Bir internet perakende is basarili 5 pratik adimlar

Ben 13 yasindayken ben perakende basladi. Benim ilk is Pal Müzik Company, sehir Hattiesburg komsumun babasi bilançosu magazasinda satis oldu, Bayan Satis sonra basit bir sey vardi. Bir müsteri, genel olarak, bizim yerel radyo istasyonu, WXXX bir sarki duymus ve asagidaki Cuma ya da Cumartesi genellikle, geldi, ve kayit oyuncu yerlesik üzerinde bir parça duymak istedim. Bunun dogru sarki ise genellikle bir satis oldu. Her Cuma Ben seçimimi, kayitlari veya nakit ya da her ikisi de para var. Ben genellikle her iki seçti.

Yil geçti, ve son olarak üniversiteden sonra, ben çesitli sektörlerde is aldi, ama her zaman perakende geri göç gibi görünüyordu. Simdi bir karikatürist degilim. 2006 yili Eylül ayinda, ben (ve satmaya devam ediyor) tee, kupalar ve bu yatak benim siradisi karikatür görüntüleri satilan ilk online perakende magazasini açti.

Ben Internet teknolojisi ve is ögrenmek için 2002-2006 yillari arasinda üniversiteye geri gitmisti, ama bile gelmek ne için beni hazirlamak degildi. Müsterileri ile bir anlasma oldugu, çogu zaman, hiçbir insan temas ne var ki?

Ben ilk online magazasini açti bu yana dört yildir geçti, ve simdi dört ve 200.000 ‘in üzerinde lisansli hediyeler ve tee var. Ben stok envanter yok, ben üretici / baski ve benim mal teslim dropshippers kullanmak, bu yüzden dikkatli seçmek zorundasiniz. Benim çekirdek üretici ile, ben bütün müsterilerin adlari ve e-posta adresleri bunu yapmak mümkün ise ben satis, promosyon, vb irtibatta kalmak böylece erisimi olan bazi yapilan, lütfen. Ama böyle Zazzle, Printfection, Threadless, Cafe basin ve diger büyük köpekler gibi büyük online POD en (On Demand Print) firmalardan saygi bu tür beklemeyin. Iste benim bes online perakende hayatta kalmasi için adimlar ve hatta kar vardir.

1. Bir “uzman” olmak. Bu demek degildir ya da “guru” “hepsini biliyorum”. Bu sadece katalog faydali bilgiler ve bloglar ve makale pazarlama yoluyla baskalarina purveying anlamina gelir. Sonunda mevcut müsteriler ve yeni iyi bilgi ve google adiniz için güvenmek geliyor. Bu bu genellikle okuma ve deneyim hem de bir arada gelmek gibi bloglar yazma, ama çogunlukla deneyim.

2. Twitter, facebook ve diger sosyal aglarin iyi kullanin. Birçok Bunu yapmak için “dogru” ve “yanlis” bir sekilde dikte çalisin. Gerçekte, ne “Fred” için çalisiyor muhtemelen “Barney” için çalismaz. Sosyal medya gerçekten bir tek beden uyan tüm dünya degildir. Birçok taninmis marka isletmeler bire bir diyalog 7/24 yapan havada tüm toplari dengelemek için çalisan bir kisinin sahip tamamen kisisel bir yaklasim kullanin. Diger sirketler çok fazla bilgi var, onlar “tweet” için gerçek bir insan kisiliginin kullanan tüm önceden planlanmis “haber tweets” HootSuite veya Twaitter gibi sistemleri kullanarak devam sahip ise. Bu da sinirli bir bütçe olabilir küçük veya orta ölçekli firmalar için idealdir ama gün ve gece boyunca bir online varliga sahip istiyorum. Bizim siparislerin yaklasik% 50 Avrupa kaynakli beri benim firma için özellikle etkili oldugunu ve uyurken islenir.

3. Küresel düsün, yerel hareket et. Bu benim uzun süre Silver Cloud olduklari bir sistemdir, ve esim beni bazen bize tedavi olan hizmet sektöründe biriyle terk paket “tesekkür ederim” çok cazip olusturarak bir deneyin vermek istiyorum için bir yol bulundu iyi. O olusturulan sunum çok benzersiz, zaten hatta sadece birkaç tanesi disinda teslim sonra etkili oldugu kanitlanmistir. Biz kendi memleketi gelen büyük siparisler fark etmis. Ben gerektigine inaniyoruz bu yani fazla zaman harcamak ve daha sik kullanmak için plani yok. Ben çevrimiçi çalisma için kullanilir ama amacim bu dengelemek için duyuyorum. Ben bunu nasil çalistigini bildirmek için birkaç ay içinde tekrar rapor verecek.

4. Nedenle içinde fiyat. Bu kez dot.com balonu avi olmamak görünüyor. Daha fazla insan alisveris online kolaylik takdir edilir. Ama sadece iyi bir fiyat gibi insanlar, fiziksel magaza gibi. Bir açik kalmak için bir kar elde etmek olan, ama bir pazar bunu göze böylece nedenle içinde nasil fiyat zorundadir, ya da pazar baska bir yere gidecek.

5. Açilis silah atlamayin. Sizin dükkan yeterli envanter oldugundan emin olun. Ben envanter derken on ya da yirmi ürün anlamina gelmez. Bir POD üretici kullanarak veya yerel ürün yapmak veya baskasinin dropshipping veya bir ortak haline olsun, satilabilir görüntüleri ile sayfanizi doldurun. Ben magazalarda birkaç yüz ögeler vardi kadar satis baslamadi, ama herkes için farklidir. Simdi binlerce oldugunu, bu tür Google Alisveris, bul, Shop.com gibi tüm büyük alisveris kanallari tarafindan yakalandi, vb Insanlar yararli perakende bilgi ve karsilastirma için bu sitelerde güveniyor. Çogu insan tersini yapar ama mal ile alisveris doldurun, sonra kapilari açin.