Seder plaka önemi

Ayrica Fisih Seder plaka olarak bilinen Seder plaka, “Fisih Seder” töreninde görüntülenen veya yenen sembolik gidalar içeren benzersiz bir plakadir. Her Yahudi ev için geleneksel ve temel ögedir. Seder plaka üç matzot kaplama yerlestirilir ve genellikle aile reisinin önünde konumlandirilmis.

Alti geleneksel ögeleri benzersiz bir sirayla “Fisih Seder” plaka üzerinde düzenlenmistir. Seder plaka tüm besin ögeleri onlar ima buna bazi düsünceler var.

Geleneksel olarak, bir Seder plaka ögeleri ilk öge törende Seder lideri yanina yerlestirilir böyle bir sekilde düzenlenmelidir.

Seder plaka düzenlenen besin ögeleri vardir:
• Chazeret ve Maror-Bu bazi aci otlar vardir. Bu otlar Yahudi kölelik sertlik ve aci simgeler.
• Karpaz-Bu bir sebze oldugunu ve Fisih Seder töreni baslamadan önce tuzlu su batirilmis. Bu Yahudilerin gözyaslari temsil eder.
• Charoset-Charoset harç çogaltir bir kahverengi tatli karisimidir. Harçlar gelen depo yapmak için kullanilan Yahudi köle.
• Beitzah-Bu kismen haslanmis yumurta. Bu “Korban chagigah” ya da Kudüs tapinaginda yapilan festival kurban temsil eder.
• Z’roa-Z’roa Kudüs tapinak adanmistir kuzu sembolize kavrulmus keçi shankbone, tavuk boyun ya da kuzu vardir.

Bazi Fisih Seder olsun-araya marjinal Yahudiler için feminizm, lezbiyen ve gey gece, hak ve aktivizm onurlandirmak için portakal gibi Seder plaka üzerinde ek sembolik gida maddeleri koymak.

Dekoratif Seder tabak gibi malzemelerin çesitli mevcuttur: gümüs, kalay, cam ve seramik. Yüksek kaliteli malzemeler ve çekici sanat ile bu Seder plakalari her cebe uygun fiyatli. Fisih Seder plaka kendisi de Fisih Seder töreni için ideal bir Yahudi hediye yapar.

Bu iyi dekore ve sanatsal Seder plakalari tüm Judaica magazalarinda kolayca kullanilabilir. Bu plakalar sembolik gidalar koymak için onlari önceden olusan bosluk var. Ayrica, önde gelen online Judaica Magazalari sizin Seder plaka satin alabilirsiniz, sadece bir tiklama uzakta var.