayfa hakkinda ve dizin olup olmadigini ne ilk bakista biliyorum böylece sitenizin her sayfasinda buna göre meta etiketleri kullanin. Daha sik sitenizi tarama ve dizin böylece meta etiketleri kullanarak, arama motoru robotun isi daha kolay yapiyoruz.

Sayfanizi tarzi gibi yanlis HTML etiketlerini kullanmayi birakin. Daha etkin ve verimli oldugu için yerine CSS (Cascading Style Sheets) kullanin. CSS kullanarak, gereksiz HTML etiketleri ortadan kaldirmak ve sayfalari daha hafif ve yük daha hizli yapabilirsiniz.