Bu bir sonraki e-ticaret siteleri için ‘araci olmasi gerekir’

Neden umutlari ücretsiz aramak için bir yol sunmak için serin – onlar yaparken “sicak.”

Birkaç ay önce benim web barindirma sunucusu kaybetme oldukça tatsiz bir deneyim oldu. Büyük bir güç kendi veri merkezinde yetmezligi, arti düzgün yedekleme basarisizlik onlari is disari çikmak neden ve bana etki alani adi veya barindirma yenilemek için mümkün degildi. Bu yüzden yeni bir sunucu üzerinden her seyi aktarmak zorunda kaldi. Tüm bu güçlük kismi iki milyon is iletisim bilgilerini içeren benim veritabani, kilitli ve böylece yeni bir web sitesi ziyaretçilerinden sunulan herhangi bir veri oldu olmasiydi.

Ben sitemde iletisim formlari terk ve telefon veya e-posta yoluyla bana temas umutlari güvenmek zorunda. Click-to-talk: Bu sefer sirasinda yüklenen yeni bir hizmet boslugu doldurmak yardimci oldu.

, Arama veya bas-konus için tiklayin olarak da bilinen, tiklayin-konus hemen ve ücretsiz, kolayca is iletisim için bir web sitesi ziyaretçi saglayan telefon temas hizmeti için bir web sitesidir. Bir köprü veya simgesini ziyaretçi tikladiginda, tiklama “Tartisma” ve birkaç saniye sonra is (hücre / cep ya da sabit) telefonla baglandiginda, onlarin telefon numarasini girer. Bu satis ve destek süreci ‘humanizes’ ve bu pek çok web sitesi ziyaretçilerinin bir Jupiter Research rapora göre istedigimiz seydir “seyahat ve konaklama web sitelerini ziyaret edenlerin% 55 rezervasyon önce birisiyle konusmayi tercih.”

Birçok is belki bir ücretsiz arama numarasi dahil olmak üzere, kendi sitelerinde kendi irtibat telefon numarasi olacak, bu yüzden Talk tiklayin cazibe nedir? Konusmak için tiklayin ragmen e-ticaret siteleri hala yaygin degil birkaç yil için yaklasik edilmis, bu nedenle serin olarak kabul ediyor – Evet, öncelikle orada ‘wow’ faktörü var.

Ayrica birçok isletme artik cevap istiyorum müsterilerin artik uzun iletisim formlari doldurmak istediginiz bulabilirsiniz. Hizmeti en iyi sekilde simgesi genellikle satis veya iletisim sayfasi üzerinde, satis sürecinde görüntülenir yere göre degisir.

Servis diger telefon sistemleri ile bulunamadi bir dizi özellik içerebilir. Her sayi da saat seslendi eger is geri çagirmak için izin, giris oldugunu. Kötüye kullanilmasini önlemek için, tüm IP adresleri de kaydedilir ve bir telefon numarasi veya IP adresi kolayca yasaklanabilir.

Bazi hizmetleri is irade kendisinden gelen sayisini degistirmek için veya gün ve haftanin farkli zamanlarda farkli numaralarini ayarlamanizi saglar. Saat sonra hizmetini kullanarak arayanlar arayüzü ekran sirket logosu ve metin ile tamamen özellestirilebilir hizmetleri konusmak için ekranda uygun bir mesajla ve bazi tiklama ile karsilasacaksiniz olabilir.

Geleneksel ücretsiz arama numaralari üzerinden hizmet konusmak için tiklayin bazi saglayicilar tarafindan sunulan bir avantaji aylik ücret olabilir ki, is sadece aslinda almak aramalar için ödedigi bu yüzden. Bu saglayicilar yerine bir defaya mahsus kurmak ücret talep edebilir, bu nedenle anlasmanin bir parçasi olarak bir ömür boyu yükseltme ve destek arayin.

Bu yüzden web siteniz için uygun Talk tiklayin edilir? Peki, sitenize daha fazla trafik getirmek degil, isini ziyaretçilerin satis oradan gelmesi ve bir kez web sitenizin yanit oranlari artirmaktir. Eger trafik ama dönüsüm bir destek ile yapabilecegi Yani, sizin stratejisinin bir parçasi olacak konusmak için tiklayin.

Daha sonra, ulusal veya uluslararasi, yerel is yapiyorsun? Farkli servis saglayicilar farkli cografi bölgelerde kapsayabilir, böylece kontrol. Bu ücretleri söz konusu oldugunda, bir aylik abonelik veya bir defaya mahsus ömür boyu lisans tercih musunuz? Eger ikinci tercih, bu destek ve gelecek yükseltmeleri olup olmadigini kontrol edin. Servis saglayici diger telekomünikasyon ürünleri sunuyor mu -, uluslararasi yönlendirilen numaralari – Telefonunuz hesabiniz için kullanilabilir mi? PSTN (geleneksel telefon hizmeti) veya VoIP – sunuluyor telefon baglanti türünü kontrol edin? Ihtiyaçlariniz için VoIP yeterince iyi kalitesidir? Eger bir garanti sunuluyor?

Hizmet konusmak için bir tiklama kullanmak için karar verirken biraz arastirma göre, gizlilik konusunda müsterilerin kaygilarini bir sorun olabilir. Olarak e-posta adresleri toplama ile sadece web sitesi sahibi ihtimali onlarin bilgi girmeden önce güven verici bir konumda kendi gizlilik politikasi ve yasal bildirimde gerekir. Servis giris ekraninda bu açiklama girmek için bir seçenek var mi?

Belki sormak en önemli soru “sadece gördü ve hala sitemizde görmektir bir umudu konusmak için bir dolar ödemeye deger mi?” Dir Servis saglayicilar açikça degerini iddia web siteleri ile, öyle düsünüyorum “onlar ürün için sicakken umutlari konusmak!” Yani sadece siz karar verebilirsiniz. Gayrimenkul, egitim danismanlari, avukatlar, otel ve konaklama rezervasyonlari, tatil, mobilya üreticileri ve digerleri: isletmelerin her türlü kullaniliyor Talk tiklayin. Bir müsteri dedigi gibi “Bu, kurulumu kolay maliyetli ve hemen sonuç saglar. Onlarin potansiyel tüketiciler ile daha yakin, daha acil temas halinde olmak isteyen herhangi bir sirket için bu tavsiye ederim. Bu düsük maliyetli tiklayin teknolojisi yakinda Talk haline bir araç ‘olmalidir’. “