sinir alisveris çapraz – çok uluslu bir hikaye

1990’larin edebiyat sirasinda Dogu Asya, Orta ve Dogu Avrupa ve Latin Amerika gelismekte olan pazarlara perakende dogrudan yabanci yatirim (DYY) yogunlugunu fark etmeye basladilar. Bu Marks and Spencer, Next, Walmart vb, tüm tamamen kendisine ait olan uluslararasi magazalar ya da franchise yoluyla dis pazarlarda tüketicilerin kullanilmayan iyi yararlanmak için ilk olmak mücadele etti gibi önemli markalar.

O zamandan bu yana dis pazarlarda bulunan Çok uluslu sirketler artik hatalari çok sayida çalisma uluslararasilasma süreçleri belirli engelleri ortaya çikarmistir. Basari garanti edilmez. Örnegin birçok Afrika ülkelerinin zor sosyo-ekonomik altyapi operasyon siki standart bagli kalarak için çok uluslu tercih için bir engel teskil etmektedir. Ev sahibi piyasalarin çevreye uyum için yetersizlik uluslararasi basarisizlik çalismaya taslarindan biri olmustur.

2004 yilinda Neil Coe Kursun Marka perakendecilerin uluslararasi sürecinin çalisma ev sahibi ülkede bir varligi olmaksizin firma stratejilerini içerecek sekilde daha sonra güncel bir tanimlama ötesine tasimak gerektigini yazdi. Bu uluslararasilasma süreci tam ölçüde takdir edilebilir ancak o zaman.

Internet için uygun bir rol

Internet sinir ötesi alisveris ve tüketim popülaritesinin artmasinda önemli bir kahramani olmustur ve Çok Uluslu Sirketler fiziksel magaza yeri için çok düsman kabul pazarlara ürünlerini almak için bir firsat saglar oldu. Kehanet, Ocak 2010’da Sonraki Icra Kurulu da internet üzerinden dogrudan satis için tamamen kendisine ait olan uluslararasi magazalar uzak odak hareket edilecektir duyurdu. O ifade

“Internet bize birçok yerlerde duran varliklar ve stok holdinglerin almaya gerek kalmadan genis bir alana yayilmis bir müsteri tabanina hizmet saglayacaktir. Yarim için Sonraki plc Sonuçlar: bir magaza yatirim hakli çikarmak için yeterli Sonraki müsteriler olmayabilir herhangi bir kasaba veya sehir iken, (Kaynak “online ticaret bizim için gerekli olan yatirim hakli çikarmak için bir bütün ülkede yeterli müsteri var Temmuz 2010 Tarihinde Sona Eren Yil)

Neil Coe, öyle görünüyor ki, onun dilek alacak.