mikroskop altinda Hindistan ticaret – Online e görmek

Dünya hizla çünkü internet ve diger iletisim araçlarini bir Global Village gittikçe küçülüyor bu olaylarin Hint baglamda tamamen yansitici degil. Gelismis ve hizli gelismekte olan ülkelerin internetin gücünü anlamis olsa da, Hindistan hala yakalamak için uzun bir yol var. Internet bizden tüm dünyayi neredeyse sadece bir tiklama getirdi. Perakende sektörü reklâm internet yoktur ve perakende oyunun kurallarini hizla degisiyor.

Kearney yillik Küresel Perakende Gelisim Endeksi AT (GRDI), 2008 yilinda, küresel besinci büyük perakende hedef olarak Hindistan koyar. Hint perakende önce Birkaç yil öncelikle sahne ama FutureBazaar, Trent, alisveris duragi, Güven Perakende, Spencer vb tugla ve organize perakende harç modeli hizli büyüyor gibi büyük perakende gruplarinin ortaya çikmasi ile hizla degisen olmustur, örgütlenmemis ama oldu , perakende online mod oldukça dipsiz.

‘Hint Online Perakende’ üzerindeki seri ChannelPush perspektif Hint Perakende koyacagiz. Iki bölümlük dizi biz denemek ve dogru gidiyor ve ne Hint online perakende için degil ne erisir. Ilk bölümde biz pazar farkli yönleri üzerinde derinlemesine bir analiz takip genel online perakende pazari bakacagiz.

Sayida Hint Perakende

Internet erisimi ortalama Hintlilerin hizli bir anket çogu pek 1-2 online perakende portallari hatirlamak olabilir gösterdi ve yanitlari çogu seyahat sitesi vardi. Buna karsilik Amerika’da yerlesmis ortalama bir Hint fazla 5 online portallari hatirlamak olabilir. Bu açikça Hindistan ve diger gelismis ülkeler arasinda perakende kurulum arasindaki uçurum gösterir. Hindistan’da 7.1% Internet penetrasyon orani dünyanin en yüksek biridir ve biz mutlak olarak internet kullanicilarinin en yüksek sayida birine sahip. Hindistan tüm bu sekilde perakende alani pozitif tercüme degil, dünyanin önde gelen bilisim merkezlerinden biri olarak kabul ancak.

Hindistan’da perakende sektöründe 390.000.000.000 $ duruyor (Kaynak: Indiaretailblitz, Kearny AT) ve organize perakende hizli yakaliyor. Büyük perakendecilerin çogu hep basarisiz oldum çevrimiçi moduna forayed var.

Online perakende toplam perakende pazarinin yetersiz 0.47% olusturur. Bu Hindistan online perakende için firsat bolluk gösterir. INR 9200 crore Hint e-ticaret pazarinda yogun gezi siteleri dogru hareket ettirildiginde. Bu pazarin fazla% 75-80 makemytrip gibi seyahat portallari tarafindan olusturulmustur, dinlenme yatra vb 12 yaklasik% evlilik ve is portallari gibi online seri ilanlar tarafindan katkida bulunulmustur. Odak alanimizda dogru ortami insa edilmistir verilen tektonik büyüme görmek için ayarlanir kalan INR 1.100 + crores pazar. Bu pazar önümüzdeki 5 yil için yillik% 30 büyümeye hazirlaniyor ancak, uzun vadeli sürdürülebilirligi nasil olmalidir piyasada kumas degisiklikleri baglidir. Piyasa oyunculari daha proaktif ve onlarin yaklasimi yenilikçi ve ciddi bir gelisme için teklif olmak zorunda.

online pazar kurulum

Hindistan’da pazar kurulum çogalmaya online perakende için elverisli. Hindistan Internet erisim nüfus (yaklasik 32 milyondan fazla) mutlak sayi çok yüksektir ve ülke çapinda penetrasyon orani da yüksektir. Oldukça bazen var olmustur Hindistan online portallari bir avuç vardir. Hintliler online perakende aldi degil bu kosullara ragmen fatura ödeme, para transferleri, bilet rezervasyon vb gibi çesitli amaçlar için online islemler kullanmaya basladilar.

Online perakende su anda toplu kitap, giyim ve küçük elektronik esyalar yapilir. Nerede Amazon veya e-bay tarafindan sunulan online perakende hizmetleri yakin Bu hayir.

Büyük soru neden Hint online perakende gerisinde kaliyor edilir. Online perakende portallari çogu hala cevabini anlamaya çalisiyoruz ve muhtemelen dogru cevaplar degil.

Bu pazarin büyüme saran sorunlar:

Satin alma davranis * Yavas degisiklik: Kizilderililer hala çevrimiçi satin almak ve tugla ve harç modelleri tercih isteksizdir. Kizilderililer hala ürün bir fikir var ve satin alma vakit geçirmek istiyorum.
Çevrimdisi modundan online perakende kanala müsterilerine sallanmaya online perakende oyunculari * yetersizlik: dogru pazarlama ve reklam eksikligi, bir marka imaji olusturmak için yetersizlik, arama motorlari, ödenen pazarlama, online reklamlar gibi mümkün olan tüm çevrimiçi araçlarin dogru kullanimi eksikligi, sosyal ag, bloglar müsterilere ulasmak için vb. Degerleri bir müsteri çekmek için online perakendecilerin yetersizlik online kanallar üzerinden alisveris ile elde edebilirsiniz.
* Online portallar kadar isareti degildir: yoksul ön uçlari gibi çikmadan çevrimiçi web sitelerinde birkaç lacunas olmustur, web sitesi arama seçenekleri, ürün ve sartlari, yavas web siteleri vb hakkinda yeterli bilgi eksikligi iyi degildir
Ciddiyet * eksikligi: online portallari bir çok büyük perakende distribütörler tarafindan desteklenen Hindistan’da geldi ama, çogu için bu sadece bir kez kurulum olmus gibi görünmektedir. Olmamistir bu yazi yeterli marka ve potansiyel müsterileri arasinda portallari hizmetleri yaymak için sürücü. Birkaç portal sahipleri ile tartisma bize bir akranlari bunu yaparken çünkü çok büyük perakendeciler bir web sitesi açti hissediyorum verdi.
* Güvenlik ve islem dolandiricilik ile ilgili sorunlar. Ayrica web portallari birçok ödemeler online modlari desteklemez. Yüksek basarisiz ödemeler olusumu ve bu ise genellikle portal tekrar müsteriler için bir caydirici vardir.

Yukarida belirtildigi gibi, temel sorunlari çogu zaten piyasa katilimcilari tarafindan bilinmektedir. Su anda bu sorunlari çözmek için perakende portallari yetersizlik gerçek potansiyelini çözülmesine engel oldugunu. Bu serinin bir sonraki bölümünde online perakende portallari için iyilestirme kilit alanlarda ele almaya çalisacagiz. Son bölümde ise biz Hindistan önde gelen online perakende portallarindan karsilastirmali bir analiz için çalisacagiz.